МЕТЕОРОЛОЗИ УПОЗОРИЛИ НА НОВУ ПРЕТЊУ: "Могло би доћи и до наших крајева, ситуација је озбиљна"
Већ од идуће недеље Балкан очекује знатна промена времена, а како упозоравају метеоролози, ситуација с поларним вртлогом могла би имати велики утицај на климу у централној Европи.
„Иако су се многи надали озбиљном SSW-у (стратосферском загревању), уз дуготрајно ‘пуцање’ система поларне циркулације, то се неће догодити. Ипак, поларни вртлог показује знаке слабости, а таква ситуација иде у прилог доласку озбиљније количине хладног ваздуха у централну Европу“, наглашавају метеоролози IstraMeta.
Додали су како „Белорусију, Пољску, али и Немачку врло вероватно очекује једно од најјачих захлађења ове зиме, а део тог хладног ваздуха могао би се прелити и до наших крајева. Ипак, прогностички модели позивају на опрез.“
Међутим, навели су како постоји повећана вероватноћа активирања Атлантика, због чега би могло доћи до брзог поновног отопљења, нарочито у Средоземљу.
„Развој такве ситуације (што не смемо искључити), вероватно би пресудио некој озбиљнијој зими за ову сезону, али не би било први пут да пре тога наше крајеве погоди барем један прави зимски циклон. Јер ипак смо још у фебруару, када су зима и снег уобичајено стање, а не изненађење“, поручили су.
Од средине идуће недеље, због висинског циклона који ће се спуштати по ивици снажног антициклона, могло би доћи до првог пада температуре, због чега постоји могућност снега у планинским пределима.
Шта можемо очекивати у Србији?
Ако хладан ваздух који се очекује у Пољској, Белорусији и Немачкој продре јужније, могуће је да ће и Србија доживети осетно захлађење, нарочито у другој половини фебруара.
Ако се висински циклон спусти до Балкана, постоји велика вероватноћа да ће у брдско-планинским пределима пасти снег, док би у нижим пределима могло бити мешовитих падавина.
Како метеоролози помињу могућу реактивацију Атлантика, постоји шанса да хладни талас не буде дуготрајан, што значи да би након захлађења у Србији могло доћи до поновног пораста температура.
Према тренутним проценама, прве осетне промене времена у Србији могле би се догодити од средине следеће недеље (од 12–14. фебруара), када се очекује пад температуре и могућност снега у брдско-планинским пределима. Међутим, тачнији подаци биће познати тек 48 сати пре настанка самих временских промена, како су навели и метеоролози.