БРИГОМ О СТАРИМА ДО КРОВА НАД ГЛАВОМ Огласи за доживотно издржавање преплавили Србију ЕВО ШТА СВЕ НУДЕ У ЗАМЕНУ ЗА СТАН
Велики број грађана нема решено стамбено питање.
Најугроженији су млади брачни парови, који кров над главом стичу наследством или куповином некретнине углавном на кредит. Оно што је постало популарно је доживотно издржавање у замену за некретнину.
Неретко се нађу и огласи у којима људи сами нуде доживотну бригу и негу у потрази за кућом или земљиштем. Ипак, стручњаци саветују опрезност код склапања таквих уговора.
- Ризичност је овде општа и за онога ко је власник некретнине и за онога ко је потенцијални купац, као и са стране уговора са много ставки, ко ће то да контролише, да ли је то издржавање адекватно у односу на потребе, на договорено - објашњава Милић Ђоковић, проценитељ некретнина.
Закон о наслеђивању јасно је дефинисао такав вид стицања имовине. Под издржавањем се подразумева обезбеђивање становања, хране, одеће, као и одговарајуће неге у болести и старости. Ако је уговором дефинисано, ту се могу рачунати и трошкови лечења. Такав вид стицања имовине на суду свакако може да се оспори.
Огласи за доживотно издржавање у замену за некретнину преплавили Србију, а млади се масовно одазивају! Да ли је у питању легално стицање имовине?
Оно што предлажем је да у случају одређеног броја година, на пример, преко 70 година или ако је здравствено стање примаоца издржавања озбиљно нарушено, да се прибави мишљење лекара, односно неуропсихијатра који ће рећи да је та особа способна за закључење оваквог уговора о којем причамо.
Ипак, то не представља стопроцентну заштиту, али оно што је обавезно код таквих врста уговора је овера код јавног бележника, у супротном уговор је ништаван.
(Espreso.co.rs)