Opština Mali Iđoš čeka industrijsku zonu
Budžet Opštine Mali Iđoš za ovu godinu je 520 miliona dinara, od toga je 360 miliona namenjeno opštinskim troškovima, dok je razlika namenjena razvoju i projektima.
Predsednik opštine Mali Iđoš Marko Lazić kaže za „Dnevnik“ da su oni mala i nerazvijena opština, ali da se uz pomoć Pokrajinske vlade stvari pokreću nabolje.
"Saradnja s Pokrajinom je odlična, a nadamo se da će biti još bolja kad su investicije u pitanju", kaže Lazić, i dodaje da je tokom posete predsedniku Pokrajinske vlade Igoru Miroviću dogovorena novčana pomoć za renoviranje četiri vrtića u opštini, kao i škole u Malom Iđošu.
Po njegovim rečima, u pitanju je investicija od šest miliona dinara, koja je već završena. Takođe, uvedena je javna rasveta za kružni tok na ulasku u opštinu, koji nije bio bezbedan za saobraćaj. To je takođe urađeno novcem Pokrajine u iznosu od pet miliona dinara.
"Sada ulaz u Mali Iđoš sija kao Las Vegas, znamo da kažemo u šali", navodi Lazić, i dodaje da se opština sastoji iz tri mesne zajednice: Mali Iđoš, Lovćenac i Feketić i broji oko 12.000 stanovnika.
Međutim, veliki deo stanovnika te opštine je trenutno na radu u inostranstvu zbog ekonomske situacije. Najviše radnika je u Slovačkoj, ali i Mađarskoj, zbog dvojnih pasoša, kao i u Engleskoj. Takođe, dosta radne snage je uposleno i u Novom Sadu i Beogradu.
Opština trenutno broji 2.200 nezaposlenih, a kako trenutno ima samo privatnu industrijsku zonu, predsednik opštine kaže da rade na tome da Mali Iđoš dobije svoju industrijsku zonu i tako smanje nezaposlenost, što im je i jedna od kapitalnih investicija.
"Opština Mali Iđoš nema svoje nekretnine, što se tiče njiva i objekata, i trenutno smo u fazi realizacije projekta po kojem bi opština dobila građevinski rejon pored auto-puta, gde će biti industrijska zona površine deset hektara", kaže Lazić, i dodaje da trenutno čekaju da Direkcija za imovinu opštini prepiše zemljište.
On napominje da je moguće da će dobiti i 20 hektara, ali da se još uvek ne zna tačna površina. Po njegovim rečima, kada taj deo projekta bude završen, imaju obećanje Igora Mirovića da će Pokrajina investirati u kompletno opremanje industrijske zone.
"To bi nam bila velika investicija i veoma značajno za dalji razvoj opštine", kaže Lazić, dodajući da im odgovara i odličan geografski položaj zone jer će biti odmah pored auto-puta, a blizu Beograda, Novog Sada, Vrbasa.
"Nažalost, imamo 700 porodica koje primaju socijalnu pomoć, i to nam je veliki udarac na budžet – više od 45 miliona dinara", napominje Lazić, i dodaje da će to biti regulisano na drugi način kada izađe novi zakon o socijalnim davanjima.
Tu višenacionalnu sredinu, u kojoj žive Srbi, Crnogorci, Romi i Mađari, lokalna samouprava se trudi da pomogne na razne načine te su tu, osim velikih izdvajanja za socijalna davanja, i jednokratne novčane pomoći, stipendije studentima i đacima, prevozni troškovi...
"Imamo i stipendije za postdiplomske studije, odnosno podržavamo i doktore nauke. To nisu neki veliki iznosi, ali koliko imamo, trudimo se da pravilno rasporedimo", kaže Lazić, i napominje da izdvajaju i za sport i za kulturu pođednako.
Prvi put je Mali Iđoš početkom godine formirao Sportski savez opštine.
"Imamo 14 sportskih klubova te pokrivamo sve kategorije", ističe Lazić.
Po njegovim rečima, za sport su ove godine izdvajanja gotovo duplirana u odnosu na prošlu jer se dosta dece bavi sportom. I KUD-ovima „Feketić“, „Lovćenac“ i „Mali Iđoš“ su povećani iznosi iz budžeta.
Glavne manifestacije ove opštine su „Feketićki dani višnje“, „Domboš fest“, „Raštanijada“, koje su uvršćene u turističku ponudu opštine, a da bi se stvari pomakle na neki viši nivo, lokalna samouprava se trudila da se ove godine predstavi na sajmovima turizma.
Kada je reč o kapitalnim investicijama, osim industrijske zone, kanalizacija i vodovod su glavni projekti koji očekuju građane u narednom periodu.
"Uradili smo ove godine projekat za prečistač vode i glavni magistralni kolektor fekalne kanalizacije i izdali građevinske dozvole, a u sledećoj godini planiramo da to i realizujemo. U petak smo poslali projekte Upravi za kapitalna ulaganja da bi mogli da planiraju novac u buyetu za iduću godinu", kaže Lazić.
Takođe, dodaje da su izdali građevinsku dozvolu za promenu svih vodovodnih cevi za opštinu Mali Iđoš jer su stare 50 godina, a 30 do 40 odsto ih je od azbesta. Lazić kaže da za te kapitalne projekte računaju na novac i iz pokrajinskih i republičkih fondova.
"Bunar u Feketiću smo sanirali iz budžeta i Pokrajine jer se u poptunosti urušio. Vrednost investicije je tri miliona dinara", kaže Lazić, i dodaje da imaju u planu da buše još jedan.
Vodovod za Feketić i Lovćenac mora da se rekonstruiše što pre jer u vodi ima gvožđa. Lazić kaže da se, ako se voda iz česme ne pusti tri dana, dešava da bude žuta i nije za piće.
"Nadamo se da već iduće godine počinjemo te investicije da bismo malo stali na noge", kaže Lazić.
Stanovništvo je ponosno na male vinarije i na vinogradarski kraj, mada se bave i povrtarstvom i ratarstvom – pšenicom, kukuruzom i repom.
"Usmeravamo poljoprivrednike na sve konkurse Pokrajinskog sekreterijata za poljoprivredu i upravo je u toku konkurs za plastenike", kaže Lazić.
Firme koje rade u privatnoj industrijskoj zoni su „Ravago“ i „Julija mlin“, a zainteresovani investitori se očekuju izgradnjom nove industrijske zone.
"Imamo 3.000 hektara državnog zemljišta koje dajemo u zakup, od toga 1.000 dobijaju stočari, a ostalo ratari, dok opština nema poljoprivrednog zemljišta", napominje Lazić, dodajući sveukupno imaju 16.000 hektara poljoprivrednog zemljišta.
Predsednik opštine Mali Iđoš kaže da je u toku kopanje kanala Kula – Mali Iđoš, što je takođe bitna investicija obeju opština.
"Osim investicija koje idu u dobrom smeru i svojim tokom, opština ima i problema, a najveći je komasacija zemljišta u katastarskim opštinama Feketić i Lovćenac, koja ide veoma sporo i već godinu se borim i s nadzorom i komisijom da to privedemo kraju", napominje Lazić, ističući da nije zadovoljan dinamikom i da nije siguran u to šta je glavni problem, a ljudi već četiri godine čekaju na rešenja. On dodaje da se sugrađani žale da im zemljište stoji, ne mogu da rade, prodaju, niti bilo šta drugo sa zemljom, a žalbe, naravno, idu na opštinsku adresu.
"To moramo do kraja godine da završimo i to mi je prioritet, ali ne mogu sam sve da uradim", napominje Lazić.
Predsednik opštine kaže da, osim povećanja davanja za socijalu, pomaže i raznim udruženjima, a dodaje i da je stotinu puta dao krv.
"Obezbedili smo i novi kombi za Dom zdravlja za 21 pacijenta koji moraju da idu na dijalizu. Po broju stanovnika, prosek nam je najgori, odnosno imamo najviše bubrežnih bolesnika", kaže Lazić, napominjući da i put za Feketić mora da se sanira što pre.
Svaka mesna zajednica ima ambulantu, koje, na Lazićevo insistiranje, rade dvokratno.
Bratimljenje s mađarskom opštinom
Predsednik opštine Mali Iđoš Marko Lazić kaže da su se pre dve nedelje pobratimili s mađarskom opštinom Gadoroš koja broji oko 4.500 stanovnika.
"To nam je bio jedan od uslova da konkurišemo za IPA fondove, te smo na poslednjoj sednici skupštine u petak i usvojili odluku, a svečano proglašenje imaćemo za mesec dana, na Dan opštine", kaže Lazić.
Javno-privatno partnerstvo
Opština Mali Iđoš raspisala je konkurs za javno-privatno partnerstvo da se škole više ne bi grejale na mazut jer je to u Evropi zabranjeno.
"Pošto smo uveli gasnu mrežu za celu opštinu, kada izaberemo preduzeće, tim projektom biće pokrivene tri osnovne škole, tri sportske hale, Dom zdravlja i Policija i tada ćemo ostvariti i značajne uštede u buyetu, oko tri miliona dinara godišnje", kaže predsednik opštine Mali Iđoš.
Maša Stakić
Foto: Jelena Ivanović