Virtuozi sa akademije „Gnesini” pred somborskom publikom
SOMBOR: U organizaciji Pedagoškog fakulteta u Somboru, na velikoj sceni ovdašnjeg Narodnog pozorišta održan je veoma uspešan koncert studenata Muzičke akademije „Gnesini“ iz Moskve.
Ovaj koncert je bio deo festivala „Nadarena deca i omladina“, a koji podrazumeva majstorske radionice i koncerte ruskih virtuoza koji će osim u Somboru, nastupe imati u Novom Sadu i Beogradu.
O istorijatu i radu moskovske Muzičke akademije pre koncerta je govorila dr Nataša Gojković, profesorka Pedagoškog fakulteta. Nastupili su Ina Jujevna Sergejeva (klavir), Ilja Grigorjevič Hardikov (solo pevanje), Darja Aleksandrovna Kaljužena (violina), Aleksandar Viktorovič Bukin (harmonika), Viktorija Vasiljevna Čugajnova (domra), Pavel Denisovič Mihnjuk (domra), Arsenij Sergejevič Filipov (balalajka) i Olga Igorevna Kožurina (viola), redovni profesor na Katedri za violinu i violu RAM „Gnesini“, pobednica na Međunarodnom konkursu „Umetnost 21 veka“. Na repertoaru su se našle kompozicije Barbera, Pina Donađa, Verdija, Prokofjeva, Tariverdijeva, Legara itd. Najveće simpatije publike osvojio je ansambl narodnih instrumenata koji je izveo kompozicije i ruske narodne pesme.
Muzičku akademiju „Gnesini“ je pre 120 godina osnovala porodica Gnesinih uz podršku i učešće najboljih muzičara Rusije. Tokom niza godina u radu su učestvovale su zvezde ruske nacionalne muzičke umetnosti – pijanisti Henrih Nejgauz i Marina Judina, trubači Mihail Tabakov i Timofej Dokšicer, teoretičari Sergej Skrebkov i Valentina Koen, violončelisti Sergej Kozolupov i Valentin Berlinski, horski dirigenti Klaudije Ptica i Aleksandar Jurlov i mnogi drugi umetnici, čijim se radom zemlja ponosi. Akademija ima i dečju muzičku školu, muzički koley i fakultet koji školuje bečelore, magistre, doktorande u svim muzičkim strukama. Osim muzičkih akademskih specijalnosti kao što su solo pevanje, instrumentalisti, dirigenti, u Akademiji se školuju i muzičari i pevači izvorne narodne muzike, estradni umetnici, yez pijanisti i pevači, majstori tona i producenti, sve u svemu ukupno oko 2.500 studenata, među kojima je i 200 stranaca. Individualni pristup svakom učeniku ostvaruje čak 500 zaposlenih pedagoga, među kojima su vrhunski umetnici Valentina Levko, Vladimir Tonha, Fridrih Lips, Valerije Hrohovski, Anatolij Krol...
Akademija je tokom 20. veka bila metodički centar za celu Rusiju. I danas je lider u školovanju pedagoga muzičara, što je potvrđeno 2016. godine Ukazom predsednika Ruske Federacije, kojim se Akademiji potvrđuje status ustanove od nacionalnog značaja koja čuva kulturnu baštinu Rusije.
M. Miljenović