UPOZORENJE VATROGASACA ZBOG UČESTALIH POLJSKIH POŽARA Ne spaljujte suvu travu, rastinje, strnjiku...
SOMBOR: Iz policijske uprave, njenog Odeljenja za vanredne situacije u čijem sklopu deluje profesionalni vatrogasno-spasilački bataljon, upućen je apel svim građanima Zapadnobačkog okruga o paljenju vatre na otvorenom prostoru.
Podsećaju se građani da ne spaljuju suvu travu, nisko rastinje i ostatke strnih useva (žetvene ostatke) na otvorenom prostoru, jer na taj način mogu ugroziti svoju i bezbednost ljudi oko njih, a širenjem požara može se pričiniti velika materijalna šteta na okolnim objektima.
Da razloga za zabrinutost ima, kada je u pitanju paljenje žetvenih ostataka koje je, pride, štetno i za same buduće useve, odnosno kvalitet samog zemljišta, svedoči i to što je samo u poslednjih nekoliko sedmica dolazilo do pojave niza velikih poljskih požara u okolini Sombora. Pre samo nekoliko dana vatrogasci su imali muku da zauzdaju veliki atarski požar u području između salaškog naselja Nenadić i sela Gakovo, koji je zahvatio nekoliko hektara strnjišta, preteći susednim parcelama pod voćnjacima i još uvek neobranim kukuruzima.
Ne dugo pre toga u ataru Svetozar Miletića je atarski požar progutao preko 27 hektara kukuruza, a pored profesionalnih vatrogasaca u zauzdavanje vatrene stihije su se uključili i članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva Svetozar Miletić, ali i svojom poljo-mehanizacijom pojedini žitelji ovog i susednog sela, Čonoplje. Ubedljivo najveći poljski požar je zabeležen na vrhuncu leta, kada je u okolini Stapara izgorelo 40 hektara pod tada neovršenim ječmom, a u akciju sprečavanja uništenja vatrenom stihijom svih 350 hektara tamošnje poljoprivredne zadruge pod ovom kulturom, morale su, pored somborskih profesionalaca i staparskih dobrovoljnih vatrogasaca, da se uključe i njihove kolege iz Apatina.
Za nepoštovanje odredbi Zakona o zaštiti od požara kojom se zabranjuje loženje vatre u šumi i na udaljenosti 200 metara od ruba šume, za fizička lica predviđene su kazne od 10.000 do 50.000 dinara, dok kazne za spaljivanje ostataka strnih useva, biljnih ostataka i smeća za fizička lica iznose 10.000 dinara, a za pravna od 300.000 do milion dinara.
Kako upozoravaju iz somborskog vatrogasno-spasilačkog bataljona u jesenjem delu godine ponovo je povećana opasnost od požara na otvorenom prostoru, a najčešći uzrok požara u kojima gori suva trava, nisko rastinje i strne žitarice.je ljudski nemar i nepažnja. Ništa manja opasnost preti i, ionako retkim, šumama na Zapadu Bačke i pored zabrane loženje otvorene vatre u šumi i na udaljenosti 200 metara od ruba šume, izuzev na određenim vidno obeleženim mestima. U pokušaju da spreče nesavesne građane da budu vinovnici ovog tipa prekršaja inspektori Odeljenja za vanredne situacije pojačano kontrolišu sprovođenje mera zaštite od požara na otvorenom prostoru i protiv osoba koje ne poštuju zabrane podnose zahteve za pokretanje prekršajnog postupka.
Iako pripadnici Vatrogasno-spasilačkog bataljona i policije sprovode stalni pojačani nadzor u cilju sprečavanja nastanka požara na otvorenom prostoru i sankcionišu odgovorne, najvažnije je da sami građani imaju svest o opasnostima i posledicama do kojih paljenje vatre može da dovede. Upravo zbog toga somborski vatrogasci apeluju da je, ukoliko dođe do požara, potrebno što pre obavestiti vatrogasnu službu na broj 193, a ukoliko je požar manjeg intenziteta građani mogu sami da pokušaju da ga ugase, ali nikako po cenu vlastite bezbednosti.
M. Miljenović