УПОЗОРЕЊЕ ВАТРОГАСАЦА ЗБОГ УЧЕСТАЛИХ ПОЉСКИХ ПОЖАРА Не спаљујте суву траву, растиње, стрњику...
СОМБОР: Из полицијске управе, њеног Одељења за ванредне ситуације у чијем склопу делује професионални ватрогасно-спасилачки батаљон, упућен је апел свим грађанима Западнобачког округа о паљењу ватре на отвореном простору.
Подсећају се грађани да не спаљују суву траву, ниско растиње и остатке стрних усева (жетвене остатке) на отвореном простору, јер на тај начин могу угрозити своју и безбедност људи око њих, а ширењем пожара може се причинити велика материјална штета на околним објектима.
Да разлога за забринутост има, када је у питању паљење жетвених остатака које је, приде, штетно и за саме будуће усеве, односно квалитет самог земљишта, сведочи и то што је само у последњих неколико седмица долазило до појаве низа великих пољских пожара у околини Сомбора. Пре само неколико дана ватрогасци су имали муку да зауздају велики атарски пожар у подручју између салашког насеља Ненадић и села Гаково, који је захватио неколико хектара стрњишта, претећи суседним парцелама под воћњацима и још увек необраним кукурузима.
Не дуго пре тога у атару Светозар Милетића је атарски пожар прогутао преко 27 хектара кукуруза, а поред професионалних ватрогасаца у зауздавање ватрене стихије су се укључили и чланови Добровољног ватрогасног друштва Светозар Милетић, али и својом пољо-механизацијом поједини житељи овог и суседног села, Чонопље. Убедљиво највећи пољски пожар је забележен на врхунцу лета, када је у околини Стапара изгорело 40 хектара под тада неовршеним јечмом, а у акцију спречавања уништења ватреном стихијом свих 350 хектара тамошње пољопривредне задруге под овом културом, морале су, поред сомборских професионалаца и стапарских добровољних ватрогасаца, да се укључе и њихове колеге из Апатина.
За непоштовање одредби Закона о заштити од пожара којом се забрањује ложење ватре у шуми и на удаљености 200 метара од руба шуме, за физичка лица предвиђене су казне од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна од 300.000 до милион динара.
Како упозоравају из сомборског ватрогасно-спасилачког батаљона у јесењем делу године поново је повећана опасност од пожара на отвореном простору, а најчешћи узрок пожара у којима гори сува трава, ниско растиње и стрне житарице.је људски немар и непажња. Ништа мања опасност прети и, ионако ретким, шумама на Западу Бачке и поред забране ложење отворене ватре у шуми и на удаљености 200 метара од руба шуме, изузев на одређеним видно обележеним местима. У покушају да спрече несавесне грађане да буду виновници овог типа прекршаја инспектори Одељења за ванредне ситуације појачано контролишу спровођење мера заштите од пожара на отвореном простору и против особа које не поштују забране подносе захтеве за покретање прекршајног поступка.
Иако припадници Ватрогасно-спасилачког батаљона и полиције спроводе стални појачани надзор у циљу спречавања настанка пожара на отвореном простору и санкционишу одговорне, најважније је да сами грађани имају свест о опасностима и последицама до којих паљење ватре може да доведе. Управо због тога сомборски ватрогасци апелују да је, уколико дође до пожара, потребно што пре обавестити ватрогасну службу на број 193, а уколико је пожар мањег интензитета грађани могу сами да покушају да га угасе, али никако по цену властите безбедности.
М. Миљеновић