U Titelu predstavljena knjiga "Porodica Nadežde Petrović kroz 19. vek"
TITEL: Monografija koja prati tri generacije naše slavne slikarke Nadežde Petrović, predstavljena je u galeriji titelske NB „Stojan Trumić”.
O knjizi „Porodica Nadežde Petrović kroz 19 vek” govorili su autorka, istoričarka umetnosti Dragana Božović iz Čačka i jedan od recenzenata prof. dr Dragan Bulatović.
Nadežda Petrović, znamenita slikarka i fotograf, ostavila je iza sebe skoro trista ulja na platnu, oko stotinu skica, studija i krokija, kao i nekoliko akvarela. Stilski se svrstava u tokove secesije, simbolizma, impresionizma i fovizma. Nadežda je bila izdanak obrazovane i patriotski nastrojene porodice Dimitrija- Mite Petrovića i Mileve rođene Zorić, sestričine Svetozara Miletića.
Autorka Dragana Petrović je hronološkim redom paralelno pratila život i delo porodica Petrović i Zorić, toliko pedantno da je levu stranicu knjige posvećivala npr. porodici Petrović, a desnu porodici Zorić. Ponekad je to bilo veoma teško ispoštovati jer se dešavalo da je u određenoj godini u jednoj porodici bilo mnogo zanimljivih dešavanja, a u drugoj daleko manje. Neke od sledećih godina bilo je obrnuta situacija, pa je i to izazivalo određeni napor i umeće kako sve to uklopiti u zahtevnu celinu knjige.
- Dostignuća Nadežde Petrović i njenih sestara i braće rezultat su njihovih talenata, sklonosti, obrazovanja, napornog rada, želje za napredovanjem, ali i nasleđa koja čine dostignuća Petrovića iz prethodnih generacija. Ova knjiga je specifična. Ona ne obrađuje temu sa gledišta samo jedne nauke. Ona obrađuje život i zato predstavlja neku vrstu spoja istorije, umetnosti, mitologije...- rekla je autorka. - Kao recenzente sam uzela stručnjake koji polazeći od svojih primarnih vokacija istražuju život i društvo i kroz svoja dela ukazuju na značaj našeg materijalnog i duhovnog nasleđa i promovišu njegovo očuvanje, što je bila osnova i ove monografije. To su dr Miloš Timotijević, istoričar i savetnik Narodnog muzeja Čačak i prof. dr Dragan Bulatović, profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu na istoriji umetnosti.
U razgovoru koji je usledio konstatovano je da bez obzira koliko znamo o nekoj osobi svako novo istraživanje može da donese zaista nešto novo. Goran Popović, direktor NB „Stojan Trumić”, veoma je zadovoljan načinom prezentovanja ove vredne knjige, ali i reakcijom publike, što ga učvršćuje u nameri da titelskoj publici priušti još ovakvih događaja.
Stevo Diklić