U industrijski kompleks Bačke Topole stiže šesti investitor
Velika ulaganja ove godine u lokalnoj samoupravi Bačka Topola izdvojena su za industrijsku zonu, gde je urađen nastavak radova na infrastrukturi.
Predsednik Skupštine opštine Bačka Topola Saša Srdić kaže da je urađen deo radova na vodovodu i kanalizaciji, te na saobraćajnicama u radnoj zoni.
„Iduće godine planiramo nastavak infrastrukturnog opremanja industrijske zone. Od radova je neophodan završetak unutrašnjih saobraćajnica u zoni, a planira se izgradnja i pored tri postojeće, još dve trafo-stanice“, kaže Srdić i dodaje da je u planu i izgradnja bunara za potrebe industrijske zone.
U zoni trenutno posluje pet investitora, od toga su tri fabrike u poodmakloj fazi izgradnje, a dogodine se očekuje otvaranje oko 200 novih radnih mesta. Kako najavljuju iz Opštine Bačka Topola, šesti investitor je uzeo tri parcele, i uskoro sledi zaključenje ugovora, kada će javnost biti upoznata o kojoj firmi se radi.
„Nastavljamo sa opremanjem industrijske zone u narednoj godini i trudićemo se da privučemo još investitora“, ističe Srdić.
Prema njegovim rečima, u novom delu industrijske zone, u kojem se grade fabrike, posluju Mlekara Bačka Topola, čija fabrika je u završnoj fazi, distributivni centar mađarske kompanije „Kite” i lokalna firma „Midmas”, koju je otvorio preduzetnik iz Bačke Topole, a bavi se proizvodnjom električnih uređaja, preciznije, izrađuju punjače za viljuškare.
U razvoj ove zone uloženo je 100 miliona dinara iz pokrajinskog i opštinskog budžeta.
U industrijskoj zoni Jug nalazi se uglavnom prehrambena industrija i tu posluju AIK Bačka Topola, kafilerija „Žibel”, Industrija mesa Bačka Topola i „Perutnina-Ptuj”.
„Mi imamo i staru industrijsku zonu, na koju se naslanja nova industrijska zona, i u staroj posluje više kompanija, kao što je francuski „Lor”, „Kapriolo” fabrika bicikala, štamparija „Usluga”, „Kompart” i druge firme“, kaže Srdić i dodaje da u toj zoni posluje više kompanija.
Razvitak industrijske zone doveo je i do smanjenja nezaposlenosti, jer u zoni mahom rade ljudi sa teritorije opštine, ali je i slobodna zona u Subotici uposlila dosta radnika, koji na posao putuju autobusima.
„Nezaposlenost je svakako u padu, zahvaljujući našoj, ali i zoni u Subotici, u kojoj dobar deo radnika koji je tamo zaposlen angažovan je baš sa teritorije naše opštine“, ističe Srdić i dodaje da završetak radova na zoni planiraju iduće godine, što im je jedan od prioriteta.
M. Stakić
Projekat „Javni interes u Bačkoj Topoli” započet je 15. marta 2018. godine. Realizovala ga je „Panonija media” u saradnji sa „Dnevnikom”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.