У индустријски комплекс Бачке Тополе стиже шести инвеститор
Велика улагања ове године у локалној самоуправи Бачка Топола издвојена су за индустријску зону, где је урађен наставак радова на инфраструктури.
Председник Скупштине општине Бачка Топола Саша Срдић каже да је урађен део радова на водоводу и канализацији, те на саобраћајницама у радној зони.
„Идуће године планирамо наставак инфраструктурног опремања индустријске зоне. Од радова је неопходан завршетак унутрашњих саобраћајница у зони, а планира се изградња и поред три постојеће, још две трафо-станице“, каже Срдић и додаје да је у плану и изградња бунара за потребе индустријске зоне.
У зони тренутно послује пет инвеститора, од тога су три фабрике у поодмаклој фази изградње, а догодине се очекује отварање око 200 нових радних места. Како најављују из Општине Бачка Топола, шести инвеститор је узео три парцеле, и ускоро следи закључење уговора, када ће јавност бити упозната о којој фирми се ради.
„Настављамо са опремањем индустријске зоне у наредној години и трудићемо се да привучемо још инвеститора“, истиче Срдић.
Према његовим речима, у новом делу индустријске зоне, у којем се граде фабрике, послују Млекара Бачка Топола, чија фабрика је у завршној фази, дистрибутивни центар мађарске компаније „Ките” и локална фирма „Мидмас”, коју је отворио предузетник из Бачке Тополе, а бави се производњом електричних уређаја, прецизније, израђују пуњаче за виљушкаре.
У развој ове зоне уложено је 100 милиона динара из покрајинског и општинског буџета.
У индустријској зони Југ налази се углавном прехрамбена индустрија и ту послују АИК Бачка Топола, кафилерија „Жибел”, Индустрија меса Бачка Топола и „Перутнина-Птуј”.
„Ми имамо и стару индустријску зону, на коју се наслања нова индустријска зона, и у старој послује више компанија, као што је француски „Лор”, „Каприоло” фабрика бицикала, штампарија „Услуга”, „Компарт” и друге фирме“, каже Срдић и додаје да у тој зони послује више компанија.
Развитак индустријске зоне довео је и до смањења незапослености, јер у зони махом раде људи са територије општине, али је и слободна зона у Суботици упослила доста радника, који на посао путују аутобусима.
„Незапосленост је свакако у паду, захваљујући нашој, али и зони у Суботици, у којој добар део радника који је тамо запослен ангажован је баш са територије наше општине“, истиче Срдић и додаје да завршетак радова на зони планирају идуће године, што им је један од приоритета.
М. Стакић
Пројекат „Јавни интерес у Бачкој Тополи” започет је 15. марта 2018. године. Реализовала га је „Панонија медиа” у сарадњи са „Дневником”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.