Tehnička škola u Adi uspešno obrazuje mlade
ADA: U Tehničkoj školi u Adi na srpskom i mađarskom jeziku školuje se 350 srednjoškolaca na obrazovnim profilima mašinstva i obrade metala, elektrotehnike i geodezije i građevinarstva.
Među njima su tek 134 iz ađanske opštine, dok ostali dolaze iz okolnih potiskih mesta, čak i iz nešto udaljenijih opština.
Na četvorogodišnjem školovanju uče tehničari za kompjutersko upravljanje mašina (CNC), tehničari mehatronike i elektrotehničare računara, dok je trogodišnje školovanje za operatere mašinske obrade i operatere osnovnih građevinskih radova. Direktorka škole Hilda Gilice ističe da su nastojanja da se u ovim obrazovnim profilima prate potrebe privrednika, kako bi mladi odmah po završetku školovanja došli do posla.
- U skladu sa potrebama privrednika osposobljavamo učenike, a po završetku školovanja pratimo njihovu sudbinu. Većina učenika, njih 60 do 70 posto posle završenog četvorogodišnjeg školovanja nastavlja obrazovanje na fakultetima, a ostali uspevaju da se zaposle. Privrednici se često obraćaju školi iskazujući potrebe za zapošljavanjem stručnih radnika koji im nedostaju, a u njihovim pogonima odrađuju i praksu, tako da je vrlo redak slučaj da neko od naših učenika ne uspeva da dobije zaposlenje - kaže direktorka Gilice.
Opština Ada je poznata po metalskoj industriji i firmama koje nastavljaju tu tradiciju, gde ima dosta posla i potrebe za zapošljavanjem. Tehnička škola uspešno sarađuje sa petnaestak firmi iz opština Ada, Bečej, Senta, Mali Iđoš, Temerin i još nekih mesta.
- Imamo dobar stručni nastavni kadar, a trudimo se da obezbedimo neophodna nastavna sredstva i pratimo trendove u obrazovanju. Postižemo da nabavimo odgovarajuću opremu sredstvima koja ostvarimo na raznim konkursima, počev od pokrajinskih sekretarijata, lokalne samouprave, pa do Fondacije „Betlen Gabor” iz Mađarske i podrške Nacionalnog saveta mađarske nacionalne zajednice - naglašava direktorka Gilice.
Zbog toga što Tehničku školu u Adi pohađa oko 60 posto učenika sa strane, koji uglavnom putuju, ali iz udaljenijih mesta imaju i potrebe za smeštajem, već duže vreme je aktuelna izgradnja internata za srednjoškolce. Direktorka škole Hilda Gilice kaže da je za izgradnju internata pripremljena projektno- tehnička dokumentacija, obezbeđena je i lokacija, pa su nastojanja da se u što skorije vreme obezbede sredstva za gradnju.
Škola je upravo zahvaljujući podršci Fondacije „Betlen Gabor” uspela da se opremi sa dva PLC programabilna logička kontrolera, koji su veoma važni za učenike koji se spremaju za elektrotehničare računara, dok je Opština Ada za potrebe škole kupila robot Fanuk, dragocen za učenike koji uče za tehničare mehatronike.
- Obuku u radu sa robotom prolaziće svi zainteresovani učenici za šta ćemo organizovati rad sekcije. Obavili smo trodnevnu obuku za sve profesore koji će moći to da prenesu na učenike. Za kvalitetno školovanje jako je važna dobra opremljenost savremenom opremom i učilima za praktičnu nastavu. U tom pogledu smo specifični jer smo stručna škola, pa nam je potrebna najsavremenija računarska tehnika, tako da imamo šest najmodernije opremljenih računarskih kabineta - dodaje direktorka.
U tehničkoj školi se trude da realizuju mnoge programe korisne za srednjoškolce. Upravo je realizovan „Kamp uspeha”, uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, upravu, propise i nacionalne manjine - nacionalne zajednice AP Vojvodine. U okviru tog projekta srednjoškolci su učili da pišu radne biografije i motivaciona pisma, a imali su i dva korisna predavanja istaknutih privrednika, koja su održali direktor informatičke firme „Jusoft” Florijan Rigo i „Termometala” Jožef Mičiz. Njihova predavanja su bila posvećena tome kako mogu postati preduzetnici, kakve kompetencije treba da poseduju da bi se mogli ostvariti i postali uspešni u biznisu.
M. Mitrović