Техничка школа у Ади успешно образује младе
АДА: У Техничкој школи у Ади на српском и мађарском језику школује се 350 средњошколаца на образовним профилима машинства и обраде метала, електротехнике и геодезије и грађевинарства.
Међу њима су тек 134 из ађанске општине, док остали долазе из околних потиских места, чак и из нешто удаљенијих општина.
На четворогодишњем школовању уче техничари за компјутерско управљање машина (ЦНЦ), техничари мехатронике и електротехничаре рачунара, док је трогодишње школовање за оператере машинске обраде и оператере основних грађевинских радова. Директорка школе Хилда Гилице истиче да су настојања да се у овим образовним профилима прате потребе привредника, како би млади одмах по завршетку школовања дошли до посла.
- У складу са потребама привредника оспособљавамо ученике, а по завршетку школовања пратимо њихову судбину. Већина ученика, њих 60 до 70 посто после завршеног четворогодишњег школовања наставља образовање на факултетима, а остали успевају да се запосле. Привредници се често обраћају школи исказујући потребе за запошљавањем стручних радника који им недостају, а у њиховим погонима одрађују и праксу, тако да је врло редак случај да неко од наших ученика не успева да добије запослење - каже директорка Гилице.
Општина Ада је позната по металској индустрији и фирмама које настављају ту традицију, где има доста посла и потребе за запошљавањем. Техничка школа успешно сарађује са петнаестак фирми из општина Ада, Бечеј, Сента, Мали Иђош, Темерин и још неких места.
- Имамо добар стручни наставни кадар, а трудимо се да обезбедимо неопходна наставна средства и пратимо трендове у образовању. Постижемо да набавимо одговарајућу опрему средствима која остваримо на разним конкурсима, почев од покрајинских секретаријата, локалне самоуправе, па до Фондације „Бетлен Габор” из Мађарске и подршке Националног савета мађарске националне заједнице - наглашава директорка Гилице.
Због тога што Техничку школу у Ади похађа око 60 посто ученика са стране, који углавном путују, али из удаљенијих места имају и потребе за смештајем, већ дуже време је актуелна изградња интерната за средњошколце. Директорка школе Хилда Гилице каже да је за изградњу интерната припремљена пројектно- техничка документација, обезбеђена је и локација, па су настојања да се у што скорије време обезбеде средства за градњу.
Школа је управо захваљујући подршци Фондације „Бетлен Габор” успела да се опреми са два ПЛЦ програмабилна логичка контролера, који су веома важни за ученике који се спремају за електротехничаре рачунара, док је Општина Ада за потребе школе купила робот Фанук, драгоцен за ученике који уче за техничаре мехатронике.
- Обуку у раду са роботом пролазиће сви заинтересовани ученици за шта ћемо организовати рад секције. Обавили смо тродневну обуку за све професоре који ће моћи то да пренесу на ученике. За квалитетно школовање јако је важна добра опремљеност савременом опремом и училима за практичну наставу. У том погледу смо специфични јер смо стручна школа, па нам је потребна најсавременија рачунарска техника, тако да имамо шест најмодерније опремљених рачунарских кабинета - додаје директорка.
У техничкој школи се труде да реализују многе програме корисне за средњошколце. Управо је реализован „Камп успеха”, уз подршку Покрајинског секретаријата за образовање, управу, прописе и националне мањине - националне заједнице АП Војводине. У оквиру тог пројекта средњошколци су учили да пишу радне биографије и мотивациона писма, а имали су и два корисна предавања истакнутих привредника, која су одржали директор информатичке фирме „Јусофт” Флоријан Риго и „Термометала” Јожеф Мичиз. Њихова предавања су била посвећена томе како могу постати предузетници, какве компетенције треба да поседују да би се могли остварити и постали успешни у бизнису.
М. Митровић