Sade vetrozaštitni pojas kao reprezentativni uzorak ORGANIZATORI PROJEKTA „ŠUMA ZOVE NA AKCIJU” NA DELU
Jedan od zaključaka pre dve godine realizovanog projekta pod nazivom „Šuma zove na dijalog“ u kojem je Pokret gorana Novog Sada među njegovim nosiocima, jeste da na području Vojvodine treba podizati šumske zaštitne pojaseve zbog toga što su oni dobro rešenje za povećanje procenta pošumljenosti, a ujedno i način da se smanji eolska erozija, ublaže posledice klimatskih promena i suše. Osim toga poljo-zaštitini pojesevi predstavljaju stanište za brojne organizme, a posebno oprašivače i divlje životinje.
Zbog toga su Pokret gorana Novog Sada, Ekološki centar Vrbas, Ruralni centar Sova i Dečija ekološka akademija, koji se deo Mreže „Pošumimo Vojvodinu“, ove godine pokrenuli projekat sličnog naziva „Šuma zove na akciju“ koji predviđa pored edukativnog dela, i podizanje jednog poljozaštitnog pojasa.
– Tokom septembra posetićemo sa stručnjacima tri opštine u Vojvodini i predstavnicima lokalnih samouprava i vlasnicima zemljišta objasniti značaj vetrozaštitinih pojaseva i zašto ih treba podizati – kaže koordinator projekta Dušica Milenković. – Stručnjaci iz Instituta za ratarstvo će govoriti o tome kako se poljozaštitni pojasevi odražavaju na kvalitet poljoprivrednog zemljišta i useve, šumarski inženjeri će objašnjavati kakva je generalno njihova funkcija, dok će predstavnici Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu predstaviti konkurse i pričati konkretno o uslovima i dokumentaciji koju treba dostaviti da bi se ostvarilo pravo na dodelu para za njihovo podizanje. Namera nam je da zaokružimo ciklus, odnosno ne samo da ukažemo na važnost i načine za podizanje pojaseva, nego i da uputimo one koji treba da ih podižu na izvor finansiranja.
U novembru kada je vreme za sadnju, u planu je da se na jednoj lokaciji i podigne zaštitini pojas. Po rečima Dušice Milenković, taj pojas biće po odabiru vrsta, načinu sadnje, položaja, širine i dužine, reprezentativan uzorak.
– Prethodnih godina u okviru projekta „Šuma zove na dijalog“ organizovali smo radionice i seminare za decu, mlade, novinare, predstavnike lokalnih samouprava ne bismo li unapredili njihovu svest o važnosti očuvanja starih i podizanju novih šuma u Vojvodini. Uspeli smo da za okrugli sto dovedemo predstavnike relevantnih institucija - fakulteta, pokrajinskih sekretarijata, instituta, Zavoda za zaštitu prirode da sučele mišljenja, a sada je vreme i za konkretne poteze – kaže Dušica Milenković. – Ove godine smo organizovali i edukativno-volonterski kamp u Sremskim Karlovcima za mlade iz Vojvodine kako bismo ih podučili o značaju šuma i probudili u njima želju da se uključe u njihovo očuvanje i podizanje.
Projekat „Šuma zove na dijalog“ finansirala je Švedska kroz program „Eko sistem“, a realizovali ga Mladi istraživači Srbije.
Z. Milosavljević