Саде ветрозаштитни појас као репрезентативни узорак ОРГАНИЗАТОРИ ПРОЈЕКТА „ШУМА ЗОВЕ НА АКЦИЈУ” НА ДЕЛУ
Један од закључака пре две године реализованог пројекта под називом „Шума зове на дијалог“ у којем је Покрет горана Новог Сада међу његовим носиоцима, јесте да на подручју Војводине треба подизати шумске заштитне појасеве због тога што су они добро решење за повећање процента пошумљености, а уједно и начин да се смањи еолска ерозија, ублаже последице климатских промена и суше. Осим тога пољо-заштитини појесеви представљају станиште за бројне организме, а посебно опрашиваче и дивље животиње.
Због тога су Покрет горана Новог Сада, Еколошки центар Врбас, Рурални центар Сова и Дечија еколошка академија, који се део Мреже „Пошумимо Војводину“, ове године покренули пројекат сличног назива „Шума зове на акцију“ који предвиђа поред едукативног дела, и подизање једног пољозаштитног појаса.
– Током септембра посетићемо са стручњацима три општине у Војводини и представницима локалних самоуправа и власницима земљишта објаснити значај ветрозаштитиних појасева и зашто их треба подизати – каже координатор пројекта Душица Миленковић. – Стручњаци из Института за ратарство ће говорити о томе како се пољозаштитни појасеви одражавају на квалитет пољопривредног земљишта и усеве, шумарски инжењери ће објашњавати каква је генерално њихова функција, док ће представници Покрајинског секретаријата за пољопривреду представити конкурсе и причати конкретно о условима и документацији коју треба доставити да би се остварило право на доделу пара за њихово подизање. Намера нам је да заокружимо циклус, односно не само да укажемо на важност и начине за подизање појасева, него и да упутимо оне који треба да их подижу на извор финансирања.
У новембру када је време за садњу, у плану је да се на једној локацији и подигне заштитини појас. По речима Душице Миленковић, тај појас биће по одабиру врста, начину садње, положаја, ширине и дужине, репрезентативан узорак.
– Prеthodnih година у оквиру пројекта „Шума зове на дијалог“ организовали смо радионице и семинаре за децу, младе, новинаре, представнике локалних самоуправа не бисмо ли унапредили њихову свест о важности очувања старих и подизању нових шума у Војводини. Успели смо да за округли сто доведемо представнике релевантних институција - факултета, покрајинских секретаријата, института, Завода за заштиту природе да сучеле мишљења, а сада је време и за конкретне потезе – каже Душица Миленковић. – Ове године смо организовали и едукативно-волонтерски камп у Сремским Карловцима за младе из Војводине како бисмо их подучили о значају шума и пробудили у њима жељу да се укључе у њихово очување и подизање.
Пројекат „Шума зове на дијалог“ финансирала је Шведска кроз програм „Еко систем“, а реализовали га Млади истраживачи Србије.
З. Милосављевић