PREDSTAVNICI PET ZEMALJA U SOMBORU O biosferi Dunava, Mure i Drave
SOMBOR: U velikoj sali Skupštine grada juče je otvorena konferencija povodom realizacije međunarodnog projekta pod nazivom „LIFE restore for MDD” kojem je cilj uređenje i očuvanje rezervata biosfere duž reka Mure, Drave i Dunava.
Područje u slivu ove tri reke prostire se na pet država (pored Srbije i na Austriju Sloveniju, Hrvatsku i Mađarsku) i predstavlja najveće zaštićeno rečno područje u Evropi, a pored toga predstavlja međunarodni primer akcija usmerenih na sinergiju zaštite prirode, klimatske otpornosti i održivog razvoja. Projekat u Srbiji se odnosi na teritoriju Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“ čiji je upravljač JP „Vojvodinašume“, a osnovni cilj projekta je poboljšanje staništa i prilagođavanje režima podzemnih voda i vodno-vazdušnog režima zemljišta potrebama biljnog i životinjskog sveta karakterističnog za ritove na području Monoštorskog rita.
Brojnim gostima iz zemlje i inostranstva obratila se zamenica somborskog gradonačelnika Ljiljana Tica, koja je učesnicima ove konferencije, pored uspešnog rada, poželela i da iz grada koji je svojevrsna prestonica SPR „Gornje Podunavlje“ ponesu i lepe uspomene kao njegovi gosti.
- Zadovoljstvo mi je da vas pozdravim u Somboru zbog nekoliko važnih činjenica koje se odnose na naš grad i okolinu. Prva je da se nalazite u gradu na čijoj teritoriji, tačnije u selu Bezdan, reka Dunav ulazi u Srbiju, dok je drugi bitan podatak da je upravo kod nas tačno polovina celokupnog toka ove moćne reke – rekla je Tica ističući kao ipak najvažniju činjenicu podatak da je, sa epitetom evropskog Amazona, ovdašnji rezervat prirode „Bačko Podunavlje“ 2017. godine odlukom programa „Čovek i priroda“ UNESKO-a svrstan na svetsku listu rezervata biosfere.
M. Mć