ПРЕДСТАВНИЦИ ПЕТ ЗЕМАЉА У СОМБОРУ О биосфери Дунава, Муре и Драве
СОМБОР: У великој сали Скупштине града јуче је отворена конференција поводом реализације међународног пројекта под називом „ЛИФЕ ресторе фор MDD” којем је циљ уређење и очување резервата биосфере дуж река Муре, Драве и Дунава.
Подручје у сливу ове три реке простире се на пет држава (поред Србије и на Аустрију Словенију, Хрватску и Мађарску) и представља највеће заштићено речно подручје у Европи, а поред тога представља међународни пример акција усмерених на синергију заштите природе, климатске отпорности и одрживог развоја. Пројекат у Србији се односи на територију Специјалног резервата природе „Горње Подунавље“ чији је управљач ЈП „Војводинашуме“, а основни циљ пројекта је побољшање станишта и прилагођавање режима подземних вода и водно-ваздушног режима земљишта потребама биљног и животињског света карактеристичног за ритове на подручју Моношторског рита.
Бројним гостима из земље и иностранства обратила се заменица сомборског градоначелника Љиљана Тица, која је учесницима ове конференције, поред успешног рада, пожелела и да из града који је својеврсна престоница СПР „Горње Подунавље“ понесу и лепе успомене као његови гости.
- Задовољство ми је да вас поздравим у Сомбору због неколико важних чињеница које се односе на наш град и околину. Прва је да се налазите у граду на чијој територији, тачније у селу Бездан, река Дунав улази у Србију, док је други битан податак да је управо код нас тачно половина целокупног тока ове моћне реке – рекла је Тица истичући као ипак најважнију чињеницу податак да је, са епитетом европског Амазона, овдашњи резерват природе „Бачко Подунавље“ 2017. године одлуком програма „Човек и природа“ УНЕСКО-а сврстан на светску листу резервата биосфере.
М. Мћ