Mobilne klime čuvaju arhitektonsko nasleđe u Somboru
SOMBOR: Decenijama unazad Sombor slovi za srpsku varoš sa ubedljivo najbolje očuvanom ambijentalnom celinom strogog gradskog jezgra, što je i jedan od razloga da se obilazak i poseta ovom gradu nalazi u ponudi svake ozbiljnije turističke agencije.
Ponosni na svoje arhitektonsko-urbanističko nasleđe, Somborci često ovu činjenicu moraju da “plate” poštovanjem daleko viših standarda u zaštiti spomenika kulture, za čiju primenu je na području zapadne Bačke nadležan Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture iz Petrovaradina.
Tako je ovih dana u Sombor pristigla i odluka Pokrajinskog zavoda kojom je zabranjeno postavljanje spoljnih jedinica klima uređaja na fasade objekata od kulturno istorijskog značaja, što je direktno uticalo na korisnike poslovnih prostora Gradske kuće u Somboru, kojima u ime Grada upravlja JKP „Prostor“.
Istini za volju ni do sada na ovom objektu nije bila montirana ni jedna spoljna jedinica klima uređaja, ali je tim povodom predsednik centralne gradske Mesne zajednice „Venac“ Dušan Kontić sazvao i vodio sastanak kojem su prisustvovali predstavnici Gradske uprave, odnosno Miroslav Kovačić, gradski većnik za oblast komunalnih delatnosti i investicija, Milan Stojkov, glavni gradski urbanista, direktor JKP „Prostor“ Sombor, Goran Nonković kao i korisnici poslovnih prostora Gradske kuće Grada Sombora.
Svedok značajnih istorijskih događaja
Sama Gradska kuća (nekadašnji Magistrat) koju zakon formalno prepoznaje kao spomenik kulture od velikog značaja kao prepoznatljivi simbol starostavne varoši nastala je na temeljima palate koju je kao porodični dom, podigao grof Jovan Branković, prvi kapetan vojničke varoši Sombora, 1718, što je sa istočne strane zabeleženo latiničnim brojkama. Zdanje je u značajnoj meri renovirano 1749, za smeštaj Magistrata tek proglašenog slobodnog i kraljevskog grada Sombora, a gotovo u celosti je podignuto 1842. za narasle potrebe uprave grada, što je, sa zapadne strane, obeleženo latiničnim pismom. U njenoj Svečanoj sali su se odigravali najznačajniji događaji iz istorije ove varoši, pa je tako, između ostalih, u noći 13/14. novembra 1918. upravo tu potpisana primopredaja vlasti između srpskog kraljevskog majora Nikole Ilića-Bajka, koji je komandovao četom-prethodnicom srpske vojske, i Lajoša Klajnera, gradonačelnika somborskog.
Sastanku su se odazvali svi korisnici poslovnih prostora Gradske kuće i pojedinačno su iznosili aktuelne probleme i svoje predloge o načinu postavljanja spoljnih jedinica klima uređaja, s obzirom da ventilaciju i klimatizaciju nije moguće izvesti kao centralni sistem. Nakon konstruktivne rasprave, donet je zaključak da su prihvatljivo rešenje mobilni klima uređaji koji će biti postavljeni u samim poslovnim prostorima. Korišćenjem mobilnih klima uređaja ne narušava se izgled fasade objekta od kulturno istorijskog značaja, a ovaj model postavljanja klima uređaja biće primenjen u ekstra A zoni u Gradu Somboru, odnosno samom arhitektonskom srcu varoši koje je ujedno i pešačka zona.
M. Miljenović
Projekat “Javni interes u Somboru“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.