Мобилне климе чувају архитектонско наслеђе у Сомбору
СОМБОР: Деценијама уназад Сомбор слови за српску варош са убедљиво најбоље очуваном амбијенталном целином строгог градског језгра, што је и један од разлога да се обилазак и посета овом граду налази у понуди сваке озбиљније туристичке агенције.
Поносни на своје архитектонско-урбанистичко наслеђе, Сомборци често ову чињеницу морају да “плате” поштовањем далеко виших стандарда у заштити споменика културе, за чију примену је на подручју западне Бачке надлежан Покрајински завод за заштиту споменика културе из Петроварадина.
Тако је ових дана у Сомбор пристигла и одлука Покрајинског завода којом је забрањено постављање спољних јединица клима уређаја на фасаде објеката од културно историјског значаја, што је директно утицало на кориснике пословних простора Градске куће у Сомбору, којима у име Града управља ЈКП „Простор“.
Истини за вољу ни до сада на овом објекту није била монтирана ни једна спољна јединица клима уређаја, али је тим поводом председник централне градске Месне заједнице „Венац“ Душан Контић сазвао и водио састанак којем су присуствовали представници Градске управе, односно Мирослав Ковачић, градски већник за област комуналних делатности и инвестиција, Милан Стојков, главни градски урбаниста, директор ЈКП „Простор“ Сомбор, Горан Нонковић као и корисници пословних простора Градске куће Града Сомбора.
Сведок значајних историјских догађаја
Сама Градска кућа (некадашњи Магистрат) коју закон формално препознаје као споменик културе од великог значаја као препознатљиви симбол староставне вароши настала је на темељима палате коју је као породични дом, подигао гроф Јован Бранковић, први капетан војничке вароши Сомбора, 1718, што је са источне стране забележено латиничним бројкама. Здање је у значајној мери реновирано 1749, за смештај Магистрата тек проглашеног слободног и краљевског града Сомбора, а готово у целости је подигнуто 1842. за нарасле потребе управе града, што је, са западне стране, обележено латиничним писмом. У њеној Свечаној сали су се одигравали најзначајнији догађаји из историје ове вароши, па је тако, између осталих, у ноћи 13/14. новембра 1918. управо ту потписана примопредаја власти између српског краљевског мајора Николе Илића-Бајка, који је командовао четом-претходницом српске војске, и Лајоша Клајнера, градоначелника сомборског.
Састанку су се одазвали сви корисници пословних простора Градске куће и појединачно су износили актуелне проблеме и своје предлоге о начину постављања спољних јединица клима уређаја, с обзиром да вентилацију и климатизацију није могуће извести као централни систем. Након конструктивне расправе, донет је закључак да су прихватљиво решење мобилни клима уређаји који ће бити постављени у самим пословним просторима. Коришћењем мобилних клима уређаја не нарушава се изглед фасаде објекта од културно историјског значаја, а овај модел постављања клима уређаја биће примењен у екстра А зони у Граду Сомбору, односно самом архитектонском срцу вароши које је уједно и пешачка зона.
М. Миљеновић
Пројекат “Јавни интерес у Сомбору“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.