Maturante osnovce čeka 1.118 mesta u somborskim srednjim školama
SOMBOR: Svečarska groznica povodom praktičnog završetka školske godine, kada su u pitanju „mali“ i „veliki“ maturanti, polako prolazi, a dok svršeni srednjoškolci imaju malo više vremena do polaganja prijemnih ispita na fakultetima ili ih čeka prijava na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, donedavni osmaci su već u „frci“.
Naime, do kraja ove radne sedmice oni koji nameravaju da nastave školovanje u srednjim školama treba da podnesu prijave za polaganje male mature, da bi na prvi test (onaj iz srpskog tj maternjeg jezika) izašli 18. juna, a u naredna dva dana i iz matematike i kombinovani test.
Somborske škole su za sledeću školsku godinu obezbedile 1.118 slobodnih mesta, od kojih je ubedljivo najviše onih namenjenih četvorogodišnjem školovanju (854 mesta). Kako stvari stoje, najviše klupa očekuje, reklo bi se tradicionalno, svršene osnovce u Srednjoj tehničkoj školi gde bi nova znanja trebalo da stiče od ove jeseni novih 270 đaka i to u tri oblasti rada. Tako će se nešto starijim kolegama od 1. septembra pridružiti 120 učenika željnih edukacije u oblasti elektrotehnike, 90 mesta je rezervisano za buduće mašince i obrađivače metala, dok je predviđen upis 60 đaka na saobraćajni smer. Poštujući nacionalnu raznolikost ovog kraja, u STŠ je predviđeno i popunjavanje 30 klupa đacima koji žele da nastave srednjoškolsko školovanje na svom metarnjem, mađarskom jeziku.
Druga po broju slobodnih mesta za svršene osnovce u Somboru je ovdašnja Gimnazija „Veljko Petrović“, koja bi među 200 novih učenika trebala da ima i odeljenje sa 20 učenika sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku. I u ovoj obrazovnoj instituciji će biti formirano odeljenje za nastavu na mađarskom jeziku, koje će brojati 30 učenika, dok će na srpskom dvostruko više njih pohađati prirodno-matematički smer. Kako je Sombor pre svega grad kulture i umetnosti, nikoga ne čudi podatak da tradicionalno najviše mesta u gimnazijskim klupama preostaje za učenike željne novih znanja na društveno-jezičkom smeru, a tome u prilog govori i činjenica da u Muzičkoj školi „Petar Konjović“ 24 mesta čekaju na nove muzičke izvođače klasične i tradicionalne muzike, kao i dizajnere zvuka. Srednja ekonomska škola će ovog kasnog proleća ponuditi osmacima 180 mesta, od kojih će najveći broj , njih 120, učiti gradimo sa akcentom na ekonomiju, pravo i administraciju, dok će se 60 njih spremati za posao u oblasti trgovine, ugostiteljstva i turizma.
Briga o svima
Diplome srednjoškolskog obrazovanja mogu steći i deca u somborskoj Školi za osnovno i srednje obrazovanje sa domom „Vuk Karayić“. Ove godine za njih je obezbeđeno 24 mesta u dva odeljenja posvećena poljoprivredi i jedno mladim budućim ugostiteljima.
U poslednje vreme su možda i najtraženija zanimanja svakako ona vezana uz zdravstvom, pa se očekuje prilična „gužva“ na upisnim listama za Srednju medicinsku školu „Dr Ružica Rip“ koja uz jedno odeljenje od 30 đaka na mađarskom jeziku nudi obezaovanje za po 30 medicinskih sestara ili tehničara, fizioterapeuta, farmaceuta i pedijatrisjkih sestara ili tehničara. Kakvo će interesovanje, s obzirom na to da je Sombor i okolina pretežno oslonjena na agrar, vladati za 120 slobodnih mesta u Srednjoj poljoprivrednoj školi, ostaje da se vidi, baš kao i u slučaju Srednje škole „Sveti Sava“, koja nudi 150 mesta budućim frizerima, modelarima, krojačima... Sve nedoumice biće rešene, u najvećem broju slučajeva, do 9. I 10. Jula, kada će biti obavljen prvi upisni krug.
M. Miljenović