Матуранте основце чека 1.118 места у сомборским средњим школама
СОМБОР: Свечарска грозница поводом практичног завршетка школске године, када су у питању „мали“ и „велики“ матуранти, полако пролази, а док свршени средњошколци имају мало више времена до полагања пријемних испита на факултетима или их чека пријава на евиденцији Националне службе за запошљавање, донедавни осмаци су већ у „фрци“.
Наиме, до краја ове радне седмице они који намеравају да наставе школовање у средњим школама треба да поднесу пријаве за полагање мале матуре, да би на први тест (онај из српског тј матерњег језика) изашли 18. јуна, а у наредна два дана и из математике и комбиновани тест.
Сомборске школе су за следећу школску годину обезбедиле 1.118 слободних места, од којих је убедљиво највише оних намењених четворогодишњем школовању (854 места). Како ствари стоје, највише клупа очекује, рекло би се традиционално, свршене основце у Средњој техничкој школи где би нова знања требало да стиче од ове јесени нових 270 ђака и то у три области рада. Тако ће се нешто старијим колегама од 1. септембра придружити 120 ученика жељних едукације у области електротехнике, 90 места је резервисано за будуће машинце и обрађиваче метала, док је предвиђен упис 60 ђака на саобраћајни смер. Поштујући националну разноликост овог краја, у СТШ је предвиђено и попуњавање 30 клупа ђацима који желе да наставе средњошколско школовање на свом метарњем, мађарском језику.
Друга по броју слободних места за свршене основце у Сомбору је овдашња Гимназија „Вељко Петровић“, која би међу 200 нових ученика требала да има и одељење са 20 ученика са посебним способностима за рачунарство и информатику. И у овој образовној институцији ће бити формирано одељење за наставу на мађарском језику, које ће бројати 30 ученика, док ће на српском двоструко више њих похађати природно-математички смер. Како је Сомбор пре свега град културе и уметности, никога не чуди податак да традиционално највише места у гимназијским клупама преостаје за ученике жељне нових знања на друштвено-језичком смеру, а томе у прилог говори и чињеница да у Музичкој школи „Петар Коњовић“ 24 места чекају на нове музичке извођаче класичне и традиционалне музике, као и дизајнере звука. Средња економска школа ће овог касног пролећа понудити осмацима 180 места, од којих ће највећи број , њих 120, учити градимо са акцентом на економију, право и администрацију, док ће се 60 њих спремати за посао у области трговине, угоститељства и туризма.
Брига о свима
Дипломе средњошколског образовања могу стећи и деца у сомборској Школи за основно и средње образовање са домом „Вук Karayić“. Ове године за њих је обезбеђено 24 места у два одељења посвећена пољопривреди и једно младим будућим угоститељима.
У последње време су можда и најтраженија занимања свакако она везана уз здравством, па се очекује прилична „гужва“ на уписним листама за Средњу медицинску школу „Др Ружица Рип“ која уз једно одељење од 30 ђака на мађарском језику нуди обезаовање за по 30 медицинских сестара или техничара, физиотерапеута, фармацеута и педијатрисјких сестара или техничара. Какво ће интересовање, с обзиром на то да је Сомбор и околина претежно ослоњена на аграр, владати за 120 слободних места у Средњој пољопривредној школи, остаје да се види, баш као и у случају Средње школе „Свети Сава“, која нуди 150 места будућим фризерима, моделарима, кројачима... Све недоумице биће решене, у највећем броју случајева, до 9. И 10. Јула, када ће бити обављен први уписни круг.
М. Миљеновић