(VIDEO, FOTO) ETNO KUĆA PUTNIK U KUPINOVU STARA VIŠE OD 200 GODINA Pravi primer narodnog graditeljstva
U sremskom selu Kupinovo u opštini Pećinci nalazi se kuća porodice Putnik, koja odoleva zubu vremena više od 200 godina, i autentičan je primer narodnog graditeljstva s kraja 18. veka.
Arhitektura i vrednost tog tipa panonske kuće očuvana je do danas, te se u dvorištu porodičnog imanja mogu uočiti dve identične građevine – glavna kuća, dok je tik uz nju smešten i drugi objekat, koji je predstavljao vajat i štalu. Sazidane od prirodnih materijala, glavna karakteristika ogleda se u činjenici da je osnova napravljena od hrastove grede, a zidovi su podignuti od blata i pleve, sa trščanim krovom u svom vrhu.
Kako je za naš list pojasnila Marija Stevanović iz Turističke organizacije Pećinci, pretpostavlja se da je etno kuća Putnik bila svojevremeno parohijski dom, jer se nalazi odmah do Crkve svetog Luke, inače najstarije pravoslavne crkve na čitavoj teritoriji Vojvodine, čiji je ktitor bio Đurađ Branković.
Za kuću je, kažu, neobično to što ima podrum, s obzirom na to da se nalazi u plavnom području, što je evidentno kad se kroči u dvorište etno kuće. Naime, čim se prođe glavna kapija, pogled „puca” na zelenu livadu opasanu šumama, koja inače pripada Specijalnom rezervatu priorode „Obedska bara”. Marija kaže da smo došli u martu ili aprilu, ne bismo mogli prošetati tim zelenim prostranstvom prošarano poljskim cvećem raskošnih boja, jer bi čitavo bilo pod vodom.
– Drvena ograda je granica i predstavlja sam obod Obedske bare, a dvorište je tradicionalno seosko domaćinstvo. Pretpostavlja se da su ovde živeli imućniji ljudi, što vidimo po ornamentima u dubokorezima kojima su ukrašavani svi objekti. Kada je opština Pećinci otkupila ovo domaćinstvo, ono je bilo prilično urušeno, te smo počeli sa obnavljanjem, ali na autentičan način kako je i građena, po uslovima Zavoda za zaštitu spomenika iz Sremske Mitrovice. Znali smo koji su materijali korišćeni po drugoj stambenoj jedinici, jer, kako je vlaga učinila svoje i načela zidove objekta, tako je otkrivala šta se krije iza fasade. Sve su to prirodni materijali kojima će se i sada uraditi sanacija, kako bi se sačuvala ta izvornost narodnog graditeljstva starog više od dva veka – rekla je Marija Stevanović.
Raspored soba isti je kao u svim kućama tog vremena, te je na početku, prednja soba bila spavaća, kako bi ljudi mogli da vide ko im dolazi spolja. Srednja soba je predstavljala kuhinju sa ognjištem, dok je treća prostorija bila poslednja i služila je za okupljanje članova porodice kao dnevni boravak,. Naša ekipa zavirila je i u unutrašnjost prostorija, te smo u sobi za spavanje videli veliku maketu neka- dašeg Kupinika, koja je teška preko 140 kilograma i namenjena je Vojnom muzeju na Kalemegdanu. Od nameštaja tu su dva stara kreveta, kolevka i drveni dubak, za koji nismo mogli ni da pretpostavimo koja mu je svrha bila.
– Sve je ovde autentično i staro oko 100 godina, a to su donacije meštana iz Kupinova. Za potrebe gradnje, sve je uzeto iz bare: trska, blato i pleva. U kući je jedino zamenjen pod, jer nam dolazi veliki broj dece u posete, te je ciglu lakše održavati od zemlje. Do vrata, na samom ulazu u sobe, ostavili smo zemljani deo da se ipak vidi kako je to nekada bilo. Zadnja soba ima zidanu peć, napravljenu od blata i pleve, samo je prekrečena. Ima i sedalni deo oko peći – priča naša sagovornica.
Srednja prostorija, koja je nekada bila kuhinja, sada predstavlja dom za tri mala mačeta koja su nas ljubazno dočekala, a kasnije i sprovodila kroz imanje.
– U toj drugoj kući smo otvorili sedište Turističke organizacije opštine Pećinci. Struje, naravno, u ono vreme nije bilo, ali smo je mi sproveli zbog ekoloških i arheoloških kampova koji su međunarodnog karaktera i imaju dugu tradiciju, kako bi učesnicima omogućili sve potrebne uslove tokom njihovog boravka ovde. Takođe imamo i likovne kolonije, pa nam i umetnici znaju nekada ostati i ovde prespavati. Druga stambena jedinica služila je za štalu i vajat. Vajat je nekada bila prostorija u kojoj su se odvajali mladi naraštaji zarad svoje intime i odvajanja od „nukleusa” porodice, koja je živela u prvoj kući – kaže Marija.
S obzirom na to da ovo područje važi za donji svinjski Srem, u dvorištu se nalazi i ambar star takođe više od dva veka, kojeg krase urezani ornamenti, i pretpostavka je da su se u donjem delu gajile svinje, a možda i ovce ili kokoške, dok je gornji deo služio za skladištenje hrane za stoku. U dvorištu se pekao i hleb, te jedan njegov deo zauzima i hlebna peć.
Letnjikovac je jedna od novina i napravljen je pre svega zbog dece koja dolaze u posetu. Postavljena je osmatračnica, kao i arheološka igraonica za decu. U blizini tradicionalnog seoskog domaćinstva nalaze se ostaci srednjevekovnog grada Kupinika, dok se u dvorištu kuće Putnik može posvedočiti nekadašnjem izgledu tog velelepnog grada, zahvaljujući maketi koja stoji između ambara i hlebne peći. Marija Stevanović kaže da se radi o građevini iz 13. veka koju su podigli Mađari, ali je svoje najsvetlije trenutke doživeo za vreme Brankovića u 15. veku. U ponudi turistima je i vožnja ekološkim vozilom „Zeleni zmaj“, koji putuje predelom sve do reke Save.
Ivana Bakmaz
Foto: S. Šušnjević