Divlja smetlišta nadomak kuća u Mokrinu
MOKRIN: Divlje deponije smeća sve više zadaju problema meštanima Mokrina.
Ima ih na više lokacija oko sela, a najveća je deponija na izlazu kraj puta prema Iđošu, koja se proteže u dužini oko dva kilometra. Nezadovoljni meštani negoduju jer se problem divljih deponija ne rešava i smeće gomila, a oni koji žive u blizini puta Mokrin-Iđoš prinuđeni su da svakodnevno kupe smeće koje vetar donese sa divlje deponije.
Meštani predočavaju da se na deponiju baca svašta, te da ih guši smrad, posebno jer se na deponiji prosipa surutka i odlažu ostaci uginulih životinja.
Meštanin Đura Živko ogorčen je jer je na deponiji sve više organskog otpada i leševa uginulih životinja, zbog čega se meštani plaše moguće zaraze. Prema njegovom mišljenju, najbolje rešenje bi bilo da se deponija momentalno zatvori, jer je u pitanju divlje smetlište i po zakonu smeće tu ne bi smelo da se baca, a pri tom se deponija nalazi na stotinak metara od prvih kuća.
Meštani ukazuju da se tu nelegalno obavlja i pražnjenje cisterni iz septičkih jama.
- Ljudi trpe, ali to je ekološka bomba. Preti da izbije velika epidemija, a onda ćemo se hvatati za glavu - veli Dragiša Radojčić.
Bliže selu se baca šut od građevinskog materijala, koji poljoprivrednici opet uzimaju i koriste za nasipanje atarskih puteva. Ova divlja deponija na periferiji Mokrina predstavlja veliki problem meštanima koji stanuju na svega nekoliko stotina metara od tog mesta.
Velika deponija kraj puta prema Iđošu se svakodnevno širi i uvećava. Pored građevinskog šuta tu se nekontrolisano odlaže otpad organskog porekla, plastična ambalaža, yakovi od pesticide i veštačkog đubriva… Meštani Mokrina koji žive u blizini od nadležnih zahtevaju da se smetlište što pre ukloni.
Oni su dopis uputili nadležnim gradskim i republičkim institucijama, zahtevajući da se deponija što je moguće pre ukloni, obezbedi čuvar, a da se stanovnici koji nastave da bacaju đubre kažnjavaju. Iz Gradske uprave u Kikindi poručuju da će deponija biti uklonjena, ali u nekoliko etapa.
Inače, na području grada Kikinde se dva puta godišnje sprovodi akcija iznošenja kabastog otpada, tako se prikupi i iznese 3.000 tona smeća. Pored toga svi građani mogu odneti besplatno otpad na gradsku sanitarnu deponiju.
- Prethodnih godina smo praktikovali edukacije kroz razne sfere društva da utičemo na građane, da se ove divlje deponije koliko- toliko smanje. Takođe, sakupljanjem kabastog otpada grad dovoljno čini da takvih deponija bude što manje. Trenutno na teritoriji grada imamo 11 takvih divljih deponija - kaže član Gradskog veća Kikinde za zaštitu životne sredine Stevan Iličić.
Tekst i foto: M. Mitrović