Deset godina kako se u Bačkoj Palanci održava sajam nakita „Đinđuveraj“
Sajam unikatno ručno rađenog nakita „Đinđuveraj“ održan je u subotu u centru Bačke Palanke gde su kreativne dame i gospoda iz Bačke Palanke, Novog Sada i Temerina izložili svoje radove i obradovali Palančane koji su razgledali i kupovali narukvice od drveta, minđuše od polimerne gline i ogrlice izrađene od perlica.
- Ovo je 21. „Đinđuveraj“ po redu i jubilarna deseta godina sajma – kazala je Tamara Jožić iz Omladinskog centra Bačke Palanke, koji je organizator „Đinđuveraja“, uz podršku Opštine Bačka Palanka. – Ugostili smo 14 kreativaca, a ponuda, kao i cene, su šarolike. Ipak, svaka devojčica, devojka i žena je mogla da pronađe nešto za sebe.
Pored sajma, ove godine je organizovana i izložba „Đinđuveraj Škraberaj“, u saradnji sa Zavičajnim odeljenjem Narodne biblioteke „Veljko Petrović“ iz Bačke Palanke, koja nas podržava sve ove godine i sakuplja naše plakate. Upravo su nas plakati definisali i pozicionirali u svetu sajma, te su na izložbi prikazani svi plakati, od prvog pa do ovogodišnjeg. Većinu plakata je uradio arhitekta Radoslav Karanović sa kojim imamo odličnu saradnju. Veoma interesantno jeste što se ispod njegovih plakata nalaze kju-ar kodovi iza kojih se nalaze muzičke kompozicije i pesme koje su ovog arhitektu inspirisale na stvaranje.
Od ove godine postoji i mural posvećen „Đinđuveraju“ koji Palančani mogu da vide u bloku Partizan, dok se izložba u Biblioteci „Veljko Petrović“ može pogledati još nekoliko narednih dana. U kupljenom nakitu Bačkopalančanke će pak moći da uživaju još mnogo godina, između ostalog, i u jedinstvenim, raznobojnim minđušama koje stvara mlada sugrađanka Marinela, koja izlaže pod imenom „Džidžidžadža“. Kako nam je rekla, bavi se izradom nakita skoro već deset godina, i pretežno koristi polimernu glinu koja zahteva dosta ručnog modelovanja i rada. Trudi se da njeni radovi budu što šareniji jer svako treba da se pronađe u nakitu, a Marinela veli i da su joj inspiracija priroda, moda, i razni momenti iz svakodnevnog života...
Par štandova dalje, Novosađanka Ivana Brlić je predstavila svoj nakit od staklenih perli, poludragog kamenja i raznih kristala. Kako je rekla, nakit pravi već 13 godina i „Ivanina mala radionica“ je bila gost na svakom do sada održanom „Đinđuveraju“. Njeni radovi su klasičniji, ali i dugotrajni.
Dosta izlagača koji su bili na u subotu u Bačkoj Palanci već nekoliko godina dolaze na „Đinđuveraj“ i izrada nakita im je hobi i kreativni odmor od svakodnevnice.
Ružica i Tanja iz Novog Sada su prvi put posetile ovaj tradicionalni sajam nakita, i predstavile minđuše od polimerne gline i autentične ogrlice od nautičkog kanapa. Njihova sugrađanka Jelena je izložila narukvice, ogrlice, minđuše i druge komade od hirurškog čelika, poludragog kamenja i staklenih perlica. Najmlađe Bačkopalančanke su na ovom štandu najviše kupovale slojevite lančiće i one izrađene od šarenih perlica, sve u duhu predstojećeg leta.
Iako su mahom preovlađivali radovi dama, Vasa Popengov iz Temerina je sa jedinstvenim nakitom od drveta dokazao da i muškarci imaju talenta za ovu vrstu umetnosti.
-Oko 40 godina se bavim se restauracijom umetničkih predmeta od drveta, stilskog nameštaja, muzičkih instrumenata od drveta – pojasnio je Vasa Popengov. - Izrada ovog nakita je hobi, jer restauracija traži stroge tehnike pa iskorak iz strogih normi nalazim u ovom kreativnom poslu. Spiralne narukvice su lepljene, lamelirane sa pet slojeva furnira, a narukvice od masivnog drveta su izrađene na strugu. Hteo da vidim dokle mogu da savijam furnire, i ovakav nakit je retko viđen.
Tijana Pačić