Десет година како се у Бачкој Паланци одржава сајам накита „Ђинђуверај“
Сајам уникатно ручно рађеног накита „Ђинђуверај“ одржан је у суботу у центру Бачке Паланке где су креативне даме и господа из Бачке Паланке, Новог Сада и Темерина изложили своје радове и обрадовали Паланчане који су разгледали и куповали наруквице од дрвета, минђуше од полимерне глине и огрлице израђене од перлица.
- Ово је 21. „Ђинђуверај“ по реду и јубиларна десета година сајма – казала је Тамара Јожић из Омладинског центра Бачке Паланке, који је организатор „Ђинђувераја“, уз подршку Општине Бачка Паланка. – Угостили смо 14 креативаца, а понуда, као и цене, су шаролике. Ипак, свака девојчица, девојка и жена је могла да пронађе нешто за себе.
Поред сајма, ове године је организована и изложба „Ђинђуверај Шкраберај“, у сарадњи са Завичајним одељењем Народне библиотеке „Вељко Петровић“ из Бачке Паланке, која нас подржава све ове године и сакупља наше плакате. Управо су нас плакати дефинисали и позиционирали у свету сајма, те су на изложби приказани сви плакати, од првог па до овогодишњег. Већину плаката је урадио архитекта Радослав Карановић са којим имамо одличну сарадњу. Веома интересантно јесте што се испод његових плаката налазе кју-ар кодови иза којих се налазе музичке композиције и песме које су овог архитекту инспирисале на стварање.
Од ове године постоји и мурал посвећен „Ђинђуверају“ који Паланчани могу да виде у блоку Партизан, док се изложба у Библиотеци „Вељко Петровић“ може погледати још неколико наредних дана. У купљеном накиту Бачкопаланчанке ће пак моћи да уживају још много година, између осталог, и у јединственим, разнобојним минђушама које ствара млада суграђанка Маринела, која излаже под именом „Џиџиџаџа“. Како нам је рекла, бави се израдом накита скоро већ десет година, и претежно користи полимерну глину која захтева доста ручног моделовања и рада. Труди се да њени радови буду што шаренији јер свако треба да се пронађе у накиту, а Маринела вели и да су јој инспирација природа, мода, и разни моменти из свакодневног живота...
Пар штандова даље, Новосађанка Ивана Брлић је представила свој накит од стаклених перли, полудрагог камења и разних кристала. Како је рекла, накит прави већ 13 година и „Иванина мала радионица“ је била гост на сваком до сада одржаном „Ђинђуверају“. Њени радови су класичнији, али и дуготрајни.
Доста излагача који су били на у суботу у Бачкој Паланци већ неколико година долазе на „Ђинђуверај“ и израда накита им је хоби и креативни одмор од свакодневнице.
Ружица и Тања из Новог Сада су први пут посетиле овај традиционални сајам накита, и представиле минђуше од полимерне глине и аутентичне огрлице од наутичког канапа. Њихова суграђанка Јелена је изложила наруквице, огрлице, минђуше и друге комаде од хируршког челика, полудрагог камења и стаклених перлица. Најмлађе Бачкопаланчанке су на овом штанду највише куповале слојевите ланчиће и оне израђене од шарених перлица, све у духу предстојећег лета.
Иако су махом преовлађивали радови дама, Васа Попенгов из Темерина је са јединственим накитом од дрвета доказао да и мушкарци имају талента за ову врсту уметности.
-Око 40 година се бавим се рестаурацијом уметничких предмета од дрвета, стилског намештаја, музичких инструмената од дрвета – појаснио је Васа Попенгов. - Израда овог накита је хоби, јер рестаурација тражи строге технике па искорак из строгих норми налазим у овом креативном послу. Спиралне наруквице су лепљене, ламелиране са пет слојева фурнира, а наруквице од масивног дрвета су израђене на стругу. Хтео да видим докле могу да савијам фурнире, и овакав накит је ретко виђен.
Тијана Пачић