Carstvo đakonija Marije Fađaš iz Srbobrana
BEČEJ: Udruženje žena „Citadela“ iz Srbobrana imalo je nekoliko učesnika na dva bečejska etno bazara u sklopu „Festivala na Tisi – Tanderbal“ i međunarodnog festivala folklora „Bečej Folk Fest“, a zapažen je bio štand Marije Fađaš (52).
Mnoštvo tegli razne zapremine, a u njima đakonije, od kiselih, preko ljutih i pikantnih, do slatkih.
- I sve po dobroj staroj recepturi naših baka - ponosno veli Marija Fađaš. - Moja porodica je imala baštu i voćnjak, te su baka i mama od ranog proleća do kasne jeseni pripremale zimnicu. Bila sam znatiželjna još kao devojčica i nije mi žao zbog toga. Kad sam se udala, iako sam zaposlena, nastavila sam s istim poslom.
- Zadovoljstvo mi je da popodne i uveče zasučem rukave i prihvatim se nimalo lakog, ali dragog posla. Imam ogromnu pomoć supruga Andora, koji pre podne, dok ja radim, opere tegle i ostalu ambalažu, pa me sve čeka spremno- kaže Marija.
U izuzetnim prilikama, kad treba očistiti po 150 do 200 kilograma luka ili nekog drugog materijala, u pomoć priskoči žena u koju ima poverenja, a onda ona, opet sama, nastupa do duboko u noć. I tako od prvih prolećnih baštenskih do kasnih jesenjih plodova iz voćnjaka.
- Pripremam turšiju u buradima, ali i manja pakovanja u teglama razne veličine. Kasnije pristiže voće, pa na red dolazi prerada u pekmeze i sokove bez konzervansa. Asortiman je oko 25 različitih proizvoda. Pekmeze pravim od višnje, jagode, kajsije, kupine, maline, šljive, ali i kombinacije: banana-kivi, banana-bundeva- naranya, začinjeno cimetom. Ne idem na pijace i vašare. Sve prodajem od kuće.
- Pročulo se za moje proizvode i dolaze ljudi. Kupuju ugostitelji za svoje restorane, a i pojedinci snabdevaju svoje ostave. Ali, zadovoljstvo mi je da sa koleginicama iz „Citadele“ posećujem manifestacije ovakvog formata - s osmehom dodaje Marija.
Kaže da je natraženiji ajvar, bilo blagi ili ljut. Pogotovo kod ugostitelja, ali i turšija, koja mora da je hrskava kad se jede, a od začina zavisi kakav će krajnji ukus biti.
Cena tegle pekmeza od 200 grama je 200 dinara. Nešto veće imaju i višu cenu, od 400 do 650 dinara. Kod Marije je dobro to što kupac na licu mesta proba proizvod i onda se odlučuje za kupovinu. Naravno, to je za one koji prvi put kupuju. Posle se kupuje bez probe, jer ko jedanput kupi Marijin proizvod postaje stalna mušterija.
V. Jankov