Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Biće mnogo posla za gerontodomaćice u Novom Kneževcu

22.10.2019. 13:45 13:47
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI KNEŽEVAC: Za uslugama gerontodomaćica sve je veća potreba u opštini Novi Kneževac na severu Banata pa je Opštinsko udruženje penzionera u postupku dobijanja licence za pružanje usluga pomoći u kući organizovalo obuku gerontodomaćica po akreditovanom programu.

Pohađalo ju je 13 žena koje će dobiti sertifikat za pružanje tih usluga pa će Udruženje licencirati Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja.

Predsednik udruženja Radivoj Dragić ističe da su spremili svu dokumentaciju neophodnu za licence, a obuka od ovlašćene institucije je bila neophodna da bi prijavljene žene mogle kvalifikovano pružati podršku ostarelim, nemoćnim i invalidnim licima. S onima koje su se prijavile za obuku obavljeni su intervjui i sve ističu da sebe prepoznaju u tom poslu.

Zavisno od raspoloživog novca i potreba, moći će da se brinu o 80 do 120 domaćinstava vremešnih iz Novog Kneževca i okolnih naselja Srpski Krstur, Đala, Banatsko Aranđelovo i Podlokanj.

– Pomoć u kući finansiraće lokalna vlast, kroz konkurse Republičkog ministarstvo rada i Pokrajinskog sekretarijata, a mogu i porodice i zakonski zastupnici korisnika usluge – veli Dragić. – One imaju svoju cenu, ako je naručilac posla iz lokalne samouprave, Centar za socijalni rad podnosi zahtev, s procenom rada s korisnicima. Za stare koji žive sami, a ne mogu da brinu o sebi, a to ne može ni porodica jer im deca žive u nekom drugom gradu ili inostranstvu, s naručiocom usluge pojedinačno se sklapa ugovor.

Licence se očekuje najkasnije do kraja ove godine pa će Opštinsko udruženje penzionera krenuti da pruža usluge od početka iduće. Ceo postupak finansira uglavnom opština Novi Kneževac, a uz pomoć Saveza penzionera Vojvodine i Srbije, DDOR-a „Novi Sad” i poslovnih partnera –donatori su firme koje penzionere snabdevaju ogrevom.

Novokneževačko udruženje penzionera prvo u Srbiji ispunjava uslove za tu stručnu licencu, taj posao je do sad bio u okviru Centra za socijalni rad, ali javne ustanove, izmenama Zakona o socijalnoj zaštiti, više neće moći da ga obavljaju.

– Starosna struktura u opštini Novi Kneževac se ne razlikuje od drugih sredina u Srbiji – kaže direktor mesnog Centra za socijalni rad Dejan Mijatov. – Mnogo mladih je otišlo iz sela i ostali su roditelji, koji nisu uvek u sistemu socijalne zaštite. Uglavnom su to penzioneri i stari kojima je pomoć neophodna. Trenutno sve mesne zajednice u opštini pokrivamo sa šest gerontodomaćica, koje na terenu pokrivaju po deset domaćinstava, pa ćemo uskoro udvostručiti broj korisnika. Usluga koja se pruža uključuje pomoć u kući i sve neophodno za funkcionisanje domaćinstva. Odredbe novog zakona dočekaćemo spremni preko Opštinskog udruženja penzionera.

Da su usluge pomoći u kući potreba ostarelih sugrađana, potvrđuju gerontodomaćice Milica Nikočev i Vanja Ilkić iz Novog Kneževca, koje su već u tom poslu. S njima se slaže i Ljiljana Klepić iz Podlokanja.  

– Da se prihvatim tog posla najviše sam se odlučila jer sam poslednje godine provela negujući nepokretne baku i deku – napominje Milica Nikočev. – Potreba ima pa ću nastaviti da se brinem o njihovim vršnjacima iz komšiluka.

– Krenula sam postepeno i sad svakodnevno obilazim deset domaćinstava – kaže Vanja Ilkić. – Po njihovim potrebama se i ja organizujem, idemo kod doktora, pomažem u svim drugim poslovima, ali ponekad im je i samo lepa reč potrebna jer su srodnici negde daleko. Fino se slažemo, kao da sam deo njihove porodice.

I u manjim mestima, kao što je Podlokanj, od oko 80, uglavnom starih žitelja, mnogi čekaju pomoć u kući, za šta se osposobila Ljiljana Klepić.

– Neophodnu pomoć tražili su godinama, ali dosad za to nije bilo mogućnosti – kaže Ljiljana Klepić. – Selo nema prodavnice, ni redovan javni prevoz, medicinske usluge nisu zadovoljavajuće, pa se u nabavke, po recept, lekove i sve drugo mora u šest kilometara udaljeno Banatsko Aranđelovo.

M. Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar