Биће много посла за геронтодомаћице у Новом Кнежевцу
НОВИ КНЕЖЕВАЦ: За услугама геронтодомаћица све је већа потреба у општини Нови Кнежевац на северу Баната па је Општинско удружење пензионера у поступку добијања лиценце за пружање услуга помоћи у кући организовало обуку геронтодомаћица по акредитованом програму.
Похађало ју је 13 жена које ће добити сертификат за пружање тих услуга па ће Удружење лиценцирати Министарство за рад, запошљавање и социјална питања.
Председник удружења Радивој Драгић истиче да су спремили сву документацију неопходну за лиценце, а обука од овлашћене институције је била неопходна да би пријављене жене могле квалификовано пружати подршку остарелим, немоћним и инвалидним лицима. С онима које су се пријавиле за обуку обављени су интервјуи и све истичу да себе препознају у том послу.
Зависно од расположивог новца и потреба, моћи ће да се брину о 80 до 120 домаћинстава времешних из Новог Кнежевца и околних насеља Српски Крстур, Ђала, Банатско Аранђелово и Подлокањ.
– Помоћ у кући финансираће локална власт, кроз конкурсе Републичког министарство рада и Покрајинског секретаријата, а могу и породице и законски заступници корисника услуге – вели Драгић. – Оне имају своју цену, ако је наручилац посла из локалне самоуправе, Центар за социјални рад подноси захтев, с проценом рада с корисницима. За старе који живе сами, а не могу да брину о себи, а то не може ни породица јер им деца живе у неком другом граду или иностранству, с наручиоцом услуге појединачно се склапа уговор.
Лиценце се очекује најкасније до краја ове године па ће Општинско удружење пензионера кренути да пружа услуге од почетка идуће. Цео поступак финансира углавном општина Нови Кнежевац, а уз помоћ Савеза пензионера Војводине и Србије, ДДОР-а „Нови Сад” и пословних партнера –донатори су фирме које пензионере снабдевају огревом.
Новокнежевачко удружење пензионера прво у Србији испуњава услове за ту стручну лиценцу, тај посао је до сад био у оквиру Центра за социјални рад, али јавне установе, изменама Закона о социјалној заштити, више неће моћи да га обављају.
– Старосна структура у општини Нови Кнежевац се не разликује од других средина у Србији – каже директор месног Центра за социјални рад Дејан Мијатов. – Много младих је отишло из села и остали су родитељи, који нису увек у систему социјалне заштите. Углавном су то пензионери и стари којима је помоћ неопходна. Тренутно све месне заједнице у општини покривамо са шест геронтодомаћица, које на терену покривају по десет домаћинстава, па ћемо ускоро удвостручити број корисника. Услуга која се пружа укључује помоћ у кући и све неопходно за функционисање домаћинства. Одредбе новог закона дочекаћемо спремни преко Општинског удружења пензионера.
Да су услуге помоћи у кући потреба остарелих суграђана, потврђују геронтодомаћице Милица Никочев и Вања Илкић из Новог Кнежевца, које су већ у том послу. С њима се слаже и Љиљана Клепић из Подлокања.
– Да се прихватим тог посла највише сам се одлучила јер сам последње године провела негујући непокретне баку и деку – напомиње Милица Никочев. – Потреба има па ћу наставити да се бринем о њиховим вршњацима из комшилука.
– Кренула сам постепено и сад свакодневно обилазим десет домаћинстава – каже Вања Илкић. – По њиховим потребама се и ја организујем, идемо код доктора, помажем у свим другим пословима, али понекад им је и само лепа реч потребна јер су сродници негде далеко. Фино се слажемо, као да сам део њихове породице.
И у мањим местима, као што је Подлокањ, од око 80, углавном старих житеља, многи чекају помоћ у кући, за шта се оспособила Љиљана Клепић.
– Неопходну помоћ тражили су годинама, али досад за то није било могућности – каже Љиљана Клепић. – Село нема продавнице, ни редован јавни превоз, медицинске услуге нису задовољавајуће, па се у набавке, по рецепт, лекове и све друго мора у шест километара удаљено Банатско Аранђелово.
М. Митровић