Bački Petrovac: Bazeni i zimi privlače goste
BAČKI PETROVAC: Više od hiljadu ljudi posetilo je stari mnjač u Bačkom Petrovcu, a upravo je njegovo preseljenje na drugu lokaciju jedan od najznačanijih poduhvata koji je urađen u prošloj godini kad je reč o turizmu.
Nosilac posla bio je Muzej vojvođanskih Slovaka iz Bačkog Petrovca, a sve je urađeno u saradnji sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu spomenika kulture. Direktor Turističke organizacije opštine Bački Petrovac Nebojša Marušić kaže da se radi o istorijskom objektu, koji datira iz 19. veka, sagrađen je oko 1861. godine i jedini je takve vrste u ovom delu Evrope.
- Mnjač je pod zaštitom države kao značajno nepokretno kulturno dobro i predstavlja izum narodne tehnike, jedini ove vrste sačuvan na teritoriji Vojvodine. Istraživanja su pokazala da na području Vojvodine samo u Bačkom Petrovcu postoji ovakav tip mehanizma, koji je, za nekadašnje prilike ovog kraja, predstavljao dragoceni ekonomski objekat- kaže Marušić. - Sagrađen je na imanju porodice Liptak 1861/62. godine. Početkom 20 veka prelazi u vlasništvo porodice Danko tako da je do danas poznat kao Dankov mnjač.
Pomoću ovog mehanizma „trljanjem“ je omekšavana kudelja, koja se potom grebena, klasira i naposletku prede.
- Objekat se sastoji od mehanizma za omekšavanje kudelje, koji je natkriven krovnom konstrukcijom, koja leži na deset kružno raspoređenih stubova - pojašnjava direktor Turističke organizacije. - Mehanizam je sačinjen od kružne staze na koju se polaže kudelja, po kojoj se kreće kameni točak koji je omekšava. Kameni točak je prečnika 130, a širine 50 centimetara i težine oko dve tone.
Točak su pokretali konji, posredstvom sistema greda povezanih u trouglove. Na mehanizam su naknadno dodati elementi za pokretanje elektromotorom, tako da je od 1939. godine mehanizam kudeljare pokretala struja. Mnjač je bio u funkciji sve do početka 60-tih godina prošlog veka.
- Kompletan posao preseljenja na novu lokaciju, u dvorište najstarije kuće završen je tokom 2020. godine, nažalost u jeku pandemije koronavirusa, tako da mnjač još uvek nije dobio onu pravu promociju i vidljivost kod šire publike. U prošloj godini od formalnog preseljenja mnjač je posetilo oko 1000 ljudi- priča Nebojša Marušić. - Muzej vojvođanskih Slovaka koji se brine o ovom nepokretnom kulturnom dobru kroz svoj rad i zalaganje promoviše ovo značajno kulturno dobro. Od skoro je otvorena i virtualna tura odnosno onlajn izložba i prezentacija mnjača, posetioci preko svojih računara i telefona vrlo lako mogu da prošetaju ovim jednistvenim spomenikom kulture.
Muzej vojvođanskih Slovaka iz Bačkog Petrovca, dobitnik je najvišeg priznanja za kvalitet usluga Privredne komore Vojvodine za doprinos očuvanju kulturno-istorijske baštine Vojvodine za „Kompleks tradicionalne arhitekture“ upravo za mnjač.
Najveći turistički potencijali u opštini Bački Petrovac su akvapark Petroland i bazeni Maglić.
- Akvapark Petroland je najveća do sada izgrađena turistička atrakciju ovakvog tipa u Srbiji i regionu. Prostire se na preko osam hektara površne, gde se nalaze mnogobrojne vodene atrakcije, bazeni različitog sadržaja i adrenalinski tobogani- kaže Marušić. - U okviru svog kompleksa Petroland ima nekoliko restorana sa raznovrsnom kuhinjom, sa bogatom ponudom jela i pića. Investicijom koja je završena prošle godine omogućeno je kupanje u Petrolandu tokom cele godine, zimski deo sadrži veliki relaks bazen, dečiji bazen sa toboganima, đakuzi bazen i tobogansku kulu sa tri neverovatna tobogana, sve to je u zatvorenom prostoru uz dva restorana, jedan za posetioce kupače i jedan restoran za nezavisne goste. U sklopu zimskog kompleksa je i moderan velnes i spa centar, koji je opremljen najsavremeniom opremom i tehnologijom.
- Petroland tokom godine poseti više od 100.000 posetilaca iz Srbije i regiona, te je postao nezaobilazan na turističkoj mapi regiona i šire kada je reč o vodenim sadržajima i atrakcijama na vodi- kaže Marušić.
Sportsko rekreativni kompleks – Bazeni Maglić predstavlja pravi rekreativni centar, polu-olimpiski bazen, dečiji bazen, relaks bazen i sportski tereni za sve vrste sportova (košarka, tenis, fudbal, odbojka na pesku, fudbal na pesku i drugi), široka ugostiteljska ponuda, koncertne večeri, žurke na otvorenom samo su neki od razloga dolaska brojnih posetilaca iz okoline.
- Vodeći statistiku dolazaka turista u Opštinu Bački Petrovac, primetili smo nešto čime zasigurno možemo da se pohvalimo, a to je da smo u najtoplijim letnjim danima imali i do 10.000 turista u ova naša dva turistička objekta. Tu je još i sportsko-rekreativni kompleks Oaza sa hotelom sa bazenom i jezerom za sportski ribolov, kao i ostali ugostiteljski objekti na teritoriji opštine- navodi Marušić.
Brojni istorijski i kulturni sadržaji na teritoriji Bačkog Petrovca privlače posetioce: Dvorac Dunđerskih u Kulpinu, Poljoprivredni muzej, kulturna dobra kojima upravlja Muzej vojvođanskih Slovaka - Galerija Zuske Medveđove, mnjač, najstarija kuća, verski objekti i crkve, zgrada gimnazije sa zaštićenom arhitekturom, trgovi i spomenici, reka Dunav kao i brojna nematerijalna kulturna dobra, Slovačko vojvođansko pozorište i druge institucije.
- Zahvaljujući svemu tome prisutno je povećanje smeštajnih jedinica u opštini. Iz godine u godinu se otvaraju novi apartmani, seoska domaćnstva, kuće za odmor. Trenutno u opštini imamo 18 kategorizovanih smeštajnih objekata, sa ukupno 82 sobe i 170 kreveta koji su na raspolaganju gostima, od toga su četiri apartmani, deset su sobe za izdavanje i četiri su kuće za odmor. Svi smeštajni kapaciteti su ocenjeni velikom ocenom kategorizacije- kaže direktor TO Nebojša Marušić.
Maša Stakić
Projekat „Javni interes u Bačkom Petrovcu” realizuje „Markons marketing kompani”, a sufinansira Opština Bački Petrovac. Stavovi u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.