Бачки Петровац: Базени и зими привлаче госте
БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: Више од хиљаду људи посетило је стари мњач у Бачком Петровцу, а управо је његово пресељење на другу локацију један од најзначанијих подухвата који је урађен у прошлој години кад је реч о туризму.
Носилац посла био је Музеј војвођанских Словака из Бачког Петровца, а све је урађено у сарадњи са Покрајинским заводом за заштиту споменика културе. Директор Туристичке организације општине Бачки Петровац Небојша Марушић каже да се ради о историјском објекту, који датира из 19. века, саграђен је око 1861. године и једини је такве врсте у овом делу Европе.
- Мњач је под заштитом државе као значајно непокретно културно добро и представља изум народне технике, једини ове врсте сачуван на територији Војводине. Истраживања су показала да на подручју Војводине само у Бачком Петровцу постоји овакав тип механизма, који је, за некадашње прилике овог краја, представљао драгоцени економски објекат- каже Марушић. - Саграђен је на имању породице Липтак 1861/62. године. Почетком 20 века прелази у власништво породице Данко тако да је до данас познат као Данков мњач.
Помоћу овог механизма „трљањем“ је омекшавана кудеља, која се потом гребена, класира и напослетку преде.
- Објекат се састоји од механизма за омекшавање кудеље, који је наткривен кровном конструкцијом, која лежи на десет кружно распоређених стубова - појашњава директор Туристичке организације. - Механизам је сачињен од кружне стазе на коју се полаже кудеља, по којој се креће камени точак који је омекшава. Камени точак је пречника 130, а ширине 50 центиметара и тежине око две тоне.
Точак су покретали коњи, посредством система греда повезаних у троуглове. На механизам су накнадно додати елементи за покретање електромотором, тако да је од 1939. године механизам кудељаре покретала струја. Мњач је био у функцији све до почетка 60-тих година прошлог века.
- Комплетан посао пресељења на нову локацију, у двориште најстарије куће завршен је током 2020. године, нажалост у јеку пандемије коронавируса, тако да мњач још увек није добио ону праву промоцију и видљивост код шире публике. У прошлој години од формалног пресељења мњач је посетило око 1000 људи- прича Небојша Марушић. - Музеј војвођанских Словака који се брине о овом непокретном културном добру кроз свој рад и залагање промовише ово значајно културно добро. Од скоро је отворена и виртуална тура односно онлајн изложба и презентација мњача, посетиоци преко својих рачунара и телефона врло лако могу да прошетају овим једниственим спомеником културе.
Музеј војвођанских Словака из Бачког Петровца, добитник је највишег признања за квалитет услуга Привредне коморе Војводине за допринос очувању културно-историјске баштине Војводине за „Комплекс традиционалне архитектуре“ управо за мњач.
Највећи туристички потенцијали у општини Бачки Петровац су аквапарк Петроланд и базени Маглић.
- Аквапарк Петроланд је највећа до сада изграђена туристичка атракцију оваквог типа у Србији и региону. Простире се на преко осам хектара површне, где се налазе многобројне водене атракције, базени различитог садржаја и адреналински тобогани- каже Марушић. - У оквиру свог комплекса Петроланд има неколико ресторана са разноврсном кухињом, са богатом понудом јела и пића. Инвестицијом која је завршена прошле године омогућено је купање у Петроланду током целе године, зимски део садржи велики релакс базен, дечији базен са тобоганима, ђакузи базен и тобоганску кулу са три невероватна тобогана, све то је у затвореном простору уз два ресторана, један за посетиоце купаче и један ресторан за независне госте. У склопу зимског комплекса је и модеран велнес и спа центар, који је опремљен најсавремениом опремом и технологијом.
- Петроланд током године посети више од 100.000 посетилаца из Србије и региона, те је постао незаобилазан на туристичкој мапи региона и шире када је реч о воденим садржајима и атракцијама на води- каже Марушић.
Спортско рекреативни комплекс – Базени Маглић представља прави рекреативни центар, полу-олимписки базен, дечији базен, релакс базен и спортски терени за све врсте спортова (кошарка, тенис, фудбал, одбојка на песку, фудбал на песку и други), широка угоститељска понуда, концертне вечери, журке на отвореном само су неки од разлога доласка бројних посетилаца из околине.
- Водећи статистику долазака туриста у Општину Бачки Петровац, приметили смо нешто чиме засигурно можемо да се похвалимо, а то је да смо у најтоплијим летњим данима имали и до 10.000 туриста у ова наша два туристичка објекта. Ту је још и спортско-рекреативни комплекс Оаза са хотелом са базеном и језером за спортски риболов, као и остали угоститељски објекти на територији општине- наводи Марушић.
Бројни историјски и културни садржаји на територији Бачког Петровца привлаче посетиоце: Дворац Дунђерских у Кулпину, Пољопривредни музеј, културна добра којима управља Музеј војвођанских Словака - Галерија Зуске Медвеђове, мњач, најстарија кућа, верски објекти и цркве, зграда гимназије са заштићеном архитектуром, тргови и споменици, река Дунав као и бројна нематеријална културна добра, Словачко војвођанско позориште и друге институције.
- Захваљујући свему томе присутно је повећање смештајних јединица у општини. Из године у годину се отварају нови апартмани, сеоска домаћнства, куће за одмор. Тренутно у општини имамо 18 категоризованих смештајних објеката, са укупно 82 собе и 170 кревета који су на располагању гостима, од тога су четири апартмани, десет су собе за издавање и четири су куће за одмор. Сви смештајни капацитети су оцењени великом оценом категоризације- каже директор ТО Небојша Марушић.
Маша Стакић
Пројекат „Јавни интерес у Бачком Петровцу” реализује „Марконс маркетинг компани”, а суфинансира Општина Бачки Петровац. Ставови у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.