SLUČAJ „NESTALIH BEBA“ DOBIO NA SUDU U STRAZBURU Hrvatska prekršila prava majki
Evropski sud je takođe primetio da se odgovor hrvatskih vlasti na zahteve podnositeljki za informacijama o sudbini njihove dece uglavnom sastojao u pružanju dostupne medicinske dokumentacije i dokumentacije iz matičnih knjiga.
Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) presudio je da je Hrvatska prekršila prava majki koje su u tužbi navele da su im deca, rođena od 1986. do 1994. u bolnicama u Vukovaru i Slavonskom Brodu, oteta iz državnih bolnica i data na nezakonito usvajanje.
Reč je o majkama koje su nakon porođaja imale redovni kontakt sa svojim bebama sve dok ih bolničko osoblje nije obavestilo da su se bebe razbolele i umrle.
Ispitujući njihove tvrdnje, ESLJP je odbio sve prigovore zastupnice Republike Hrvatske o nedopustivosti zahteva i utvrdio da su hrvatske vlasti mogle da istraže šta se dogodilo sa bebama. Evropski sud je takođe primetio da se odgovor hrvatskih vlasti na zahteve podnositeljki za informacijama o sudbini njihove dece uglavnom sastojao u pružanju dostupne medicinske dokumentacije i dokumentacije iz matičnih knjiga.
Hrvatske vlasti nisu preduzele ništa, tvrdi Sud
Međutim, kada su podnositeljke zahteva ukazale na nedostatke i nedoslednosti u toj dokumentaciji i zatražile ekshumacije, DNK testove i ispitivanje medicinskog osoblja i službenika matičnih knjiga, hrvatske vlasti nisu preduzele ništa. Izuzetak je vukovarska policija, koja je istraživala da li je moguća ekshumacija deteta prve podnositeljke, da li lokalno groblje zna mesto ukopa deteta i da li vukovarska bolnica vodi bazu podataka o uzetim tkivima za potrebe obdukcije.
Što se tiče sumnje da je jedno dete dato na nezakonito usvajanje, Evropski sud je utvrdio da su hrvatske vlasti potpuno zanemarile takve tvrdnje i nikada nisu donele nikakvu odluku. Evropski sud je primetio i da podnositeljke zahteva nisu imale nikakav drugi način da utvrde sudbinu svoje dece, iako se čini da, osim njih, postoje i druge žene koje sumnjaju da su i njihova deca oteta 1980-ih i početkom 1990-ih u državnim bolnicama, odnosno da su vlasti bile svesne fenomena „nestalih beba“ u hrvatskim bolnicama.
Nepravosnažnih 2.000 evra za troškove
Uzimajući u obzir sve navedeno, ESLJP je zaključio da je Hrvatska propustila da ispuni obavezu iz Konvencije u odnosu na navode podnositeljki da su njihove bebe otete iz porodilišta i date na nezakonito usvajanje, navodi se u saopštenju.
Zato jed svakoj od podnositeljki, presudom koja još nije konačna, dosuđeno 2000 evra za troškove i izdatke.
Sud je utvrdio i da Hrvatska, godinu dana od pravosnažnosti presude, treba da preduzme sve mere kako bi osigurala uspostavu mehanizma čiji je cilj pružanje individualne pravne zaštite svim roditeljima u sličnim situacijama.