Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zamenica genseka NATO ne misli da se američka vojska može povući sa Kosova: VAŠINGTON OČEKUJE PRAVEDNIJU RASPODELU TERETA IZMEĐU EVROPE, KANADE I SAD

28.04.2025. 16:24 16:37
Piše:
Izvor:
Dnevnik/Tanjug
Foto: Dnevnik (F. Bakić), ilustracija

PODGORICA: Zamenica generalnog sekretara NATO Radmila Šekerinska ne misli da se američka vojska može povući s Kosova i Metohije, pišu podgoričke Vijesti.

“Ne, ono što govorimo jeste da svi saveznici moraju više doprinositi. I u tom pogledu, upravo to i vidimo. Na primer, čak i KFOR trenutno vodi evropski saveznik, što je važno za sve saveznike, ali posebno za evropske, posebno za one koji su bliže ovom regionu’’, kazala je Šekerinska.

Šekerinska je to rekla za Vijesti na marginama samita mladih NATO u Budvi, u organizaciji Atlantskog saveza i dodala da to što su u poslednjih šest meseci dodatno povećana izdvajanja za odbranu kod članica NATO-a, rezultat je rata u Ukrajini, ali i snažnih zahteva iz Vašingtona, jer Vašington očekuje pravedniju raspodelu tereta između Evrope, Kanade i SAD.

’’Verujemo da nas to vodi ka još jačoj Alijansi, koja ostaje stub kolektivne odbrane. I naravno, saradnja s EU po ovom pitanju će se nastaviti’’, kazala je ne odgovarajući precizno na pitanje šta misli o formiranju vojske Evropske unije (EU), koja se najavljuje godinama.

Komentarišući vojni sporazum koji su sredinom marta potpisale Hrvatska, Albanija i Priština, Šekerinska je rekla da to nije ništa neuobičajeno.

“Naša alijansa okuplja 32 zemlje koje i dalje imaju svoj suvereni pravo da sklapaju sporazume s drugim zemljama. Dolazim iz zemlje koja se nedavno pridružila Alijansi, 2020. godine, ali se sećam da smo i ranije imali različite odbrambene sporazume s članicama NATO-a. Dakle, to nije ništa neuobičajeno. Verujemo našim saveznicima, posebno onima iz regiona, da žele da dodatno doprinesu regionalnoj bezbednosti. Ali to nije sporazum zaključen u okviru NATO-a’’, istakla je.

Tako se izbegava rat - pokazivanjem odlučnosti da ćemo braniti svakog saveznika. To je poruka koju dobijamo od SAD, i poruka koju planiramo da pošaljemo iz Haga

Šekerinska je navela da su to pouzdani saveznici, i veruje da je cilj svih, uključujući i NATO, da ulažu u stabilniji Zapadni Balkan.

“Zato imao tri članice iz regiona. Takođe imamo i partnere, poput Bosne i Hercegovine (BiH) i Srbije. Ne vidimo nikakav razlog za drugačiju naraciju”, kazala je Šekerinska.

Na pitanje kako bi radikalna promena u američkoj politici prema Evropi, koju je pokrenuo predsednik SAD Donald Tramp, mogla da utiče na razvoj širom evropskog kontinenta, posebno na Balkanu i u Crnoj Gori, odgovorila da u su imali niz sastanaka i konsultacija sa SAD.

Foto: NATO

“I stigla je vrlo jasna poruka iz Vašingtona, i kada je generalni sekretar (Mark Rute) bio tamo na sastancima s američkim predsednikom Trampom, ali i kada su se državni sekretar i sekretar odbrane pridružili našim ministarskim sastancima. Poruka je bila jasna i vrlo snažna: SAD ostaju posvećene Alijansi i bezbednosti svih saveznika”, rekla je Šekerinska, bivša potpredsednica Vlade Severne Makedonije, koja je imenovana za zamenicu generalnog sekretara NATO u novembru prošle godine.

Prema njenim rečima, posvećenost SAD dolazi i s očekivanjem da evropski saveznici i Kanada doprinesu više.

“Suočeni smo sa situacijom u kojoj su pretnje postale složenije i opasnije po evroatlantsku bezbednost. I moramo delovati u skladu s tim. Ako je pretnja jasna, i naš odgovor mora biti snažan. Zato je za naš predstojeći samit u Hagu plan da razvijemo Alijansu u još jaču, pravedniju i borbeniju organizaciju”, rekla je Šekerinska.

Prema njenim rečima, to znači da očekuju od svih saveznika da učine više po pitanju potrošnje za odbranu, da ispune svoje nove ciljeve u pogledu kapaciteta, koji su znatno zahtevniji - praktično najambiciozniji u istoriji Alijanse.

’’Već smo videli da brojni saveznici ne samo da dostižu dva odsto bruto društvenog proizvoda (BDP) za odbranu, već ga i značajno premašuju. Takođe su znatno povećali podršku Ukrajini. Ono što vidimo u Evropi jeste da od osam različitih komandi i unapred raspoređenih snaga, sedam vode evropski saveznici. Dakle, ovo je proces u toku, u kojem Alijansa postaje pravednija u pogledu podele tereta’’, navela je Šekerinska.

Alijansa, kako je dodala, mora biti borbenija, ne zato što je promenila svoju filozofiju, ona i dalje ostaje odbrambeni savez, već zato što mora pokazati da može da brani i da odvraća.

’’Tako se izbegava rat - pokazivanjem odlučnosti da ćemo braniti svakog saveznika. To je poruka koju dobijamo od SAD, i poruka koju planiramo da pošaljemo iz Haga’’, rekla je, između ostalog, Šekerinska.

 

Izvor:
Dnevnik/Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar