REZON: Zahtev da se raspravlja o smeni Vučevića direktna pomoć SNS-u da dodatno ojača
Halucinacija da će Srpska napredna stranka na zahtev opozicije svog predsednika smeniti s mesta predsednika Vlade Srbije, predstavlja najbesmisleniju ideju u istoriji srpske politike
Stranci i tajkuni čupaju kosu. Svaki dinar uložen u srpsku opoziciju je proćerdan. Oni su promašena investicija. Zahtevi da se održe sednice skupština Srbije i Novog Sada i raspravlja o smenama Vučevića i Đurića predstavljaju direktnu pomoć SNS-u da još više ojača. Razloga za takav zaključak je mnogo.
Halucinacija da će SNS smeniti Miloša Vučevića s mesta predsednika Vlade Srbije, predstavlja najbesmisleniju ideju u istoriji srpske politike. Treba biti izuzetan diletant da se osmisli i preduzme takav poduhvat. Besmislica tog kapaciteta ne može na um pasti nikome ko je pročitao dve knjige i pogledao makar dva filma s političkom tematikom.
Nijedna stranka ne smenjuje svog lidera na tuđ zahtev. To se ne radi čak ni kad je pogrešio, a Vučević nije pogrešio ni u čemu. To je prvo pravilo politike. Iz jednog, jednostavnog razloga. Predsednik stranke je, po proceni članstva, osoba koja uživa ogroman kredibilitet i povrenje. Predsednik je stub političke organizacije. Do izbora Vučevića, to je bio Vučić, čiji rejting je, čak i prema istraživanjima opoziciji naklonjenih agencija, izuzetno visok i stabilan, i kreće se oko 60 odsto. Vučević je, jednoglasno, izabran za predsednika stranke na Vučićev predlog. I na Vučićev predlog je izabran za predsednika Vlade. Njih dvojica čine stub politike SNS-a. Drugo, SNS je, šta god opozicija o tome mislila, najjača i najorganizovanija stranka u ovom delu Evrope. Posle sličnih optužbi i protesta, u decembru prošle godine su odneli ubedljivu pobedu nad opozicijom.
Ko god misli da predsednik najjače stranke podnosi ostavku zato što to od njega traži tri puta slabiji protivnik, u svađi je s razumom. I to nema veze s matematikom. To ima veze sa elementarnom političkom logikom. Stranka kao SNS, koja uvek želi da pobeđuje nikad ne odustaje od svoje strategije. Taktika može biti stvar trenutka. Stvar intuitivne odluke. Strategija je skup pravila, koja, dokle god se primenjuju, uvek dovode do izračunatog ishoda.
Do održavanja sednice, opozicija će svoju uobrazilju hraniti spinovima da će Vučić, da bi sačuvao sebe, pustiti Vučevića niz vodu. To je još veća besmislica, od one prve. Samo političar koji nema strategiju i nema plan podleže zbunjujućim sumnjama. Uspešan lider, a Vučić to jeste, zna da podleganje atmosferi trenutka, vodi do destruktivnih posledica. Vučić je dokazao da je izuzetan strateg, koji ne pada u vatru i ne podleže pritiscima. On politiku tumači kao skup uravnoteženih i kontrolisanih odluka koje se donose na osnovu objektive analize i jasnog plana i strategije. Vučić zna da Vučevićeva odgovornost ne postoji, i o tome uopšte ne razmišlja.
Svaka ambicija mora biti realno ostvariva, a opoziciona nema nikakvo uporište, osim žudnje da zloupotrebu nesreće pretvori u svoj manifest. Pogrešna težnja vodi u propast. U politici nadmoć ne pripada impulsivnim avanturistima. Histerične, uzgredne akcije, zasnovane na zloupotrebi tuđe patnje ne donose stratšeku korist. Ko tako postupa hrli u poraz. Smena Miloša Vučevića je nerealan, i samim tim besmislen zahtev. U toj bici postojaće samo jedan pobednik. Vlast. Opozicija će biti totalni gubitnik. Zbirno i pojedinačno.
Koje su im realne snage? Bez šestoro samostalnih, opozicija ima 84 poslanika. Vlast ih ima 160. Dakle, da bi se izglasalo nepoverenje Vučeviću, opoziciji nedostaju 42 poslanika. U Skupštini je matematika sve. Na šta računa opozicija? Da će im se pridružiti neka stranka većine? Teško! SPS, SVM, Palma, Zukorlićevi? Seljačka i druge male stranke? Niko od njih. Niko sigurnu gotovinu ne pretvara u neizvesnu veresiju
Koje su im realne snage? Bez šestoro samostalnih, opozicija ima 84 poslanika. Vlast ih ima 160. Dakle, da bi se izglasalo nepoverenje Vučeviću, opoziciji nedostaju 42 poslanika. U Skupštini je matematika sve. Na šta računa opozicija? Da će im se pridružiti neka stranka većine? Teško! SPS, SVM, Palma, Zukorlićevi? Seljačka i druge male stranke? Niko od njih. Niko sigurnu gotovinu ne pretvara u neizvesnu veresiju. Pogotovo kad tu veresiju nudi neko kome se ne može verovati, jer je posvađan i razjedinjen među sobom. A opozicija je nakon poslednjeg protesta popucala po svim šavovima.
Šta misle da će postići? Ponavljaće iste optužbe o zločinu i korupciji. Pretiće da će vlast preuzeti na ulici. Već viđeno! Mnogo puta. U konačnici čeka ih neosporan fijasko.
Slično će se provesti i u Novom Sadu. Traže sednicu za opoziv gradonačelnika Milana Đurića iako im ništa nije naklonjeno. Ni brojke, ni raspoloženje građana. U akciji „Da Novi Sad stane” učestvovalo je manje od 100 ljudi. To je realni kapacitet i domet opozicione politike. Tu postoji i terminološka zbrka. Opoziv je termin koji podrazumeva izjašnjavanje naroda i za gradonačelnike, koji se biraju u skupštini, nije predviđen zakonom. Ali čak i da jeste, u junu je za vladajuću koaliciju i Đurića glasalo 88.000 Novosađana. Duplo više nego što imaju sve opozicione stranke zajedno.
Za razliku od nedefinisane, gubitničke strategije opozicije, razrešenje gradonačelnika vrlo precizno je definisano Zakonom o lokalnoj samoupravi, Poslovnikom i Statutom. Novosadska skupština ima 78 odbornika. Da bi Đurić bio razrešen, za mora glasati 40. Vladajuća većina ima 46, a opozicija 32 odbornika. Da bi razrešili Đurića, treba da se desi čudo. Vlast bi morala da izgubi osam odbornika. To znači da bi u opozicioni tabor trebalo da pređe osam naprednjaka, ili da sve tri koalicione stranke SPS, SRS i SVM, pređu na stranu opozicije. Veće su šanse da Donald Tramp odustane od izborne pobede. Ili da opozicija politiku, umesto na osnovu novinskih naslova, počne da vodi na osnovu dobrog plana i programa.
Autor je stručnjak za odnose s javnošću
Piše: Milorad Bojović