РЕЗОН: Захтев да се расправља о смени Вучевића директна помоћ СНС-у да додатно ојача
Халуцинација да ће Српска напредна странка на захтев опозиције свог председника сменити с места председника Владе Србије, представља најбесмисленију идеју у историји српске политике
Странци и тајкуни чупају косу. Сваки динар уложен у српску опозицију је проћердан. Они су промашена инвестиција. Захтеви да се одрже седнице скупштина Србије и Новог Сада и расправља о сменама Вучевића и Ђурића представљају директну помоћ СНС-у да још више ојача. Разлога за такав закључак је много.
Халуцинација да ће СНС сменити Милоша Вучевића с места председника Владе Србије, представља најбесмисленију идеју у историји српске политике. Треба бити изузетан дилетант да се осмисли и предузме такав подухват. Бесмислица тог капацитета не може на ум пасти никоме ко је прочитао две књиге и погледао макар два филма с политичком тематиком.
Ниједна странка не смењује свог лидера на туђ захтев. То се не ради чак ни кад је погрешио, а Вучевић није погрешио ни у чему. То је прво правило политике. Из једног, једноставног разлога. Председник странке је, по процени чланства, особа која ужива огроман кредибилитет и поврење. Председник је стуб политичке организације. До избора Вучевића, то је био Вучић, чији рејтинг је, чак и према истраживањима опозицији наклоњених агенција, изузетно висок и стабилан, и креће се око 60 одсто. Вучевић је, једногласно, изабран за председника странке на Вучићев предлог. И на Вучићев предлог је изабран за председника Владе. Њих двојица чине стуб политике СНС-а. Друго, СНС је, шта год опозиција о томе мислила, најјача и најорганизованија странка у овом делу Европе. После сличних оптужби и протеста, у децембру прошле године су однели убедљиву победу над опозицијом.
Ко год мисли да председник најјаче странке подноси оставку зато што то од њега тражи три пута слабији противник, у свађи је с разумом. И то нема везе с математиком. То има везе са елементарном политичком логиком. Странка као СНС, која увек жели да побеђује никад не одустаје од своје стратегије. Тактика може бити ствар тренутка. Ствар интуитивне одлуке. Стратегија је скуп правила, која, докле год се примењују, увек доводе до израчунатог исхода.
До одржавања седнице, опозиција ће своју уобразиљу хранити спиновима да ће Вучић, да би сачувао себе, пустити Вучевића низ воду. Tо је још већа бесмислица, од оне прве. Само политичар који нема стратегију и нема план подлеже збуњујућим сумњама. Успешан лидер, а Вучић то јесте, зна да подлегање атмосфери тренутка, води до деструктивних последица. Вучић је доказао да је изузетан стратег, који не пада у ватру и не подлеже притисцима. Он политику тумачи као скуп уравнотежених и контролисаних одлука које се доносе на основу објективе анализе и јасног плана и стратегије. Вучић зна да Вучевићева одговорност не постоји, и о томе уопште не размишља.
Свака амбиција мора бити реално остварива, а опозициона нема никакво упориште, осим жудње да злоупотребу несреће претвори у свој манифест. Погрешна тежња води у пропаст. У политици надмоћ не припада импулсивним авантуристима. Хистеричне, узгредне акције, засноване на злоупотреби туђе патње не доносе стратшеку корист. Ко тако поступа хрли у пораз. Смена Милоша Вучевића је нереалан, и самим тим бесмислен захтев. У тој бици постојаће само један победник. Власт. Опозиција ће бити тотални губитник. Збирно и појединачно.
Које су им реалне снаге? Без шесторо самосталних, опозиција има 84 посланика. Власт их има 160. Дакле, да би се изгласало неповерење Вучевићу, опозицији недостају 42 посланика. У Скупштини је математика све. На шта рачуна опозиција? Да ће им се придружити нека странка већине? Тешко! СПС, СВМ, Палма, Зукорлићеви? Сељачка и друге мале странке? Нико од њих. Нико сигурну готовину не претвара у неизвесну вересију
Које су им реалне снаге? Без шесторо самосталних, опозиција има 84 посланика. Власт их има 160. Дакле, да би се изгласало неповерење Вучевићу, опозицији недостају 42 посланика. У Скупштини је математика све. На шта рачуна опозиција? Да ће им се придружити нека странка већине? Тешко! СПС, СВМ, Палма, Зукорлићеви? Сељачка и друге мале странке? Нико од њих. Нико сигурну готовину не претвара у неизвесну вересију. Поготово кад ту вересију нуди неко коме се не може веровати, јер је посвађан и разједињен међу собом. А опозиција је након последњег протеста попуцала по свим шавовима.
Шта мисле да ће постићи? Понављаће исте оптужбе о злочину и корупцији. Претиће да ће власт преузети на улици. Већ виђено! Много пута. У коначници чека их неоспоран фијаско.
Слично ће се провести и у Новом Саду. Траже седницу за опозив градоначелника Милана Ђурића иако им ништа није наклоњено. Ни бројке, ни расположење грађана. У акцији „Да Нови Сад стане” учествовало је мање од 100 људи. То је реални капацитет и домет опозиционе политике. Ту постоји и терминолошка збрка. Опозив је термин који подразумева изјашњавање народа и за градоначелнике, који се бирају у скупштини, није предвиђен законом. Али чак и да јесте, у јуну је за владајућу коалицију и Ђурића гласало 88.000 Новосађана. Дупло више него што имају све опозиционе странке заједно.
За разлику од недефинисане, губитничке стратегије опозиције, разрешење градоначелника врло прецизно је дефинисано Законом о локалној самоуправи, Пословником и Статутом. Новосадска скупштина има 78 одборника. Да би Ђурић био разрешен, за мора гласати 40. Владајућа већина има 46, а опозиција 32 одборника. Да би разрешили Ђурића, треба да се деси чудо. Власт би морала да изгуби осам одборника. То значи да би у опозициони табор требало да пређе осам напредњака, или да све три коалиционе странке СПС, СРС и СВМ, пређу на страну опозиције. Веће су шансе да Доналд Трамп одустане од изборне победе. Или да опозиција политику, уместо на основу новинских наслова, почне да води на основу доброг плана и програма.
Аутор је стручњак за односе с јавношћу
Пише: Милорад Бојовић