light rain
11°C
19.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СЕДНИЦA САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УН Марко Ђурић: “Поштујмо територијални интегритет свих држава чланица” НА ДНЕВНОМ РЕДУ извештај о УНМИК-у на КиМ

08.04.2025. 21:33 21:51
Пише:
Извор:
Танјуг
савет
Фото: Танјуг

ЊУЈОРК: Седница савета безбедности Уједињених нација на којој ће бити разматран шестомесечни извештај  генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а за период од септембра претходне до марта ове године, почела је мало после 21 сат, а на њој Србију представља министар спољних послова Марко Ђурић.

Уочи седнице Ђурић је рекао да учешће Србије на седници није само рутински и дипломатски чин, већ да Србија жели да се чује глас истине, слободе и правде за српски народ на КиМ који на свом исконском месту данас трпи неке од најтежих дана.

Додао је и да је претходних недеља било покушаја да се та седница затвори за јавност, односно да је неко због глобалних геополитичких кретања желео да се та тема не чује у јавности. 

Извештај у име Гутереша представља шефица УНМИК-а и специјална представница генералног секретара Уједињених нација Каролин Зијаде.

UN
Фото: Tanjug video

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је на седници Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) у Њујорку, на којој се разматра Извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а за период од септембра претходне до марта ове године, да се међународни принципи морају поштовати једнако и доследно.

Ђурић је нагласио да став Србије остаје јасан и доследан - да снажно подржава континуирано присуство и пуно ангажовање УНМИК-а.

"Велика ми је част да се данас обратим овом уваженом телу у име Републике Србије. Користим ову прилику да захвалим генералном секретару Антонију Гутерешу, као и специјалној представници генералног секретара и шефу УНМИК-а, госпођи Каролин Зијаде, на њиховим сталним напорима у спровођењу мандата који је УНМИК-у поверен Резолуцијом 1244 Савета безбедности", рекао је Ђурић у обраћању.

Он је истакао да после више од 25 година мандат мисије још увек није испуњен, а да  изазови на терену постају све сложенији из дана у дан. 

Како је рекао, улога УНМИК-а није само релевантна, већ је неизоставна.

Ђурић је навео да ће у обраћању изнети три кључне тачке, од којих је прва да се међународни принципи морају поштовати једнако и доследно.

UN
Фото: Tanjug video

Министар је нагласио да у години у којој обележавамо 80. годишњицу од оснивања највеће светске организације и усвајања њеног најважнијег акта - Повеље Уједињених нација, верује да сви морамо да се запитамо да ли смо данас ближе или даље од циљева које смо заједнички зацртали. 

"Често имамо прилику да у овом здању чујемо изјаве о потреби и значају пуног поштовања Повеље УН, а посебно принципа који гарантују заштиту суверенитета и територијалног интегритета међународно признатих држава. Поносан сам што сам представник државе која је доследно посвећена поштовању Повеље УН и њених темељних принципа, укључујући неопходност поштовања територијалног интегритета и суверенитета, како свог, тако и свих других држава чланица УН. Стога је природно да очекујемо да ова правила важе за све државе чланице и да се једнако примењују на све, укључујући и Републику Србију", истакао је Ђурић.

Он је изразио уверење да смо данас, хтели то да признамо или не, сви свесни последица преседана који је учињен 2008. године једностраним проглашењем независности Косова. 

"На време смо упозоравали да, када се једном принципи међународног права прекрше, питање је како можемо да изађемо из овог 'зачараног круга'. Свака земља, потенцијално, може имати своје 'Косово'", навео је Ђурић.

Он је додао да од 2008. године видимо све већи број ситуација у којима се доводе у питање статуси разних региона, покрајина, територија суверених држава, чланица УН. 

"У ствари, после косовског преседана, управо овај Савет безбедности је био преоптерећен суочавањем са последицама тог преседана", указао је Ђурић.

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар