„DAFAR” JEDNA OD NAJSTARIJIH ZRENJANINSKIH FABRIKA Koža za luksuzne brendove
ZRENJANIN: Kompanija „Dafar”, naslednik nekadašnje Fabrike kože „Toza Marković”, spada među najstarije zrenjaninske privredne kolektive.
Osnovana je 1865. kao kožarska radionica Adolfa Ekštajna i punih 160 godina se bavi istom vrstom proizvodnje - štavljenjem i doradom kože. Fabrika je 1926. prerasla u industrijski pogon u Gundulićevoj ulici.
Nakon Drugog svetskog rata podignuta je nova fabrika, na sadašnjoj lokaciji, i pod nazivom Fabrika kože „Toza Marković” poslovala je u okviru Kombinata „Servo Mihalj”. Sadašnji naziv nosi od 2006. a četiri godine kasnije je dokapitalizovana, pa je u mešovitom vlasništvu. Danas je pretežno izvozno orijentisana ka tržištu Evropske unije i trenutno zapošljava 110 radnika.
- U ovom obliku kompanija u Zrenjaninu funkcioniše od 2010. godine. Danas smo specijalizovani za proizvodnju kože za izradu muške modne odeće, a najveći kupci su kompanije iz Engleske, Španije, Portugala i sa severa Italije. Izrađivali smo kožu za upravljače motornih vozila, a u poslednjih godinu dana usmerili smo se ka proizvodnji kože za galanteriju, preciznije ženske torbe – objašnjava predsednik kompanije „Dafar” Zoran Galović.
Na tržištu je ova fabrika zastupljena kroz proizvode poznatih brendova Lueve, Luj Viton, Masimo Djuti, Feragamo i drugih.
- Njima isporučujemo kožu pripremljenu za izradu gotovih proizvoda. Sirova koža praktično stiže iz klanica u naše pogone i mi je prerađujemo kroz kompletan proces obrade - kaže Galović, koji je istakao dobru saradnju s lokalnom samoupravom, kao i pokrajinskom administracijom.
Menadžerka kontrole kvaliteta i zaštite životne sredine u „Dafaru” Tamara Marinkov podsetila je da je 2018. godine, uz podršku Pokrajinske vlade, izgrađeno i pušteno u rad postrojenje za prečišćavanje celokupne količine otpadnih voda iz proizvodnog procesa. Postrojenje obavlja mehaničku, hemijsku i biološku obradu, nakon koje se voda potpuno čista vraća u Begej.
- Kao jednu od većih investicija u narednom periodu, koja se tiče zaštite životne sredine, kompanija planira postavljanje solarnih panela na većem delu krovnih površina. Time bi se zadovoljio skoro kompletan kapacitet potrošnje električne energije – navodi Marinkov.