ZA 24 SATA 24 UHAPŠENIH Iza rešetaka političari, zaposleni u ministarstvu, biznismeni, osnivač fakulteta... sumnjiče ih za dela koja su državu koštale milione!
Od srede rano ujutru, do četvrtka ujutru, u samo 24 sata na teritoriji Srbije, u nekoliko odvojenih, koordinisanih akcija u borbi protiv korupcije, uhapšeno je ukupno 24 osoba zbog različitih krivičnih dela.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije prvo su u sredu uhapsili 15 osoba, među kojima i Milorada Grčića (55), predsednika opštine Obrenovac i bivšeg v.d. direktora "Elektroprivrede Srbije", kao i biznismene Aleksandra Papića i Tonija Apostolovića, zbog sumnje da su nameštajući javne nabavke u EPS, stavljali pribavljali sebi milionske iznose.
Oštetili budžet EPS za više od 100 miliona
Ova grupa se sumnjiči da je u periodu od 2018. do 2021. godine, izvršenjem različitih krivičnih dela na štetu JP EPS sebi i drugima pribavila korist za više od 100 miliona dinara, a koju su zatim ubacivali u legalne tokove novca.
Inspektori Uprave kriminalističke policije prvo su u zoru uhapsili Milorada Grčića. Grčiću su lisice na ruke stavljene dok je ulazio u svoj automobil u dvorištu svoje porodične kuće u Obrenovcu.
Grčić je zatim u pratnji inspektora UKP odveden u zgradu opštine u centru Obrenovca gde je prilikom pretresa nađena veća količina novca, nakita i nekoliko luksuznih ručnih satova.
"Pao" kontroverzni biznismen Aleksandar Papić
U koordinisanoj policijskoj akciji zatim je uhapšen i kontroverzni biznismen Aleksandar Papić i to zbog sumnje da je kao vlasnik firme, a u dogovoru sa Miloradom Grčićem, dobijao nameštene tendere i na taj način oštetio EPS.
Prilikom Papićevog hapšenja, policajci su u porodičnom stanu našli i 15 ženskih torbi marke Luj Viton koje pripadaju njegovoj supruzi.
Papić, Grčić i Apostolović saslušani u Višem javnom tužilaštvu
U međuvremenu, Milorad Grčić, Aleksandar Papić i biznismen Toni Apostolović privedeni su juče na saslušanje u zgradu Višeg suda u Beogradu.
Grčić i Papić su iskoristili svoje zakonsko pravo i branili se ćutanjem, dok je Toni Apostolović, prema saznanjima "Blica" skoro šest sati odgovarao na pitanja tužioca.
Uhapšen i Papićev blizak saradnik
U akciji Višeg javnog tužilaštva u Beogradu je uhapšen i Toni Apostolović, vlasnik firme "Tim sistem" i blizak prijatelj i saradnik Aleksandra Papića.
Navodno, Apostolović je, prema operativnim saznanjima policije, vodio i većinu Papićevih poslova, a firme u njegovom vlasništvu su, prema nezvaničnim saznanjima, ostvarile višemilionske prihode u tom periodu.
Hapšenja čelnika fudbalskog kluba
Među uhapšenima su i direktor Fudbalskog kluba "Borac" iz Lazarevca, Dejan Bulatović, kome su "lisice na ruke" stavljene zajedno sa suprugom, Kristinom Bulatović.
Osim njih uhapšeni je bivši predsednik tog fudbalskog kluba, Ivan Marinković sa suprugom Katarinom.
Među uhapšenima i Milan Blagojević
Milan Blagojević, direktor privrednog društva "IntellSec", takođe je uhapšen u velikoj akciji u borbi protiv korupcije.
Navodno, Blagojević je bio nekoliko puta na saslušanju u policiji.
Oglasio se i tužilac Nenad Stefanović
Glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović ukazao je na konferenciji za medije, nakon hapšenja osumnjičenih, da će protiv ovih lica biti sprovedena istraga zbog postojanja osnova sumnje da su zloupotrebili svoj službeni položaj i ovlašćenja u vezi sa javnim nabavkama za Javno preduzeće "EPS" i oštetili to javno preduzeće za više od 100 miliona dinara u kom iznosu su sebi i drugima pribavili protivpravnu imovinsku korist.
- Pojedini okrivljeni terete se i za davanje i primanje mita u vidu novčanih poklona, koje su dalje prikrivali izvršenjem krivičnog dela pranje novca. - Ovo je tek početak, velike, najavljene akcije na suzbijanju korupcije i u narednim danima očekujem dalje realizacije o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena - naglasio je glavni javni tužilac - naveo je Stefanović.
Hapšenje u Ministarstvu za rad, socijalna i boračka pitanja
U četvrtak, rano ujutru, samo 24 sata nakon prethodnog hapšenja, inspektori Uprave kriminalističke policije upali su u nekoliko kancelarija u Ministarstvu za rad, socijalna i boračka pitanja i uhapsili načelnicu jednog sektora i tri inspektora.
Inspektori socijalne zaštite Odeljenja za inspekciju Ministarstva za rad, N.S. (56), M.G. (43), M.T. (67) uhapšeni su zbog sumnje da su izvršili krivično delo - zloupotreba službenog položaja.
Lisice na ruke stavljene su i načelnici Odeljenja za inspekcijski nadzor u ovom ministarstvu koja se sumnjiči da je izvršila krivično delo - nesavestan rad u službi.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopšteno je da su oni, kako se sumnja, vršenjem ovih krivičnih dela omogućili rad Domu za smeštaj odraslih i starijih "Ivanović" Barajevo bez posedovanja neophodnih uslova predviđenih Zakonom o socijalnoj zaštiti i Pravilnikom o licenciranju organizacija socijalne zaštite, kao ni saglasnosti nadležnog ministarstva za planiranje zaštite od požara.
Takođe, oni se sumnjiče da su na ovaj način omogućili ovom domu pribavljanje protivpravne imovinske koristi u iznosu većem od 1.500.000 dinara.
U ovom staračkom domu prošlog meseca je izbio požar u kojem je život izgubilo osmoro korisnika doma, a povređeno još 13 korisnika, zbog čega je uhapšeno troje vlasnika doma protiv kojih je u toku istraga pred VJT u Beogradu.
Osumnjičena koja je prva dovedena u zgradu Ministarstva se unutar zgrade zadržala oko 15-ak minuta.
Takođe, toliko se u zgradi ministarstva zadržala i druga osumnjičena koja je takođe dovedena u pratnji policije.
Hapšenje i na Fakultetu primenjenih nauka u Nišu
Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije, pri Višem javnom tužilaštvu u Nišu danas su privedeni tom tužilaštvu D.N., M.N., D.L. i V.L. zbog sumnje da su izvršili krivično delo - pranje novca, dok se osumnjičenom D.H. na teret stavlja i krivično delo - zloupotreba poverenja pri obavljanju privredne delatnosti, potvrđeno je za "Blic".
Kako nezvanično saznajemo, D.N. je, kako se sumnja, kao osnivač Fakulteta Primenjenih nauka u Nišu u periodu od 2018. do 2021. godine, sa računa tog fakulteta neosnovano na ime navodno pruženih konsultantskih usluga preneo na račun preduzetničke radnje "LDV PRO Niš" u vlasništvu njegove tašte, osumnjičene D.L, ukupno 12.000.000 dinara, a koju radnju su 2018. godine osnovali i njome rukovodili D.N. i njegova supruga M.H., dok je D.L. samo formalno bila njen vlasnik.
- Nakon toga su ovaj novac D.N. i M.N. podigli sa računa te preduzetničke radnje te je njime osumnjičena M.N. kupila stan u Nišu površine 61 metra kvadratnih prikazujući da je novac za kupovinu dobila nasleđem. Osumnjičeni D.N. je, u istom svojstvu, tokom 2022. i 2023. godine karticom fakulteta kupovao razne stvari za ličnu upotrebu u ukupnoj vrednosti od 1.554.156 dinara - kaže izvor "Blica".
Kako nezvanično saznajemo, osumnjičeni V.L., suprug osumnjičene D.L. i otac osumnjičene M.N. je 2023. godine u Nišu, kako se sumnja, kupio stan površine 81,56 metara kvadratnih koji je platio 14.101.920 dinara za koji novac nema legalnih pokrića, a sumnja se da potiče od kriminalne aktivnosti.
Saopštenje Ministarstva za rad
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u potpunosti podržava rad Višeg javnog tužilaštva u Beogradu po pitanju istrage i utvrđivanja krivične odgovornosti za požar u Domu „Ivanović“ 20. januara 2025. godine u kome je stradalo osmoro korisnika te ustanove, navodi se u saopštenju tog ministarstva.
- Od prvog dana nakon tog tragičnog događaja, opredelili smo se za proaktivnu saradnju sa nadležnim tužilaštvom, budući da je i nama kao i celokupnoj javnosti u najboljem interesu da se krivica za sve okolnosti koje su dovele do smrti osam korisnika predmetnog doma utvrdi precizno i efikasno. Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović je u svakoj prilici isticao prethodno izneta opredeljenja, uz naglasak na to da niko za koga postoji sumnja da se ogrešio o zakon neće biti zaštićen, a što današnja akcija policijskih organa po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i dokazuje - ističe se u saopštenju