SVI DETALJI ODLASKA NA "BIRO" Evo koliko nam LEŽE NA RAČUN u slučaju nezaposlenosti
Građani koji su iz određenih razloga ostali bez posla, imaju pravo na novčanu naknadu za vreme nezaposlenosti, ali pod određenim uslovima.
Pravo ostvsruju pojedinci koji se po prestanku radnog odnosa prijave u evidenciju nezaposlenih. Iz Nacinalne službe za zapošljavanje navode da je neophodno da lice ima minimalni staž osiguranja od jedne godine u kontinuitetu ili 12 meseci sa prekidima, a u okviru poslednjih 18 meseci. Takođe, prestanak radnog odnosa mora da se desi po nekom od osnova koji su precizirani u članu 67. Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti.
Kako bi se pravo na novčanu naknadu ostvarilo u punom obimu, nužno je podneti zahtev u zakonskom roku od 30 dana od trenutka prestanka radnog odnosa, odnosno od trenutka prestanka osiguranja.
Dužina vremenskog perioda u kom pojedinac ima pravo na naknadu u slučaju nezaposlenosti zavisi od ostvarenog staža osiguranja. Nezaposleni evidentirani kod NSZ imaju pravo na naknadu najmanje tri meseca, a najviše, u izuzetnim slučajevima, i do 24 meseca.
Građani koji imaju staž od jedne do pet godina primaju finansijsku podršku tri meseca, oni koji imaju staž od pet do 15 godina primaju naknadu u trajanju od pola godine. Ako vam je radni staž od 15 do 25 godina pravo na naknadu traje devet meseci, a 12 za osiguranike čiji radni staž premašuje 25 godina.
Važno je istaći da građani koji su već jednom koristili pravo na naknadu u slučaju nezaposlenosti, mogu je koristiti ponovo, ali im u obračun ne ulazi period za koji su prethodno primali ovu vrstu finansijske podrške.
Izuzetne naknade u trajanju do 24 meseca od trenutka prestanka radnog odnosa, ostvaruju lica koja moraju da ispune posebne uslove, a koji se prevashodno tiču vremenskog perioda koji im je ostao da ostvarivanja prava na penziju.
Jedno od najčešćih pitanja je ono u vezi sa visinom iznosa koji korisnik može da primi u slučaju nezaposlenosti.
Ona se utvrđuje tako što se iznos ukupne zarade, odnosno naknade zarade, osnovice osiguranja i visine ugovorene naknade nezaposlenog u poslednjih 12 meseci, podeli sa iznosom prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike u trenutku ostvarivanja prava na novčanu naknadu, na koji se nain utvrđuje lični koeficijent, koji se dalje množi sa osnovicom dnevne novčane naknade, koja je zakonom utvrđena u nominalnom iznosu, kako bi se dobio dnevni iznos novčane naknade, nakon čega se pristupa izračunavanju mesečnog iznosa novčane naknade, tako što se dnevni iznos pomnoži sa brojem kalendarskih dana u mesecu u kojem se ostvaruje pravo.
Treba znati da Zakon o zapošljavanju i osiguranju u slučaju nezaposlenosti poznaje najniži i najviši iznos koji korisnik naknade može da ostvari.
Poslednji zabeleženi najniži iznos je 20.697,47 dinara neto (31.503,00 dinara bruto), dok je onaj najviši 47.980,05 dinara neto (73.029,00 dinara bruto).