СВИ ДЕТАЉИ ОДЛАСКА НА "БИРО" Ево колико нам ЛЕЖЕ НА РАЧУН у случају незапослености
Грађани који су из одређених разлога остали без посла, имају право на новчану накнаду за време незапослености, али под одређеним условима.
Право оствсрују појединци који се по престанку радног односа пријаве у евиденцију незапослених. Из Нациналне службе за запошљавање наводе да је неопходно да лице има минимални стаж осигурања од једне године у континуитету или 12 месеци са прекидима, а у оквиру последњих 18 месеци. Такође, престанак радног односа мора да се деси по неком од основа који су прецизирани у члану 67. Закона о запошљавању и осигурању за случај незапослености.
Како би се право на новчану накнаду остварило у пуном обиму, нужно је поднети захтев у законском року од 30 дана од тренутка престанка радног односа, односно од тренутка престанка осигурања.
Дужина временског периода у ком појединац има право на накнаду у случају незапослености зависи од оствареног стажа осигурања. Незапослени евидентирани код НСЗ имају право на накнаду најмање три месеца, а највише, у изузетним случајевима, и до 24 месеца.
Грађани који имају стаж од једне до пет година примају финансијску подршку три месеца, они који имају стаж од пет до 15 година примају накнаду у трајању од пола године. Ако вам је радни стаж од 15 до 25 година право на накнаду траје девет месеци, а 12 за осигуранике чији радни стаж премашује 25 година.
Важно је истаћи да грађани који су већ једном користили право на накнаду у случају незапослености, могу је користити поново, али им у обрачун не улази период за који су претходно примали ову врсту финансијске подршке.
Изузетне накнаде у трајању до 24 месеца од тренутка престанка радног односа, остварују лица која морају да испуне посебне услове, а који се превасходно тичу временског периода који им је остао да остваривања права на пензију.
Једно од најчешћих питања је оно у вези са висином износа који корисник може да прими у случају незапослености.
Она се утврђује тако што се износ укупне зараде, односно накнаде зараде, основице осигурања и висине уговорене накнаде незапосленог у последњих 12 месеци, подели са износом просечне годишње зараде по запосленом исплаћене у Републици Србији према последњем објављеном податку органа надлежног за послове статистике у тренутку остваривања права на новчану накнаду, на који се наин утврђује лични коефицијент, који се даље множи са основицом дневне новчане накнаде, која је законом утврђена у номиналном износу, како би се добио дневни износ новчане накнаде, након чега се приступа израчунавању месечног износа новчане накнаде, тако што се дневни износ помножи са бројем календарских дана у месецу у којем се остварује право.
Треба знати да Закон о запошљавању и осигурању у случају незапослености познаје најнижи и највиши износ који корисник накнаде може да оствари.
Последњи забележени најнижи износ је 20.697,47 динара нето (31.503,00 динара бруто), док је онај највиши 47.980,05 динара нето (73.029,00 динара бруто).