Svaka četvrta odrasla osoba doživeće moždani udar
ŠLOG NAJČEŠĆI IZAZIVAČ INVALIDITETA Svaki dan je DAN BORBE PROTIV MOŽDANOG UDARA; U riziku ČETVRTINA STANOVNIŠTVA
Svetska organizacija za moždani udar navodi da će svaka četvrta odrasla osoba doživeti moždani udar tokom svog života, i zato zvanični Svetski dan borbe protiv moždanog udara (29. oktobar) ima za cilj da podigne kontinuiranu svest o toj bolesti širom sveta.
- Čovek može da se oporavi od moždanog udara, ali oni koji se ne oporave ili pate od jednog ili više invaliditeta, u najgorem slučaju umiru. Svetski dan borbe protiv moždanog udara jača ideju da se moždani udar može sprečiti. Jedna od najboljih stvari koje možemo da uradimo da smanjimo šanse da dobijemo moždani udar je da postanemo fizički aktivni. Redovno vežbanje i pravilna ishrana i redovno uzimanje vode, pomoći će nam da ne budemo deo statistike jedan prema četiri. Moždani udar je uzrok broj jedan invaliditeta – kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Svaka četvrta osoba će doživeti moždani udar tokom svog života. Većina (90%) moždanih udara bi se mogla sprečiti prevencijom faktora rizika kao što su: visok krvni pritisak (hipertenzija), nepravilan rad srca (atrijalna fibrilacija), upotreba duvana, nepravilna ishrana i fizička neaktivnost.
Jedna od najboljih stvari koje možemo uraditi da smanjimo šansu da dobijemo moždani udar jeste fizička aktivnost
Moždani udar se dešava kada je dotok krvi u mozak prekinut, bilo potpuno ili delimično. Pošto moždane ćelije zahtevaju kiseonik i hranljive materije stalno, ako se snabdevanje krvlju ne obnovi na vreme, ćelije će početi da umiru.
- Zbog toga je izuzetno važno da pacijent dobije terapiju čim posumnjamo na simptome moždanog udara. Najčešći simptomi moždanog udara su: gubitak pokreta, osećaja i/ili vida na jednoj strani tela, u kombinaciji sa vrtoglavicom, konfuzijom i poteškoćama u govoru – objašnjavaju u Institutu.
Kako smanjiti rizik?
Ljudi koji puše, imaju visok krvni pritisak ili holesterol, dijabetes i gojaznost imaju veći rizik od moždanog udara. Možemo sprečiti moždani udar tako što ćemo prestati da konzumiramo duvan, početi pravilno se hranimo i pijemo, vežbamo i dobro brinemo o svom srcu.
Prevencija moždanog udara podrazumeva vođenje zdravog života, redovne preglede, kao i informisanje porodice i prijatelja o važnosti brige o sebi protiv moždanog udara. Obrazujte sve šta treba da rade kada misle da neko ima moždani udar. U Institutu apeluju na ljude da pozovu hitnu pomoć na broj 194 kada su simptomi prisutni i da se ne čeka.
LJ. Petrović