Свака четврта одрасла особа доживеће мождани удар
ШЛОГ НАЈЧЕШЋИ ИЗАЗИВАЧ ИНВАЛИДИТЕТА Сваки дан je ДАН БОРБЕ ПРОТИВ МОЖДАНОГ УДАРА; У ризику ЧЕТВРТИНА СТАНОВНИШТВА
Светска организација за мождани удар наводи да ће свака четврта одрасла особа доживети мождани удар током свог живота, и зато званични Светски дан борбе против можданог удара (29. октобар) има за циљ да подигне континуирану свест о тој болести широм света.
- Човек може да се опорави од можданог удара, али они који се не опораве или пате од једног или више инвалидитета, у најгорем случају умиру. Светски дан борбе против можданог удара јача идеју да се мождани удар може спречити. Једна од најбољих ствари које можемо да урадимо да смањимо шансе да добијемо мождани удар је да постанемо физички активни. Редовно вежбање и правилна исхрана и редовно узимање воде, помоћи ће нам да не будемо део статистике један према четири. Мождани удар је узрок број један инвалидитета – кажу у Институту за јавно здравље Војводине.
Свака четврта особа ће доживети мождани удар током свог живота. Већина (90%) можданих удара би се могла спречити превенцијом фактора ризика као што су: висок крвни притисак (хипертензија), неправилан рад срца (атријална фибрилација), употреба дувана, неправилна исхрана и физичка неактивност.
Једна од најбољих ствари које можемо урадити да смањимо шансу да добијемо мождани удар јесте физичка активност
Мождани удар се дешава када је доток крви у мозак прекинут, било потпуно или делимично. Пошто мождане ћелије захтевају кисеоник и хранљиве материје стално, ако се снабдевање крвљу не обнови на време, ћелије ће почети да умиру.
- Због тога је изузетно важно да пацијент добије терапију чим посумњамо на симптоме можданог удара. Најчешћи симптоми можданог удара су: губитак покрета, осећаја и/или вида на једној страни тела, у комбинацији са вртоглавицом, конфузијом и потешкоћама у говору – објашњавају у Институту.
Како смањити ризик?
Људи који пуше, имају висок крвни притисак или холестерол, дијабетес и гојазност имају већи ризик од можданог удара. Можемо спречити мождани удар тако што ћемо престати да конзумирамо дуван, почети правилно се хранимо и пијемо, вежбамо и добро бринемо о свом срцу.
Превенција можданог удара подразумева вођење здравог живота, редовне прегледе, као и информисање породице и пријатеља о важности бриге о себи против можданог удара. Образујте све шта треба да раде када мисле да неко има мождани удар. У Институту апелују на људе да позову хитну помоћ на број 194 када су симптоми присутни и да се не чека.
Љ. Петровић