Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PRVI SIMPTOMI KOMPLIKACIJA KOD BOGINJA Ako ovo primetite kod deteta HITNO KOD LEKARA

05.04.2025. 14:35 14:56
Piše:
Izvor:
telegraf.rs
boginje
Foto: freepik.com

Sezona malih boginja uveliko je u toku, a mališani širom Srbije obolevaju od ove virusne infekcije.

Osip ih svrbi, imunitet im je oslabljen, a roditelji, iako su često zadovoljni što će dete preležati boginje, brinu zbog mogućih komplikacija. 

O tim komplikacijama ekipa portala Telegraf.rs razgovarala je sa pedijatrom, dr Dejanom Jonevom.

- Mogu vam reći da tokom svoje prakse nikada nisam imao slučaj komplikacija izazvanih boginjama - rekao je Jonev odmah na početku za Telegraf.rs što nam je dodatno skrenulo pažnju na to koliko one mogu biti ozbiljne ukoliko se dogode. 

On je istakao da su komplikacije moguće, budući da su boginje virusna infekcija i da je imunitet oslabljen, što može olakšati razvoj bakterijskih infekcija. 

- Dešava se, nije često, ali se desi. Tada obično dolazi do upale grla, uha ili bronhitisa - pojasnio je dr Jonev i dodao da je važno da roditelji na vreme prepoznaju simptome koji ukazuju na komplikacije. 

Kako znati da dete ima dodatne zdravstvene probleme?

- Dete koje ima boginje funkcioniše normalno – igra se, jede i redovno održava ličnu higijenu. Ako primetite da dete naglo oslabi, odbija hranu ili mu se tokom izbijanja osipa pojavi temperatura, trebalo bi ga odvesti lekaru - istakao je. 

Osip se pojavljuje u četiri naleta, nakon čega sledi faza sušenja. Ako dete tokom izbijanja osipa nije imalo temperaturu i ponašalo se uobičajeno, nema razloga za brigu, zaključio je dr Dejan Jonev. 

Da li su boginje lako uočljive?

Ipak, iako se čini da je lako prepoznati da je dete dobilo boginje, to ne mora uvek biti tako.  Upravo to se dogodilo jednoj porodici iz Beograda. Roditelji su isprva mislili da ima samo čmičak na oku, da bi tri dana kasnije saznali pravu dijagnozu i ostali u šoku. 

- Ćerka se vratila iz vrtića i požalila se da je kod oka nešto grebucka. Pogledali smo i videli čmičak. Bar nam se tako učinilo - priča njena majka. 

Isto su sutradan pomislile i vaspitačice, kao i farmaceutkinja iz obližnje apoteke koja je preporučila da namažu mast koja će pomoći da čmičak brže prođe.

- Međutim, ni posle tri dana mazanja, čmičak se nije smanjivao. Štaviše, činilo se kao da je sve veći. A onda se, tog trećeg dana uveče, ćerka počešala po ruci. Zavrnuli smo rukav i imali šta da vidimo. Ospu, za koju smo gotovo potpuno bili sigurni da je simptom ovčijih boginja - nastavlja ona priču. 

Odmah sutradan otišli su kod pedijatra i potvrdili ovu dijagnozu. Na sreću, mast koju su mazali za čmičak nije mnogo naškodila, ali bi svakako bilo bolje da su odmah znali o čemu je reč. 

- Doktorka nam je rekla da se ospe zapravo najčešće prvo pojave na kapcima, ali da mi to nismo mogli znati i da jeste podsećalo na čmičak. Ipak, ja se nadam da ova priča može pomoći možda nekom drugom da slične "čmičkove" prvo provere sa lekarom - zaključuje ova majka. 

Kako prepoznati varičele?

Ranije su lekari mogli da isprate varičele i po određenim sezonama kada su najprisutnije, ali danas su se te granice umnogome izgubile, pa ih ima maltene tokom cele godine. 

Jedan od najčešćih stvari po kojima su ovčije boginje prepoznatljive je - ospa. Po javljanju lekarima, roditelje najčešće sačeka pitanje: "Da li ima vodeni vrh?" 

- Ako ima vezikulicu na vrhu, obično su to boginje. To pripada dečijim osipnim groznicama, ne bi trebala da predstavlja neki problem. Međutim, isto važi kao i za morbile - ako starija osoba dobije može da napravi neke komplikacije. Zato je najidealnije da dete dobije u detinjstvu i najčešće se tako i događa - rekao je svojevremeno u podcastu Zdravo sa Ivanom pedijatar dr Saša Milićević. 

Za preciznu i najsigurniju dijagnozu, najbolje je potražiti savet lekara jer se nekad dogodi i da drugi vidovi ospe roditeljima deluju kao boginje iako to zapravo nisu. 

Jedna od najčešćih situacija kada dođe do konfuzije jeste oko pojedinih alergijskih manifestacija, naročito ukoliko je dete sklono tome ili ima osetljiviju kožu. 

Varičele, odnosno ovčije boginje

Varičele, poznate i kao ovčije boginje, relativno su česta virusna zarazna bolest i da zahvata uglavnom mlađu populaciju i to decu od dve do devet godina starosti, koja čine više od 50 posto slučajeva svih obolelih. 

Karakteristično za varičelu jeste upravo ospa koja je u početku ispunjena bistrim, a kasnije zamućenim sadržajem. Kasnije se vezikule sasušuju i stvaraju se kraste koje posle nekoliko dana otpadaju. Ovčije boginje su visoko kontagiozne sa postotkom javljanja oko 90 odsto. 

Uzročnik varičele zajedno sa virusom herpes zostera spada u grupu herpes virusa - herpes-virus-varičela-zoster. 

Tri faze bolesti

Bolest prolazi kroz tri faze, od kojih je prva prodromalna faza koja je praćena povišenom telesnom temperaturom, koja je najčešće oko 38 stepeni, mada može biti i viša, a prisutna je i malaksalost, kao i gubitak apetita, bezvoljnost, ponekad i mučnine i povraćanje. 

U drugoj fazi dolazi do izbijanja ospe koja traje do sedam dana u naletima. Osip se javlja po trupu, vratu, poglavini, ekstremitetima. Osip može biti izražen i u usnoj duplji, nosnoj supljini, anogenitalnoj regiji. 

Za treću fazu ili stadijum represije je karakteristično nestajanje i slabljenje infektivnih simptoma i povlačenje osipa, a dete je dobrog opšteg stanja. 

Ovčije boginje prolaze uglavnom bez teže kliničke slike i retko se dešavaju komplikacije u vidu upale pluća, zapaljenja mozga i moždanih ovojnica. 

Lečenje

Lečenje podrazumeva izolaciju iz kolektiva do potpunog izlečenja i spuštanje temperature uz neophodan unos veće količine tečnosti, dok se za smanjenje svraba koriste preparati u vidu pene i vodi se računa o higijeni kože. 

Treba napomenuti i da varičele nisu uvrštene u redovan kalendar vakcinacije, ali postoji vakcina VARILIX, koja je dostupna u apotekama i daje se sa navršenih 12 meseci u dve doze. Razmak između doza treba da bude šest nedelja. 

(Telegraf.rs)

Izvor:
telegraf.rs
Piše:
Pošaljite komentar