ПРВИ СИМПТОМИ КОМПЛИКАЦИЈА КОД БОГИЊА Ако ово приметите код детета ХИТНО КОД ЛЕКАРА
Сезона малих богиња увелико је у току, а малишани широм Србије оболевају од ове вирусне инфекције.
Осип их сврби, имунитет им је ослабљен, а родитељи, иако су често задовољни што ће дете прележати богиње, брину због могућих компликација.
О тим компликацијама екипа портала Telegraf.rs разговарала је са педијатром, др Дејаном Јоневом.
- Могу вам рећи да током своје праксе никада нисам имао случај компликација изазваних богињама - рекао је Јонев одмах на почетку за Telegraf.rs што нам је додатно скренуло пажњу на то колико оне могу бити озбиљне уколико се догоде.
Он је истакао да су компликације могуће, будући да су богиње вирусна инфекција и да је имунитет ослабљен, што може олакшати развој бактеријских инфекција.
- Дешава се, није често, али се деси. Тада обично долази до упале грла, уха или бронхитиса - појаснио је др Јонев и додао да је важно да родитељи на време препознају симптоме који указују на компликације.
Како знати да дете има додатне здравствене проблеме?
- Дете које има богиње функционише нормално – игра се, једе и редовно одржава личну хигијену. Ако приметите да дете нагло ослаби, одбија храну или му се током избијања осипа појави температура, требало би га одвести лекару - истакао је.
Осип се појављује у четири налета, након чега следи фаза сушења. Ако дете током избијања осипа није имало температуру и понашало се уобичајено, нема разлога за бригу, закључио је др Дејан Јонев.
Да ли су богиње лако уочљиве?
Ипак, иако се чини да је лако препознати да је дете добило богиње, то не мора увек бити тако. Управо то се догодило једној породици из Београда. Родитељи су испрва мислили да има само чмичак на оку, да би три дана касније сазнали праву дијагнозу и остали у шоку.
- Ћерка се вратила из вртића и пожалила се да је код ока нешто гребуцка. Погледали смо и видели чмичак. Бар нам се тако учинило - прича њена мајка.
Исто су сутрадан помислиле и васпитачице, као и фармацеуткиња из оближње апотеке која је препоручила да намажу маст која ће помоћи да чмичак брже прође.
- Међутим, ни после три дана мазања, чмичак се није смањивао. Штавише, чинило се као да је све већи. А онда се, тог трећег дана увече, ћерка почешала по руци. Заврнули смо рукав и имали шта да видимо. Оспу, за коју смо готово потпуно били сигурни да је симптом овчијих богиња - наставља она причу.
Одмах сутрадан отишли су код педијатра и потврдили ову дијагнозу. На срећу, маст коју су мазали за чмичак није много нашкодила, али би свакако било боље да су одмах знали о чему је реч.
- Докторка нам је рекла да се оспе заправо најчешће прво појаве на капцима, али да ми то нисмо могли знати и да јесте подсећало на чмичак. Ипак, ја се надам да ова прича може помоћи можда неком другом да сличне "чмичкове" прво провере са лекаром - закључује ова мајка.
Како препознати варичеле?
Раније су лекари могли да испрате варичеле и по одређеним сезонама када су најприсутније, али данас су се те границе умногоме изгубиле, па их има малтене током целе године.
Један од најчешћих ствари по којима су овчије богиње препознатљиве је - оспа. По јављању лекарима, родитеље најчешће сачека питање: "Да ли има водени врх?"
- Ако има везикулицу на врху, обично су то богиње. То припада дечијим осипним грозницама, не би требала да представља неки проблем. Међутим, исто важи као и за морбиле - ако старија особа добије може да направи неке компликације. Зато је најидеалније да дете добије у детињству и најчешће се тако и догађа - рекао је својевремено у podcastu Здраво са Иваном педијатар др Саша Милићевић.
За прецизну и најсигурнију дијагнозу, најбоље је потражити савет лекара јер се некад догоди и да други видови оспе родитељима делују као богиње иако то заправо нису.
Једна од најчешћих ситуација када дође до конфузије јесте око појединих алергијских манифестација, нарочито уколико је дете склоно томе или има осетљивију кожу.
Варичеле, односно овчије богиње
Варичеле, познате и као овчије богиње, релативно су честа вирусна заразна болест и да захвата углавном млађу популацију и то децу од две до девет година старости, која чине више од 50 посто случајева свих оболелих.
Карактеристично за варичелу јесте управо оспа која је у почетку испуњена бистрим, а касније замућеним садржајем. Касније се везикуле сасушују и стварају се красте које после неколико дана отпадају. Овчије богиње су високо контагиозне са постотком јављања око 90 одсто.
Узрочник варичеле заједно са вирусом херпес зостера спада у групу херпес вируса - херпес-вирус-варичела-зостер.
Три фазе болести
Болест пролази кроз три фазе, од којих је прва продромална фаза која је праћена повишеном телесном температуром, која је најчешће око 38 степени, мада може бити и виша, а присутна је и малаксалост, као и губитак апетита, безвољност, понекад и мучнине и повраћање.
У другој фази долази до избијања оспе која траје до седам дана у налетима. Осип се јавља по трупу, врату, поглавини, екстремитетима. Осип може бити изражен и у усној дупљи, носној супљини, аногениталној регији.
За трећу фазу или стадијум репресије је карактеристично нестајање и слабљење инфективних симптома и повлачење осипа, а дете је доброг општег стања.
Овчије богиње пролазе углавном без теже клиничке слике и ретко се дешавају компликације у виду упале плућа, запаљења мозга и можданих овојница.
Лечење
Лечење подразумева изолацију из колектива до потпуног излечења и спуштање температуре уз неопходан унос веће количине течности, док се за смањење свраба користе препарати у виду пене и води се рачуна о хигијени коже.
Треба напоменути и да варичеле нису уврштене у редован календар вакцинације, али постоји вакцина VARILIX, која је доступна у апотекама и даје се са навршених 12 месеци у две дозе. Размак између доза треба да буде шест недеља.