NEPOSLUŠNI PACIJENTI PRAVE PROBLEM Ne prekidati terapiju samoinicijativno OVA VOĆKA NIKAKO NE SME S LEKOVIMA
Pacijenti sa mentalnim poremećajima obično se ne pridržavaju propisane terapije. Procenjuje se da oko polovina ove grupe pacijenata prerano prekida terapiju, da li zbog uverenja da im medikamenti ne pomažu, da li zbog neželjenih efekata koje su možda iskusili, ili zbog nekih drugih stvari.
U svakodnevnom životu, baš kao i na Svetski dan mentalnog zdravlja, važno je istaći značaj podizanja svesti o mentalnom zdravlju. Ove godine, u fokusu je isticanje važnosti pristupačne mentalne zdravstvene zaštite za sve. Kako su farmaceuti najdostupniji zdravstveni radnici, ističe se i značajna uloga farmaceuta u ovoj oblasti.
Magistar farmacije Farmaceutske komore Srbije Milena Milojević kaže da pružanje informacija o lekovima za očuvanje mentalnog zdravlja može pomoći u smanjenju određenih predrasuda koje pacijent može da ima, naročito kada prvi put kreću sa terapijom. U tim početnim konsultacijama, izuzetno je važno poslušati savet farmaceuta o tome kako lek pravilno koristiti i koliko dugo može biti potrebno da se vidi pun terapijski efektat.
Prema njenim rečima, iako je klinička efikasnost lekova za mentalne poremećaje dokazana, ciljevi primenjene terapije se postižu kod nezadovoljavajućeg procenta ljudi usled neadekvatne upotrebe ovih lekova. Razlozi za odustajanje od terepije su razni, a neki od njih su slaba motivisanost, neželjena dejstva, neuočavanje poboljšanja, prerana procena da su simptomi nestali i izostanak podrške okoline.
- Ovde je uloga farmaceuta od velikog značaja, u smislu da smo tu da detaljno objasnimo pacijentu čemu je lek namenjen, kakve efekte može da očekuje, kako se lek uvodi, koji je režim doziranja, koji su rizici od samoinicijativnog prekida terapije, kao i uticaj ovih lekova na upravljanje motornim vozilima, koji neželjeni efekti se mogu javiti nakon primene leka i kod kojih neželjenih efekata je potrebno da se jave svom izabranom lekaru - objašnjava Milena Milojević.
Kako bi se izbegle moguće interakcije lekova, važno je da pacijenti naglase farmaceutu koje lekove piju prilikom kupovine drugih lekova i preparata koji se izdaju bez lekarskog recepta
Jako je važno da pacijenti naglase farmaceutu koje lekove piju prilikom kupovine drugih lekova i preparata sa režimom izdavanja bez lekarskog recepta kako bi izbegli moguće interakcije lekova.
Ponekad pacijent, pored propisane terapije, uzima i lekove koji se ne propisuju na recept ili suplemente koji mogu stupiti u interakciju sa lekovima iz terapije. Na primer, lekovi protiv bolova i povišene temperature u kombinaciji sa nekim lekovima u terapiji depresije mogu dovesti do krvarenja u želucu.
- Sa često korišćenim lekovima u terapiji anksioznosti i depresije mogu stupiti u interakciju i preparati koji u svom sastavu sadrže kantarion, što može dovesti do serotoninskog sindroma, retkog, ali po život opasnog stanja, koje uključuje groznicu, uznemirenost, mučninu i dijareju. Takođe, sok od grejpfruta može izazvati ozbiljne interakcije sa lekovima iz ove grupe. Stoga su vaši odgovori na pitanja o navikama u ishrani i korišćenoj suplementaciji izuzetno važni za farmaceute, jer mogu otkriti probleme vezane za terapiju - ističe Milojević.
LJ. Petrović