U OKVIRU MEĐUNARODNOG PROJEKTA „PROZHUM” RADIĆE SE NA OČUVANJU MOČVARNIH OAZA Podstaći zaštitu i STATI NA PUT KRIVOLOVCIMA
Istraživanje retkih vlažnih staništa na jugu Srbije u okviru međunarodnog projekta „PROZHUM” radiće Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Plitke slatkovodne močvare i visokoplaninske tresetne livade u jugozapadnom i južnom delu Srbije su izuzetno retka staništa centralnog Balkana, a važne su stanice za migratorne ptice koje lete između Panonske i Mediteranske regije. Zato je cilj da se aktivnostima u okviru projekta zaustave nelegalne aktivnosti, ali i podstakne nacionalna zaštita tih značajnih ekosistema. Kako bi podržali taj proces, stručnjaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije odabrali su četiri lokacije sa močvarnim staništima u okolini Niša, Bujanovca, Preševa i Sjenice, na kojima će prikupljati podatake o biodiverzitetu.
Tim Društva će zajedno sa članovima i saradnicima sprovesti terenska istraživanja i sintetisati prethodno objavljene i neobjavljene podatke o biodiverzitetu.
Sredinom januara započete su prve aktivnosti na projektu u okviru zimskog popisa ptica vodenih staništa
– Svoje aktivnosti sprovodićemo u okviru „PROZHUM” projekta koji se realizuje u 10 zemalja Mediterana, sa ciljem očuvanja retkih i ugroženih vlažnih staništa. Trudićemo se da uključimo lokalnu zajednicu i lokalne organizacije u realizaciju, a kao i do sada, svi naši članovi redovno sprovode sve naše terenske aktivnosti – kaže ornitolog Društva Marko Šćiban.
Sredinom januara započete su prve aktivnosti na projektu u okviru zimskog popisa ptica vodenih staništa. Zahvaljujući partnerima iz Evropske kuće Niš, postavljeno je 12 kućica za gnežđenje raznih vrsta ptica u okolini Bujanovca i Preševa.
– Ova staništa su posebno bitna za migratorne ptice, podjednako za vrste koje na jesen odlaze iz naših krajeva kao i za one koje zimuju kod nas. Vlažna staništa su prave oaze za njih, jer im omogućavaju sigurno sklonište, ali i izvor hrane i vode. Zimski popis ptica vodenih staništa koji sprovodimo svake godine u januaru, potvrđuje značaj ovih područja, s obzirom na to da smo u velikom broju zabeležili barske šljuke, krdže, zviždare, gluvare i druge vrste – pojašnjava ornitolog iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Slobodan Marković.
Određena područja su zaštićena na nacionalnom nivou, a neka od njih su i na međunarodnom nivou prepoznata kao značajna za opstanak ptica, ali su i pored toga ugrožena nelegalnom eksploatacijom treseta, drenažnim radovima, različitim građevinskim projektima... Zbog ograničenih istraživanja biodiverziteta u ovim područjima, teško je prikazati nacionalni ali i međunarodni značaj očuvanja i unapređenja vlažnih staništa.
Ivana Bakmaz