У ОКВИРУ МЕЂУНАРОДНОГ ПРОЈЕКТА „PROZHUM” РАДИЋЕ СЕ НА ОЧУВАЊУ МОЧВАРНИХ ОАЗА Подстаћи заштиту и СТАТИ НА ПУТ КРИВОЛОВЦИМА
Истраживање ретких влажних станишта на југу Србије у оквиру међународног пројекта „PROZHUM” радиће Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.
Плитке слатководне мочваре и високопланинске тресетне ливаде у југозападном и јужном делу Србије су изузетно ретка станишта централног Балкана, а важне су станице за миграторне птице које лете између Панонске и Медитеранске регије. Зато је циљ да се активностима у оквиру пројекта зауставе нелегалне активности, али и подстакне национална заштита тих значајних екосистема. Како би подржали тај процес, стручњаци Друштва за заштиту и проучавање птица Србије одабрали су четири локације са мочварним стаништима у околини Ниша, Бујановца, Прешева и Сјенице, на којима ће прикупљати податаке о биодиверзитету.
Тим Друштва ће заједно са члановима и сарадницима спровести теренска истраживања и синтетисати претходно објављене и необјављене податке о биодиверзитету.
Средином јануара започете су прве активности на пројекту у оквиру зимског пописа птица водених станишта
– Своје активности спроводићемо у оквиру „PROZHUM” пројекта који се реализује у 10 земаља Медитерана, са циљем очувања ретких и угрожених влажних станишта. Трудићемо се да укључимо локалну заједницу и локалне организације у реализацију, а као и до сада, сви наши чланови редовно спроводе све наше теренске активности – каже орнитолог Друштва Марко Шћибан.
Средином јануара започете су прве активности на пројекту у оквиру зимског пописа птица водених станишта. Захваљујући партнерима из Европске куће Ниш, постављено је 12 кућица за гнежђење разних врста птица у околини Бујановца и Прешева.
– Ова станишта су посебно битна за миграторне птице, подједнако за врсте које на јесен одлазе из наших крајева као и за оне које зимују код нас. Влажна станишта су праве оазе за њих, јер им омогућавају сигурно склониште, али и извор хране и воде. Зимски попис птица водених станишта који спроводимо сваке године у јануару, потврђује значај ових подручја, с обзиром на то да смо у великом броју забележили барске шљуке, крџе, звиждаре, глуваре и друге врсте – појашњава орнитолог из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Слободан Марковић.
Одређена подручја су заштићена на националном нивоу, а нека од њих су и на међународном нивоу препозната као значајна за опстанак птица, али су и поред тога угрожена нелегалном експлоатацијом тресета, дренажним радовима, различитим грађевинским пројектима... Због ограничених истраживања биодиверзитета у овим подручјима, тешко је приказати национални али и међународни значај очувања и унапређења влажних станишта.
Ивана Бакмаз