NAJČEŠĆE METABOLIČKO OBOLJENJE U TRUDNOĆI Gestacijski dijabetes pogađa sve više trudnica, najčešće u drugom i trećem trimestru MOŽE DA UGROZI ŽIVOT I MAJKE I PLODA
Gestacijski dijabetes je najčešće metaboličko oboljenje u trudnoći i podrazumeva pojavu šećerne bolesti u trudnoći, koja iščezava nakon porođaja.
- Trudnoća je prodijabetogeno stanje, koje može da inicira rast šećerne bolesti kod svih žena koje imaju faktore rizika, a to su nasledni faktor, gojaznost, starost trudnice (ako su starije od 35 godina), nepravilna i neadekvatna ishrana i manje fizičke aktivnosti – navodi načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja „Novi Sad“ dr Ljiljana Stanišić i dodaje kako se gestacijski dijabetes javlja češće nego ranije.
Prema njenim rečima, najčešće se gestacijski dijabetes javlja u drugom i trećem trimestru, odnosno posle 24. gestacijske nedelje. Simptomi su preterana žeđ, poliurija, odnosno pojava veće količine urina tokom dana, polifagija, odnosno napadi gladi, suva koža, učestale infekcije i to najčešće gljivične i bakterijske infekcije koje se ponavljaju i duže leče. Javljaju se i umor i malaksalost.
Ukoliko su povišene vrednosti šećera u krvi i OGTT, ovim trudnicama je potreban endokrinolog
- Posebna pažnja se obraća na šećer u krvi i OGTT test, što je test opterećenja glukozom, i obavezno se radi u drugom trimestru. Postoje i ultrazvučni znaci nastanka gestacijskog dijabetesa, a to je veća količina plodove vode i znaci na fetusu, gde se javlja fetalna makrozomija, to jest povećana telesna masa ploda, kada je beba veća nego što je normalno – navodi dr Stanišić.
Gestacijski dijabetes utiče nepovoljno i na majku i na plod, kao i na tok i ishod trudnoće.
Edukacija budućih majki
Gestacijski dijabetes je i tema predavanja i radionica koje će imati žene koje idu u Školu za trudnice Doma zdravlja u Almaškoj 4. Dr Ljiljana Stanišić kaže kako ovo stanje može da se prevenira pravilnom ishranom i fizičkom aktivnošću.
- Posledice gestacijskog dijabetesa mogu da budu i češći spontani pobačaji, kao i prerani porođaj, sa svim posledicama koje nosi rađanje nezrele dece. Deca trudnica kod kojih se ne reguliše i ne leči gestacijski dijabetes imaju veći rizik za urođene srčane mane – istakla je dr Stanišić.
Ukoliko su povišene vrednosti šećera u krvi i OGTT, ovim trudnicama je potreban endokrinolog koji će na osnovu dopunskih ispitivanja da odredi terapiju.
- U dve trećine slučajeva terapija podrazumeva promenu načina ishrane, a žena dobija dijetu. To je jedino što se menja u njenom životu. Jednoj trećini pacijentkinja je potrebno lečenje insulinom. Takve trudnoće spadaju u grupu rizičnih trudnoća, koje se dodatno prate i kontrolišu, a kod ovih žena mogu da se jave i hipertenzija, kao i preeklampsija, koja je urgentno stanje i može da ugrozi život i majke i ploda.
LJ. Petrović