(FOTO) NOVA ERA LEČENJA U VOJVODINI: DNEVNIK U „KAMENICI 3” Bolnica sa najsavremenijom onkološkom, kardiovaskularnom i pulmološkom dijagnostikom u Srbiji
Objekat „Kamenica 3” primio je prve pacijente, a njegova gradnja i oprema su koštali 5.189.255.520,15 dinara.
Objekat je namenjen za sva tri kamenička instituta, za onkologiju, plućne i bolesti srca. Direktor Instituta za onkologiju Vojvodine profesor dr Zoran Radovanović kaže za „Dnevnik“ kako je objekat građen u dve faze.
- U prvoj fazi izgrađen je PET centar na 2.500 kvadratnih metarea, sa pratećim radovima i spoljnim uređenjem u vrednosti od 1.008.321.144 dinara koja je počela 24. septembra 2020. godine. Objekat je dobio upotrebnu dozvolu u junu 2023.godine. Ukupno nabavljena oprema (medicinska i nemedicinska) u fazi jedan iznosi 1.348.568.000 dinara, a od toga najznačajnija oprema je PET/CT uređaj sa pratećom opremom, višeenergetski linearni akcelerator sa pratećom opremom (iks nož) i SPECT/CT sa pratećom opremom – navodi profesor Radovanović.
U drugoj fazi nadograđena su četiri sprata na objekat Centra za imidžing dijagnostiku i Službe za polikliniku Instituta za onkologiju Vojvodine. Onkologija je na prvom i četvrtom spratu novog objekta, na drugom je Institut za plućne bolesti, a Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine je na trećem spratu. Tu ima ukupno 9.500 kvadratnih metara. Radovi su započeti u maju 2022. godine, a upotrebna dozvola dobijena je 10. marta ove godine.
Najvažnija oprema faze 2 su uređaj za magnetnu rezonancu 3 Tesla, mamograf, angiosala, oprema za dnevnu bolnicu hemioterapije, oprema za odeljenje srčane slabosti, brojni UZ aparati, mobilni RTG aparati, pacijent monitori, oprema za hirurške i interventne procedure
- Vrednost izgradnje objekta faze 2 Kamenice 3 iznosi: 2.784.429.953,30. Pored izgradnje objekta, napravljeni su nova trafo stanica, pristupne saobraćajnice i protivpožarni putevi i novi gasni vod. Takođe, kompletno su rekonstruisane vodovodne, atmosferske i kanalizacione mreže kompleksa sva tri instituta u Sremskoj Kamenici – kaže dr Radovanović.
Ukupno nabavljena oprema, medicinska i nemedicinska, vredi 1.899.699.225,31 dinara od koji je najvažnija oprema faze 2 i to su uređaj za magnetnu rezonancu 3 Tesla, mamograf, angiosala, oprema za dnevnu bolnicu hemioterapije, oprema za odeljenje srčane slabosti, brojni UZ aparati, mobilni RTG aparati, pacijent monitori, oprema za hirurške i interventne procedure.
- Izgradnja objekta Kamenice 3 sa PET centrom ima izuzetan značaj za zdravstveni sistem AP Vojvodine, jer će obezbediti savremenije i bolje uslove dijagnostike i lečenja pacijenata od hroničnih nezaraznih bolesti, kao i za rad osoblja. S obzirom na projekcije stalnog porasta broja obolelih, posebno obolelih od malignih bolesti, ovom izgradnjom će kapaciteti Instituta za onkologiju Vojvodine zadovoljiti potrebu za povećanjem broja usluga za narednih nekoliko decenija – istakao je profesor Radovanović.
U fazi jedan urađen je PET centar koji je na prizemlju i minus jedan i minus dva etažama, na 2.500 kvadrata. Tu je i Dnevna bolnica za primanje hemioterapije u prizemlju, PET centar je na minus jedan nivou, a aparat za zračenje, iks nož, je na minus dva etaži.
- Na minus dva nivou je bunker za smeštaj višeenergetskog linearnog akceleratora sa pratećom opremom za radioterapiju (iks nož), tehnička soba, ambulanta, apoteka, čekaonica za pacijente, sanitarni čvor. Na minus jedan etaži je PET/CT centar sa prostorom za smeštaj PET/CT i SPECT/CT uređaja, prostor za prijem, podelu i iniciranje radiofarmaka pacijentima, čekaonica za pacijente, ambulanta i lekarska soba, sanitarni čvor. Na prizemlju je prostor Dnevne bolnice hemioterapije: prijem pacijenata, ambulante za pregled, lekarska soba, prostor za rastvaranje citostatika, prostor za primenu terapije, soba za opservaciju pacijenata nakon primljene hemioterapije, prostor za dnevni boravak pacijenata, čekaonica, sanitarni čvor. Tu je i topla veza ka postojećoj Službi poliklinike, Instituta za onkologiju Vojvodine - objašnjava dr Radovanović.
Mesečno 1.000 ljudi u Vojvodini oboli od raka
- Prema podacima Registra za rak Vojvodine, godišnji broj registrovanih novoobolelih osoba od malignih bolesti u APV tokom 2010-2018. godine je bio između 10.000 i 11.000. Na bazi prosečnog godišnjeg porasta novobolelih u prethodne 3 decenije od 0,9 odsto za muškarce i 1,2 odsto za žene, procenjen broj novoobolelih za 2019. godinu u APV je 11.700 novih slučajeva.- 1.000 novoobolelih mesečno! Vodeće lokalizacije unazad više godina posmatrano po učešću novoobolelih kod muškaraca su maligniteti pluća, debelog creva, mokraćne bešike i želuca, a kod žena maligniteti dojke, pluća, debelog creva, grlića materice i tela materice. Godišnje umrlih od raka u APV je 6.000 – istakao je dr Radovanović.
Profesor Radovanović smatra da će prostor izgrađen u fazi dva zadovoljiti najmanje desetogodišnju projekciju pružanja zdravstvene zaštite na institutima i u skladu je sa dobijenom urbanističkom saglasnošću.
- Adaptacija prizemlja Instituta za onkologiju Vojvodine za potrebe Centra za imidžing dijagnostiku i izgradnja prostora za smeštaj angio sale za intenzivnu radiologiju u onkologiji; adaptacija prostora za potrebe Kabineta za endoskopiju i Dnevne bolnice internističke onkologije u okviru Klinike za internističku onkologiju; adaptacija postojećeg Kabineta za endoskopiju u bolesničke sobe u okviru Klinike za internu onkologiju; topla veza ka PET centru. Na prvom spratu je prostor za potrebe Instituta za onkologiju i tu su Služba poliklinike – odeljenje za specijalističko-konsultativne i konzilijarne preglede, Služba za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, Odeljenje za patohistološku dijagnostiku i molekularnu patologiju – objašnjava dr Radovanović.
Na drugom spratu je prostor za potrebe Instituta za plućne bolesti Vojvodine: dnevna bolnica za palijativno zbrinjavanje, ambulanta za suportivnu i palijativnu medicinu, dnevna bolnica za hemioterapiju, operacioni blok za dnevnu hirurgiju. Na trećem spratu je prostor za potrebe Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine: laboratorija, Odeljenje za elektrofiziologiju srca i Odeljenje za neinvazivnu kardiološku dijagnostiku (kardiovaskularni imidžing).
- Na četvrtom spratu je prostor za potrebe Instituta za onkologiju Vojvodine: Klinika za radiološku terapiju – stacionarni deo, Odeljenje hirurške onkologije – stacionarni deo; Dnevna bolnica hirurgije i Dnevna bolnica ginekologije – kaže dr Radovanović.