DIREKTORKA INSTITUTA „BATUT” O METAPNEUMOVIRUSU Nema velike opasnosti od respiratornih infekcija
Na osnovu podataka nadzora respiratornih infekcija koje poseduju Evropski centar za kontrolu bolesti, Američki centar za kontrolu bolesti, Kineski centar za kontrolu bolesti i Institut za javno zdravlje Srbije, ne može se reći da u ovom trenutku postoji bilo kakava opasnost u bilo kojoj zemlji u vezi sa respiratornim infekcijama, naglasila je direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” dr Verica Jovanović gostujući u Dnevniku RTS-a.
To je njeno reagovanje, na društvenim mrežama prisutne uznemirujuće snimke iz Kine, na kojima u redovima kod lekara stoje deca i stariji sa maskama, a kao razlog se navodi humani metapneumovirus (HMPV).
- Radi se o humanom metapneumovirusu koji je prisutan više od 20 godina. Utvrđen je 2001. godine u paleti respiratornih virusa. Najčešće napada respiratorne organe kod dece. Najčešće su u riziku deca od nula do četiri godine, zatim od sedam do 14 godina i starije osobe - objasnila je dr Verica Jovanović.
U sezoni akutnih respiratornih infekcija koja je sada prisutna u celom svetu, može se očekivati i ovaj virus koji se redovno javlja već najmanje 20 godina.
- Prema svim podacima stručnjaka iz oblasti epidemiologije i oblasti infektivne medicine, kod ovog virusa nema nekakvih značajnih teških manifestacija - istakala je doktorka Jovanović. - Radi se ili o blagim ili umerenim respiratornim simptomima. To su klasični simptomi respiratornih infekcija kao što su povišena temperatura, zatim kašalj, eventualno curenje nosa i upravo svi oni simptomi koji podsećaju na prehladu, odnosno daju znake i simptome respiratornih bolesti. Prolaze u periodu od nedelju dana, mogu se javiti komplikacije, ali one su iste kao i kod svih drugih respiratornih virusa, kao što su adenovirusi i rinovirusi.
Grip potvrđen pre tri meseca
- Na teritoriji naše zemlje pre tri meseca je laboratorijski potvrđen virus gripa. Mi imamo sve tipove virusa gripa na teritoriji naše zemlje, ali to je očekivana pojava ovakvog virusa i respiratornih infekcija i ništa neobično se ne pojavljuje upravo u ovom vremenskom periodu - rekla je dr Jovanović.
Prema podacima sistemskog nadzora koji sprovodi Institut za javno zdravlje kada su u pitanju grip, kovid-19 i RSV, trenutno je umerena aktivnost virusa gripa, karakteristična i za ostale evropske zemlje, ali je intenzitet virusa gripa na severnoj hemisferi pojačan, što je verovatno uzrokovalo ovo širenje panike po društvenim mrežama.
Trenutno ulazimo u fazu kada se može očekivati povećana učestalost virusa gripa, a kod nas dominira H1 tip virusa i on je prvi potvrđen laboratorijski.
- Kod gripa su uvek visoke temperature, opšta slabost i dolazi do respiratornih simptoma koji prolaze za sedam do 10 dana, bez komplikacija. Međutim, kod osoba koje imaju hronične bolesti mogu se javiti komplikovane forme i zato savetujemo da se na vreme obavi vakcinacija. Interesovanje je veliko, ali uvek može biti veće - istakla je dr Jovanović.
Pored vakcinacije, ne treba zanemariti i opšte mere zaštite od kapljičnih infekcija. Bolesni treba da ostanu u kući, da se izoluju od ukućana i temperaturu treba držati pod kontrolom antipireticima.,
- Mi u ovom trenutku nemamo apsolutno razloga za zabrinutost, pratimo kretanje virusa gripa, ali smo tu da pratimo epidemiološku situaciju i da se, naravno, uvek oslanjamo na zvanične izvore kada je u pitanju praćenje epidemiološke situacije u vezi sa svim respiratornim virusima i to ćemo činiti - naglasila je dr Verica Jovanović iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“.
LJ. P.