ДИРЕКТОРКА ИНСТИТУТА „БАТУТ” О МЕТАПНЕУМОВИРУСУ Нема велике опасности од респираторних инфекција
На основу података надзора респираторних инфекција које поседују Европски центар за контролу болести, Амерички центар за контролу болести, Кинески центар за контролу болести и Институт за јавно здравље Србије, не може се рећи да у овом тренутку постоји било какава опасност у било којој земљи у вези са респираторним инфекцијама, нагласила је директорка Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” др Верица Јовановић гостујући у Дневнику РТС-а.
То је њено реаговање, на друштвеним мрежама присутне узнемирујуће снимке из Кине, на којима у редовима код лекара стоје деца и старији са маскама, а као разлог се наводи хумани метапнеумовирус (ХМПВ).
- Ради се о хуманом метапнеумовирусу који је присутан више од 20 година. Утврђен је 2001. године у палети респираторних вируса. Најчешће напада респираторне органе код деце. Најчешће су у ризику деца од нула до четири године, затим од седам до 14 година и старије особе - објаснила је др Верица Јовановић.
У сезони акутних респираторних инфекција која је сада присутна у целом свету, може се очекивати и овај вирус који се редовно јавља већ најмање 20 година.
- Према свим подацима стручњака из области епидемиологије и области инфективне медицине, код овог вируса нема некаквих значајних тешких манифестација - истакала је докторка Јовановић. - Ради се или о благим или умереним респираторним симптомима. То су класични симптоми респираторних инфекција као што су повишена температура, затим кашаљ, евентуално цурење носа и управо сви они симптоми који подсећају на прехладу, односно дају знаке и симптоме респираторних болести. Пролазе у периоду од недељу дана, могу се јавити компликације, али оне су исте као и код свих других респираторних вируса, као што су аденовируси и риновируси.
Грип потврђен пре три месеца
- На територији наше земље пре три месеца је лабораторијски потврђен вирус грипа. Ми имамо све типове вируса грипа на територији наше земље, али то је очекивана појава оваквог вируса и респираторних инфекција и ништа необично се не појављује управо у овом временском периоду - рекла је др Јовановић.
Према подацима системског надзора који спроводи Институт за јавно здравље када су у питању грип, ковид-19 и РСВ, тренутно је умерена активност вируса грипа, карактеристична и за остале европске земље, али је интензитет вируса грипа на северној хемисфери појачан, што је вероватно узроковало ово ширење панике по друштвеним мрежама.
Тренутно улазимо у фазу када се може очекивати повећана учесталост вируса грипа, а код нас доминира Х1 тип вируса и он је први потврђен лабораторијски.
- Код грипа су увек високе температуре, општа слабост и долази до респираторних симптома који пролазе за седам до 10 дана, без компликација. Међутим, код особа које имају хроничне болести могу се јавити компликоване форме и зато саветујемо да се на време обави вакцинација. Интересовање је велико, али увек може бити веће - истакла је др Јовановић.
Поред вакцинације, не треба занемарити и опште мере заштите од капљичних инфекција. Болесни треба да остану у кући, да се изолују од укућана и температуру треба држати под контролом антипиретицима.,
- Ми у овом тренутку немамо апсолутно разлога за забринутост, пратимо кретање вируса грипа, али смо ту да пратимо епидемиолошку ситуацију и да се, наравно, увек ослањамо на званичне изворе када је у питању праћење епидемиолошке ситуације у вези са свим респираторним вирусима и то ћемо чинити - нагласила је др Верица Јовановић из Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“.
Љ. П.