Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Sarajevo: Članovi Predsedništva BiH sastali se sa Boreljom

21.11.2020. 10:19 14:29
Piše:
Foto: Tanjug (Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)

SARAJEVO: U Sarajevu je održan sastanak članova Predsedništva BiH Milorada Dodika, Željka Komšića i Šefika Džaferovića s visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žosepom Boreljom.

Sastanku je prisustvovao i šef Delegacije EU u BiH Johan Satler, prenosi kliks.ba.

Prema najavi, evropski zvaničnik će, nakon sastanka u Predsedništvu, posetiti i Muzej ratnog detinjstva, nakon čega slede sastanci sa zamenicima predsedavajućeg Saveta ministara BiH Vjekoslavom Bevandom i Biserom Turković, a zatim i sa članovima Zajedničkog kolegijuma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Borelj boravi u Sarajevu povodom 25. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je okončan rati u BiH 1992-1995.

Borelj: Nemam lekcije i pridike, sve je na domaćim vlastima

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj izjavio je u Sarajevu, posle sastanka sa članovima Predsedništva BiH, da je to bio iskren i otvoren razgovor o sadašnjoj situaciji i budućim perspektivama.

"Ovo je nesumnjivo istorijski dan za Bosnu i Hercegovinu, ali i za Evropu", rekao je Borelj nakon sastanka u Predsedništvu.

Ukazao je na važnost odavanja počasti svim žrtvama rata i kolektivnog sećanja i pozdravio zajedničku izjavu Predsedništva povodom 25. godišnjice Dejtonskog sporazuma.

"Ovo je godišnjica koja je i prilika da se osvrnemo šta se dešavalo u prošlosti i da odamo počast žrtvama i svima koji su radili na pravcu pomirenja", dodao je Borelj, prenosi portal kliks.ba.

Prema njegovim rečima, zajednička komemoracija za sve žrtve bi bila važna.

Koristim priliku da potvrdim podršku naporima Bosne i Hercegovine na evropskom putu. Nemam lekcije i pridike. Dolazim iz zemlje koja je bila u građanskom ratu i naše pomirenje je bilo na putu ka EU. Toliko smo se pozabavili članstvom da je pomirenje nastalo kao posledica zajedničkih napora", rekao je Borelj.

On je istakao da je EU vodeći ekonomski i svaki drugi partner Bosne i Hercegovine i da je na domaćim vlastima da intenziviraju napore.

"Status kandidata se može ozbiljno uzeti u razmatranje tek kada bude napretka u svim prioritetima. Naglašavam da više od 80 odsto stanovništva Bosne i Hercegovine podržava evropske integracije", zaključio je Borelj.


Borelj u Muzeju ratnog đetinjstva: Moramo se sećati

Žozep Borelj obišao je u okviru posete BiH Muzej ratnog detinjstva u Sarajevu i s predstavnicima međunarodne zajednice odao počast civilnim žrtvama rata.

On je podsetio da se danas proslavlja 25. godišnjica potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i rekao da mu veliku čast predstavlja to što kao predstavnik Evropske unije može da oda počast svim žrtvama rata.

On je istakao je da građani BiH moraju odavati počast prošlosti, ali gledati ka budućnosti kao što su to učinili građani Španije nakon građanskog rata.

"Moramo biti svesni da seme konflikata leži u zemlji i postoji opasnost da ponovo naraste ako svi zajedno ne budemo radili na očuvanju mira. Ja sam Španac i Evropljanin i u potpunosti razumem kako je živeti u vremenu nakon razarajućeg rata, jer moja je zemlja prošla koz strašan građanski rat nakon grozne diktature. Posle rata, Španija je gledala ka Evropi i ujedinjena u tom cilju radila na izgradnji demokratskih vrijednosti", ukazao je visoki predstavnik Evropske unije za spoljne poslove i bezbednost Žozep Borelj, preneo je portal kliks.ba.

On je poručio da bi trebalo pružati prilike mladim ljudima koji hoće da rade na izgradnji bolje, prosperitetne i održive budućnosti bez konflikata, zasnovane na demokratskim vrednostima.


Džaferović: Nadam se da ćemo prevazići svađe i lošu atmosferu

Član Predsedništva BiH Šefik Džaferović izjavio je danas, nakon sastanka članova Predsedništva sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom, da se nada da će političari u BiH nakon današnjeg sastanka prevazići nepotrebne svađe.

"Za nas je danas važan dan u BiH, rekao bih i u Evropi i svetu. Obeležavamo 25. godišnjicu uspostavljanja mira u BiH, tim povodom smo ugostili velikog prijatelja. Dolaskom u BiH dao je značaj ovom datumu", rekao je Džaferović.

On je izrazio nadu da će u BiH biti prevaziđena loša politička atmosfera i da će se izaći iz klišea stalnih i nepotrebnih svađa, a okrenuti se realizaciji preporuka Evropske komisije.

Džafeović je istakao da je članstvo BiH u EU neupitna perspektiva, prenosi kliks.ba.

Komšić: Poseta Borelja potvrđuje da EU stoji iza napretka BiH

Član Predsedništva BiH Željko Komšić izjavio je, nakon sastanka članova Predsedništva sa visokim predstavnikom EU za spoljnu i politiku bezbednost Žozepom Boreljom, da njegova poseta Sarajevu potvrđuje da EU stoji iza napretka Bosne i Hercegovine.

"Ovo nije protokolarna poseta. Nastavili smo razgovore iz Brisela. Poseta potvrđuje da EU stoji iza napretka Bosne i Hercegovine, pruža pomoć i u trenutnim situacijama, ali i generalno na našem putu ka EU", rekao je Komšić, prenosi portal kliks.ba.

On je zahvalio Borelju što je našao vremena da dođe u Bosnu i Hercegovinu.

Dodik: Konsenzus o evropskom putu - vredno dostignuće BiH

Predsedavajući i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik ocenio je danas da je potpisivanje Dejtonskog sporazuma istorijski datum za ceo svet, jer je uspostavljen mir na osnovu političkog dogovora o političkom sistemu u BiH i omogućena stabilnost i pomirenje.

On je, nakon sastanka članova Predsedništva BiH s visokim predstavnikom EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozepom Boreljom, rekao da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je to osnova za sve dogovore, kao i da apstraktna priča o građanima neće moći da pruži rezultate.

Dodik je istakao da Republika Srpska obeležava dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma kao svoj državni praznik, dok to nije slučaj u Federaciji BiH, prenosi RTRS.

On je ocenio da je konsenzus u BiH oko Evropske unije vredno dostignuće koje je postignuto u BiH.

"Zamolili smo Vas da učinite sve da u idućoj godini BiH dobije status kandidata. To je nova dinamika koja bi pružila nove uslove i okolnosti za gradnju svih onih stvari koje ste nas podučili", poručio je Dodik Borelju.

Dodao je i da je BiH izgubila ogromne javne prihode zbog epidemije virusa korona.

"Deo toga smo rešavali kroz aranžman sa MMF-om i sa Evropskom komisijom, ali je očigledno da je to istrošeno i da treba novi paket pomoći kako bi mogli da prevaziđemo izazove u nekoliko narednih meseci", ukazao je Dodik.

Milorad Dodik izjavio je da Republika Srpska ostaje posvećena primeni Dejtonskog sporazuma, ali da sigurno neće ginuti za spas nečega što očigledno niko ne želi.

"Možda je najveći problem u BiH što su Dejtonski mirovni sporazum mnogi shvatili kao privremeni sporazum, privremeno rešenje kojim je tek zaustavljen rat, a da im niko nije jasno potcrtao da je njime uspostavljen i novi politički sistem u BiH. Sistem u kojem je u aneksu 4 Sporazuma upisana i Republika Srpska, kao jedan od dva konstitutivna entiteta", podsetio je Dodik, preneo portal RTRS.

Prema njegovim rečima, svi apsurdi primene Dejtonskog mirovnog sporazuma skupili su se u mandatu visokog predstavnika koji, po Sporazumu, ima samo nadležnosti tumača odredbi.

U stvarnosti, istakao je Dodik, ta uloga je korišćena za nametanje rešenja, kažnjavanje drugačijeg političkog mišljenja, diskriminaciju pojedinaca oduzimanjem njihovih osnovnih ljudskih prava.

On je naglasio da je vrhunac te antiustavne aktivnosti uspostavljanje Suda i Tužilaštva BiH, pravosudnih institucija koje nije predvideo sam Ustav BiH, a samim tim ni Dejtonski mirovni sporazum.

"Cinizam je većim učinio Ustavni sud BiH koji je takve aktivnosti proglasio ustavnim, a građanima poslao poruku da žive u okupiranoj i obespravljenoj državi. Osnivanje Suda i Tužilaštva BiH bila je ozbiljna prekretnica u političkim kretanjima u BiH, jer je postalo jasno da je u BiH suspendovano pravo i to sa najviše pravne instance. Zemlja bez pravne sigurnosti nije poželjna ni za one koji u njoj žive, a ni za one koji bi tek slučajno došli u nju", rekao je Dodik.

On smatra da je Dejtonski sporazum u proteklih 25 godina menjan sa jednom namerom - da se ostvari ratni cilj Bošnjaka, odnosno da se centralizuje BiH, što je "umotavano" u nekakvu foliju efikasnosti i integracija, kao da u svetu ne postoje visoko decentralizovane ali efikasne države.

Dodik je ponovio da Republika Srpska ostaje posvećena primeni Dejtonskog sporazuma, ali je naglasio da sigurno neće "ginuti za spas nečega što očigledno niko ne želi da se spasi".

Komentarišući 25 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, on je istakao da Republika Srpska obeležava potpisivanje Sporazuma, za razliku od Bošnjaka.

"To je za nas *dryyavni( praznik jer smo smatrali da treba slaviti mir, što u drugom delu BiH nisu nikada radili", rekao je Dodik.

Cvijanović: BiH uspešnija da je organizovana prema Dejtonu

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović ocenila je danas da bi BiH bila "prilično uspešna zemlja" da joj je dozvoljeno da se od početka organizuje na bazi onoga što je definisano Dejtonskim mirovnim sporazumom.

"Nažalost, to nije tako. Dolazilo je do strašnih devijacija, neke od njih su se dešavale zahvaljujući intervencijama visokih predstavnika, neke su se dešavale zbog naivnosti i vere da ćete, ukoliko nešto prihvatite, imati sistem koji će biti bolji, jeftiniji, efikasniji, racionalniji. Međutim, to se nikad nije dešavalo i danas se sa pravom pitamo - gde se mi nalazimo i šta se to događalo sa samim sporazumom", rekla je Cvijanovićeva povodom 25 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, preneo je portal RTRS.

Ona je istakla da je proteklih godina vršen ogroman pritisak na ustavni poredak, pa zato treba biti zadovoljan što je Republika Srpska uopšte opstala, što ide napred i odoleva izazovima.

"Međutim, istovremeno ne možemo da budemo zadovoljni zbog činjenice i svesti o tome da bismo bili još bolji i uspešniji da nije bilo ovakvog prekrajanja našeg unutrašnjeg poretka" rekla je Cvijanovićeva i istakla da bi tada više šanse imali svi, i BiH, i Republika Srpska.

Predsednica RS smatra da sprovođenje Dejtonskog sporazuma, nažalost, nije dovelo do očekivanog međusobnog razumevanja u BiH, jer je intervencionizam međunarodne zajednice i bivših visokih predstavnika u BiH bio kontraproduktivan.

Cvijanovićeva je naglasila da Republika Srpska ne prihvata da joj neko nameće rešenja "na mišiće", kao i da je neko poredi sa Federacijom BiH, gde ne mogu da se dogovore ni oko formiranja vlasti, ni oko izmena Izbornog zakona.

"Političko Sarajevo je to koje umanjuje značaj BiH jer uvijek nekoga sa strane pita šta treba da radi. Formula bi trebalo bude da se svi u BiH pridržavaju ustavnih nadležnosti i da ne gubimo vreme na to kako neke nadležnosti navodno treba sa entiteta preneti na BiH", zaključila je predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović.

Stanivuković: Dejtonski sporazum doneo mir, RS neupitna

Dejtonski sporazum doneo je mir kao nešto najvažnije i najdragocenije, posle teških sukoba na prostoru BiH, kaže novoizabrani gradonačelnik Banjaluke i funkcioner Partije demokratskog progresa Draško Stanivuković na godišnjicu potpisivanja sporazuma, kojim je pre 25 godina okončan rat u BiH.

Stanivuković ukazuje da je Dejtonski sporazum plod dugotrajnih procesa , da nije potpisan "juce" i da se ne može "raspakovati sutra", ali i da je Republika Srpska, kao jedna od tekovina tog dogovora, "neupitna i trajna".

''Republika Srpska je neupitna i trajna , ugrađena u biće srpskog naroda. Ali, i BiH je neodvojiva od srpskog naroda i nešto što mu pripada, kao što pripada svima koji u njoj žive'', kaže Stanivuković za Tanjug.

On smatra da je svako drugo gledište u ovom trenutku ''avantura'' onih koji, kako kaže, ozbiljne političke činjenice po potrebi koriste u dnevnoj politici i koji su spremni da "zavrću radijatore i grejanje", zato što im se ne sviđa ko je pobedio u Banjaluci.

Stanivuković naglašava da je u bilo kakvim razgovorima o Dejtonskom sporazumu važno da se čuje glas Republike Srpske i Srbije, ali i EU i šire međunarodne zajednice.

''Našem narodu nisu potrebne pretnje, sankcije, ni spoljne, ni unutrašnje, nikakvi nemiri ni političke avanture u koje nas uvode ne samo bošnjački i hrvatski političari, već, usuđujem se reći, i član Predsedništva BiH (prim. aut. Milorad Dodik), koji se često ''igrao'' referendumom, mnoge najavljivao, pojedine nikada nije sproveo, dok je mnoge sprovedene nazvao anketama'', kaže Stanivuković.

Stanivuković ukazuje da je RS u poslednjih 20 godina ostala bez 50 različitih nadležnosti, između ostalih i bez himne, grba, vojske, za šta odgovornost, smatra on, snose avanturistička politika i loša pregovaračka moć rukovodstva RS, a ne Dejtonski sporazum.

''Postoje ljudi koji su za to odgovorni, a to su upravo oni koji se kite patriotizmom i u RS zbog kojih je u RS patriotizam postao najunosnija privredna grana'', naveo je Stanivuković.

Piše:
Pošaljite komentar
Dejton 25 godina posle: Konstantno na udaru revizionista

Dejton 25 godina posle: Konstantno na udaru revizionista

21.11.2020. 08:40 09:31