Rusija sumnja da SAD rade na biološkom oružju
MOSKVA: Rusija ima dovoljno razloga da sumnja da laboratorije pod kontrolom SAD u različitim zemljama širom sveta rade na biološkom oružju, izjavio je je sekretar Saveta bezbednosti Nikolaj Patrušev.
Patrušev je u intervjuu dnevnom listu Komersant ukazao na to da se sve više bioloških laboratorija pod kontrolom SAD pojavljuje širom sveta, uglavnom u blizini ruske i kineske granice, prenosi Tass.
Rekao je i da ove laboratorije iz nekog razloga veoma liče na Fort Detrik u Merilendu, gde su Amerikanci decenijama sprovodili biološka istraživanja za vojne potrebe.
Upitan da li pokušava da kaže da Sjedinjene Države razvijaju biološko oružje, Patrušev je odgovorio: „Imamo solidne razloge da sumnjamo da je to zaista tako“.
Uveravaju nas da su to istraživački centri gde Amerikanci pomažu lokalnim naučnicima da pronađu nove načine borbe protiv opasnih bolesti. Istina, vlasti država gde se nalaze ti objekti nemaju pravu sliku o tome šta se u njima događa, rekao je Patrušev.
Takođe je ukazao da se u oblastima gde postoje takve laboratorije pojavljuju bolesti netipične za te regione.
Patrušev je rekao i da SAD ne žure da unište hemijsko oružje i da su produžili rokove za njegovu likvidaciju do 2023. godine, a pri tome optužuju Rusiju koja takvo oružje nema.
Amerika je prvobitno imala manje hemijskog oružja od Rusije, za trećinu, ali mi ga više nemamo, a kod njih eno ga u skladištima. Oni ga uništavaju lagano i produžili su rokove do 2023. Organizaciju za zabranu hemijskog oružja takva situacija ne brine, suvišna pitanja Vašingtonu ne upućuju, rekao je on.
Patrušev je govorio o brojnim aspektima američko-ruskih odnosa za koje je ocenio da se trenutno nalaze na najnižem nivou od vremena Hladnog rata.
Ipak, očekuje da u Vašingtonu preovlada zdrav razum i da počne dijalog o pitanjima koja se bez konstruktivne saradnje dve zemlje ne mogu efikasno rešiti.
Polazimo od toga da bi u današnjoj složenoj međunarodnoj situaciji scenario normalizacije naših odnosa bio optimalan. On bi odgovarao ne samo interesima Moskve i Vašingtona, već bi to bilo bolje za čitavo čovečanstvo, ocenio je Patrušev.
Prema njegovim rečima, oblast strateške stabilnosti i kontrole naoružanja je glavno pitanje dijaloga dve zemlje, a pozitivan primer bilo je produženje Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju (START 3).
Visoki ruski zvaničnik prokomentarisao je i "grube" reči američkog predsednika Džozefa Bajdena na račun ruskog predsednika Vladimira Putina, istakavši da Rusija ne želi da takve neprihvatljive reči unište perspektivu rusko-američkih susreta na najvišem nivou.
Inače, Bajdenove izjave o Putinu ocenio je kao reči bez presedana i dodao se nada da i u Vašingtonu shvataju nastalu situaciju, dok u Kremlju, dodao je, ne očekuju izvinjenje od Amerikanaca.
Bajden je u nedavnom intervjuu izjavio da će rusko rukovodstvo morati da „plati cenu“ u vezi sa pokušajima mešanja u američke izbore, koje se pripisuje Moskvi. Osim toga, predsednik SAD potvrdno je odgovorio na pitanje da li Putina smatra "ubicom".
Putin je reagujući na tu izjavu američkom lideru poželeo zdravlje. Kasnije je predložio Bajdenu javnu onlajn diskusiju, što je Vašington odbio.